Jump to content
Dogomania

Badania genetyczne pudli


EFMAN

Recommended Posts

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Equus']Weteryn - kundla też mogę zbadać pod kątem PRA i powinen chyba dostać certyfikat?[/QUOTE]
Można,tylko po co,przecież to badanie genetyczne .
Kundelek może do końca swojego życia cieszyć się swietnym zdrowiem pomimo że będzie nosicielem .
A jeśli zachoruje to i tak wet. będzie wiedział jak i na co go leczyć.
Przecież psów w typie nie rozmnażamy w myśl zasady rasowy=rodowodowy+zdrowy;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='EFMAN']Można,tylko po co,przecież to badanie genetyczne .[/QUOTE]
Żeby wiedzieć, czego się spodziewać;)

[quote name='EFMAN']Przecież psów w typie nie rozmnażamy w myśl zasady rasowy=rodowodowy+zdrowy;)[/QUOTE]
W wypadku psów użytkowych robi się wyjątki, np. wyjątkowo dobrze sprawujące się egzemplarze psów myśliwskich czy zaprzęgowych bywają rozmnażane bez papierów, a ze względu na tą użytkowość warto wiedzieć czy nie przenoszą chorób genetycznych.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Equus']

W wypadku psów użytkowych robi się wyjątki, np. wyjątkowo dobrze sprawujące się egzemplarze psów myśliwskich czy zaprzęgowych bywają rozmnażane bez papierów.[/QUOTE]

O tym nie wiedziałam,to rzeczywiście badania jak najbardziej mają sens:oops:

Link to comment
Share on other sites

Tak to prawda dane są potrzebne do tego certyfikatu ale nas tego nie sprawdzają. Wczoraj poszłam zapytać, weta co mam ze sobą wziąć jak chcę zrobić takie badanie to mi powiedziała, że mam przynieść WYPEŁNIONY FORMULARZ:cool3: do podpisu i przypieczętowania oraz wydrukować informację jak ma być przygotowana próbówka z krwią. Także jestem pod wrażeniem, że u Was kontrolują te dane! A ponieważ nie wierzę, żeby lecznice do których chodzę należały do wyjatków w tej kwestii to pojawiają się moje obawy odnośnie wartości takich certyfikatów. OK - jak ja robię takie badanie mojemu psu to super sprawa, bo ide do najbliższej lecznicy, pobieram krew, wysyłam i z głowy, ale jak mam kupić od kogoś psa i może się on takim certyfikatem pochwalić to raczej będę niestety sceptyczna (zwłaszcza jak bym kupowała psa jakiejś popularnej rasy).

A co do numeru księgi rodowodowej to pytają o to tylko w formularzu "zniżkowym" tu: [URL]http://www.prcdtest.com/de/DAJBYCH-4c.pdf[/URL]

A jak nie korzystasz z ulgi to normalny formularz jest mniej skomplikowany i nie pytają w nim o nr rodowodu: [URL]http://www.prcdtest.com/en/form-praprcd-en.pdf[/URL]

[SIZE=1][COLOR=White]dziesięć znaków[/COLOR][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

A powiedzcie, czy duże też bada się na oczka te genetyczne?? Czy tylko objawowe?? I czy do objawowych trzeba czekać aż pies skończy rok?? Ja próbowałam dostać się z Igorem do dr Garncarza, miał być u nas na miejscu... wczeniej była wystawa w Kielcach, i tam też było można, ale stwierdziłam, że skoro dr Garncarz będzie to po co u kogoś tam innego, skoro on spec... I co się okazało?? Wszyscy zrobili sobie badania w Kielcach i dr Garncarz nie przyjechał. Tak to wylądowałam u ciotki Iwonki i dr Balickiego. Co ciekawe, dowiedziałam się, że wiele psów cudownie po badaniach w Kielcach "ozdrowiało". A to dziwo :P

Ale do rzeczy. Ja planuję wszelkie możliwe badania zrobić dzidzie, zanim cokolwiek hodowlanego mu pozwolę. Już mamy od ciotki Iwonki trepan do badania na SA, a w planach jak 2 latka skończy najpierw dysplazję przodu, tyłu, tarczycę, nadnercza, oczka... Mam nadzieję, że nie zbankrutuję do tego czasu :) Tylko kto to doceni?? Skoro i tak większość suk, których właściciele już są zainteresowani kryciem, nie bada psów na nic poza dysplazją...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Generalnie robi się rzepki i oczy.
Oczy albo objawowo - ważne jest 1 rok i nie przeprowadza się poniżej 12 msc bo jest bez sensu, genetyczne możnaby robić od urodzenia ale na to trzeba utoczyć trochę krwi więc raczej lepiej poczekać aż szczeniak zwiększy objętość krwi w organiźmie.
Rzepki nie wcześniej niż po 18 msc albo i nawet około 24 jak stawy są w pełni ukształtowane, wcześniej wychodzą banialuki bo tkanka jest za miękka.

Link to comment
Share on other sites

Carewicz ma genetyczne robione przez LaboKlin ewentualnie można w Czechach.
Objawowe stwierdzają, że pies nie jest chory, np. oczy bez zmian (na daną chwilę).
Genetyczne stwierdzają, że pies będzie/nie będzie chory i jest/nie jest nosicielem wadliwego genu .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sachma']aneta, czy objawowe i genetyczne są na takim samym poziomie ważności? i czy objawowe trzeba co jakiś czas powtarzać? bo rozumiem że genetycznych w Polsce przeprowadzić się nie da? czy może się coś pozmieniało? ;)[/QUOTE]


[FONT=Arial, sans-serif][SIZE=2]Badania oczu genetycznego i oftalmologicznego nie można robić zamiennie zamiennie.
Badanie genetyczne dotyczy tylko jednej formy postępującego zaniku siatkówki (PRA) oznaczonej skrótem „prcd”, a pudla mogą dotykać także inne formy PRA.
Badanie oftalmologiczne diagnozuje oko m. in. pod kątem objawów wszystkich rodzajów PRA, ale tylko objawów, nie wskaże czy pies jest nosicielem czy nie.
Badanie genetyczne na formę prcd-PRA wystarczy zrobić raz w życiu. Z Polski można je zrobić w trzech laboratoriach a amerykańskim Optigenie, niemieckim Laboklinie i słowackim Daybych (najtaniej i najprostsza wysyłka).
Badania oftalmologiczne powinno się robić co roku, albo przynajmniej przed kryciami. Oko jest diagnozowane pod kątem wielu innych chorób, m. in. pod kątem jaskry.
Badania oftalmologiczne są już robione przez polskich lekarzy.[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Arial][SIZE=2][quote name='sachma']hym.. czytam że badania na PRA można wykonać też z wymazu z policzka.. i że jest tak samo wiarygodne jak z krwi..

słyszeliście o chorobie von Willebrand typu I? badają pudle w jej kierunku, ale ja pierwszy raz słyszę o niej..[/QUOTE][/SIZE][/FONT]

[FONT=Arial][SIZE=2]to schorzenie dotyka tylko duże pudle, nie slyszałm o przypadku w mniejszych odmianach.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif][SIZE=2]Jeżeli chodzi o średniaki oprócz badań oczu i rzepek należy im również zbadać biodra, bowiem okazało się, że dysplazja stawów biodrowych dotyka również pudle średnie w bardzo dużym stopniu.
Rzepki można już badać od 12 miesiąca życia, rzepka albo goni albo nie, wiek i rozwój nie ma na to wpływu.[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Rzepki można już badać od 12 miesiąca życia, rzepka albo goni albo nie, wiek i rozwój nie ma na to wpływu.[/QUOTE]

to teraz zadam kilka głupich pytań, ale jako że Lenny na razie pięknie występuje na wystawach a i jego charakter mi się podoba - przede wszystkim nie jest lękliwy, jest ciekawski, przyjazny do zwierząt i ludzi i już w tym wieku mało rzeczy potrafi go zadziwić i przestraszyć, chciałabym mu kiedyś zrobić uprawnienia, ale uprawnienia to nie wszystko, więc i wszelkie możliwe, konieczne badania, to wolałabym już coś o nich wiedzieć ;)
Rzepki bada się przez RTG? Wet musi mieć jakieś specjalne uprawnienia żeby orzec czy u psa wszystko ok? Czy mogę iść do mojego weta, zrobić rtg i dostane zaświadczenie? Czy gdzieś jest lista wetów uprawnionych do badań bioder i rzepek?
Czy wyniki takich badań są tylko dla mnie, czy powinnam je zgłosić do związku? (u pudli nie są obowiązkowe, więc to chyba tylko dla mnie?)

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Arial, sans-serif][SIZE=2]Bardzo się cieszę, że dostrzegasz wagę badań :)
W Polsce nie ma żadnych obowiązkowych badań dla pudli, wszystkie te badania robione są dobrowolnie ;)
Ale ja nie wyobrażam sobie sytuacji, abym używała do hodowli nie przebadane psów :roll:
W badaniach nie chodzi o napiętnowanie chorego osobnika czy jego „eliminację” z hodowli, ale o to aby uniknąć kojarzenia ze sobą dwóch nosicieli, dwóch chorych psów czy nosiciela z chorym.

W Polsce panuje praktycznie samowolka w wystawianiu zaświadczeń o badaniach, za wyjątkiem dysplazji, gdzie jest lista lekarzy uprawnionych przez ZKwP do odczytywania zdjęć i wpisywania wyników do rodowodu.
I wynik na dysplazję jest jedynym jaki można zgodnie z prawem umieścić w rodowodzie polskiego psa.
Ja badania robię w Czechach, gdzie są wyznaczeni lekarze do wykonywania badań oczu, rzepek i dysplazji i zgodnie z „ichniejszymi” CMKU-owskimi przepisami wpisują mi te badania do rodowodu.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif][SIZE=2]Podstawowe badanie rzepek to badanie palpacyjne w pozycji leżącej i stojącej, ale można również dodatkowo zrobić zdjęcie RTG, wtedy widać, że na rzepkach nie była przeprowadzana żadna operacja.
Stan rzepek jest klasyfikowany stopniami od 0 do 4.
W Polsce badania rzepek i oczywiście dysplazji robi dr Siembieda z Wrocławia.[/SIZE][/FONT]
„[FONT=Arial, sans-serif][SIZE=2]Zwykły” weterynarz nie będzie miarodajny przy ocenie rzepek z racji małego doświadczenia w porównaniu z weterynarzem -ortopedą ;)[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Czyli jeśli chcę żeby pies miał wszystko w rodowodzie, to muszę sobie zrobić tygodniowe wakacje w Czechach? :D i oni to mi wpiszą w polski rodowód, tak?
Kurcze myślałam że załatwię to na swojej ziemi - czytaj trójmiasto :D Genetycznie chciałam właśnie wysłać do Czech - ale to zawsze wysyłka próbki a nie wyjazd z psem ;)
Jest gdzieś spis tych czeskich wetów?

Link to comment
Share on other sites

Pewnie tak, ale w rodowodziew zasadzie są tylko miejsca na adnotacje zwiazane ze zmianą właścicieli, prześwietleniem na dysplazję i osiągnięciami wystawowymi i niestety przy wystawianiu rodowodu nie wpiszą ci innych badań niż dysplazję, a szkoda, zresztą mi rónież i dysplazji nie wpisali :roll:

Tu macie link do [URL="http://www.kpachp.cz/cs/chovatelstvi/veterinarni-lekari/"]czeskich lekarzy[/URL]

Ja badania oczu robię u MVDr. Petr Staňa z Ostravy, a rzepki u MVDr. Vítězslav Raška również z Ostravy.
Badania są tańsze niż w Polsce ;) i żaden z nich nie dzieli badań na "bez certyfikatu - tańsze" i z "certyfikatem - droższe" ;):mad:
W przypadku badań oczu w pakiecie jest również badanie pod kątem jaskry czego u nas w Polsce nie robią :roll:, również jest możliwość nagrania filmu zbadania dna oka na płytkę.

Krew na badania genetyczne prcd-PRA wysyłasz do Slowacji, Czesi nie mogą ich robić u siebie, bo w Czechach Optigen zastrzegł sobie patent, ale o Słowacji zapomnieli :cool3:

Link to comment
Share on other sites

tu są kompletne adresy łącznie z telefonami :)

[URL="http://www.vetkom.cz/ordinations/dvo"]lekarze uprawnieni do badania oczu[/URL]

[URL="http://www.vetkom.cz/ordinations/patela"]lekarze uprawnieni do badania rzepek kolanowych[/URL]

[URL="http://www.vetkom.cz/ordinations/dkkDkl"]lekarze uprawnieni do badania stawów biodrowych[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sachma']Sonya, dziękuję bardzo! :) teraz już przynajmniej wiem co i jak :)[/QUOTE]

A u dużych rzepki też się wykonuje?? Bo bioderka i łokcie to rozumiem, tylko teraz... Igora rodowód jest cały zalaminowany, gdzie mi to kto wpisze??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...