Jump to content
Dogomania

Alopecia X


szpic reks

Recommended Posts

Dzień dobry
Chciałem podzielić się moimi doświadczeniami z tematem podobnym do niedoczynności tarczycy. Mam duży problem ze swoim pieskiem mini szplcem. Stopniowo przerzedzała mu się sierść i weterynarz rozpoznał niedoczynność tarczycy ze względu na te zewnętrzne objawy oraz na podstawie badania krwi. Wskaźnik T4 wyniósł poniżej 5 jednostek przy normie 15 - 40. Reksiowiowi zapisano Eltroxin w ilości 2 x 50 mikrogramów. Wydawało mi się, że jest bardzo duża dawka, ponieważ masa ciała Reksia wynosi 2,8 kg, tak że na 1 kg masy ciała przypadało 35,7 mikrogramów. Pomimo takiej kuracji przerzedzenie sierści postepowało nadal szybko. Z tego powodu chciałem znaleźć w Warszawie przychodnię, w ktorej przyjmowaliby weterynarze endokrynolodzy. Znalazłem taka na ulicy Potockich 111.
Piszę dlatego, ponieważ w temacie "niedoczynność tarczycy, w którym starałem się zanleźć pomoc, nie znalazlem takiej odpowiedzi, jaką znalazlem w tej przychodni i może te informacje mogą komuś się przydać.
W przychodni weterynarz od razu rozpoznał zespół chorobowy pod nazwą Alopecia X - czyli łysienie X. W tej nazwie X oznacza nierozpoznawalne przyczyny łysienia. Jest to zespól chorobowy wywołany wieloma czynnikami i nie ma też jednakowego sposobu leczenia. Weterynarz pokazał książkę z opisem choroby i z kolorowymi zdjęciami akurat mini szpica łysego i po odbytej kuracji z odrośniętym włosem.
Weterynarz zalecil utrzymanie dawkowania Eltroxinu jak wyżej oraz dodatkowo zalecił przyjmowanie melatoniny w ilości 3 x 5 mg dziennie. Melatonia ma za zadanie pobudzenie mieszków włosowych w celu odrostu włosow. Pierwsze pozytywne reakcje na tę kuracje mają wystąpić po 6 - 8 tygodniach. Na tę kurację reagować ma 50% chorych psów. Pobrano też krew na badanie niedoczynności tarczycy i wysłano do referencyjnego laboratorium do Niemiec. W zależnosci od wyników badań oraz kuracji za pomocą melatoniny ma być podjęty dalszy ciąg leczenia. Jestem bardzo zadowolony z wizyty u specjalisty endokrynologa, ponieważ jego podejście od razu było zupełnie inne i wydaje się bardzo profesjonalne w odróżnienia od dotychczasowego leczenia.
Tomek

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Sporo czasu minęło od ostatniego wpisu.
Na polskich stronach i forach niewiele pisze o tej chorobie...
Mój piesio od ponad roku ma problemy skórne.
Lekarze nie zdiagnozowali prawidłowo choroby i leczyli go m.in. na alergię, grzybicę, APZS.
2 miesiące temu wykryto u niego niedoczynność tarczycy.
Dostaje Forthyron, ale efekty kiepskie... Jedynie delikatnie przednie łapki zarosły meszkiem.
Piesio ma liczne przełysienia na całym ciele + w kilku miejscach łyse placki!
Dostawał również różne suplementy, oleje...
Czy jest jeszcze jakaś szansa, że sierść mu chociaż częściowo odrośnie?
Czy to może być w ogóle Alopecia X?
Czy są jakieś badania, które mogą potwierdzić lub wykluczyć tę chorobę?
Dodam, że piesio ma 11 lat i nie był kastrowany...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']a robiliście badanie moczu i krwi?jeśli tak to kiedy ostatnio i co wtedy lekarz powiedział[/QUOTE]

Moczu nie badaliśmy.
Krew do Warszawy - do badań pod względem tarczycy piesio miał pobieraną 2 września i wtedy zdiagnozowano niedoczynność tarczycy.
Forthyron dostaje od 5 września. Na początku dostawał 2x0,5 tabletki. Piesio zaczął pić dużo wody.
Od 28 września zmniejszyliśmy dawkę na 2x0,25 tabletki.
23 października miał ponownie badaną krew, tym razem były inne badania.
Wykluczono niewydolność nerek, cukrzycę i zespół Cushinga.
Wyszły podwyższone próby wątrobowe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...