Jump to content
Dogomania

westie.Dominacja czy nie?


westieee

Recommended Posts

Mój młody psiak westie jest CHYBA dominacyjny według nas.Próbuje wszystkich metod żebym ja była tym przywódcą stada.W połowie się udało ale jednego nie moge psa oduczyć...
warczy gdy go próbuje ściągnąć z łóżka. Z problemami typu warczenie przy jedzeniu,czyszczeniu uszów,zakladanie ubranka soie poradziła. ( oczywiście za sprawą metod,Ja pierwsza przecgodze przez dzwi itp. ale także przy częstym nagradzaniu i nie karaniu psa. Jedyna kara jką stosuje gdy na mnie warczy kładne go na plecach tzw.postawa poddająca się)
Prosze o pomoc z tym problemem...;)
ps. Jak oduczyć psa tego by nie warczał igdy ktoś wchodzi do domu, na inne psy i zaczepiania ludzi na ulicy ?:oops:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='westieee']Mój młody psiak westie jest CHYBA dominacyjny według nas.Próbuje wszystkich metod żebym ja była tym przywódcą stada.W połowie się udało ale jednego nie moge psa oduczyć...
warczy gdy go próbuje ściągnąć z łóżka. Z problemami typu warczenie przy jedzeniu,czyszczeniu uszów,zakladanie ubranka soie poradziła. ( oczywiście za sprawą metod,Ja pierwsza przecgodze przez dzwi itp. ale także przy częstym nagradzaniu i nie karaniu psa. Jedyna kara jką stosuje gdy na mnie warczy kładne go na plecach tzw.postawa poddająca się)
Prosze o pomoc z tym problemem...;)
ps. Jak oduczyć psa tego by nie warczał igdy ktoś wchodzi do domu, na inne psy i zaczepiania ludzi na ulicy ?:oops:[/QUOTE]

Po pierwsze, całą teorię o dominacji psa względem ludzi włóż między bajki.

Warczenie przy próbie ściągnięcia z łóżka - nie ściągaj go na siłę, tylko naucz go schodzić na Twoje polecenie. Pokaż mu, że takie zejście jest dla niego bardzo opłacalne, nagradzając go np. jakimś smakołykiem :razz:. Pytanie podstawowe - czy pies ma własne legowisko i czy z niego korzysta?

Zaczepianie ludzi na ulicy - musisz nauczyć psa koncentrowania się na Tobie. Odwracaj na spacerach jego uwagę od rozpraszających rzeczy/osób - zajmij go np. zabawą.

To tak w wielkim skrócie, ponieważ to wszystko na forum już było na forum opisywane wielokrotnie, wystarczy poszukać i poczytać.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='westieee']
warczy gdy go próbuje ściągnąć z łóżka. (...) Jedyna kara jką stosuje gdy na mnie warczy kładne go na plecach tzw.postawa poddająca się)
[/QUOTE]

To co robisz, to prosta droga do wywołania w psie agresji i zostania z własnej winy pogryzionym :roll:
Kiedy pies warczy, wyjmij smakołyk, wydaj kilka poleceń i nagródź. Zainteresuj czymś innym. To co robisz to konfrontacja siłowa - wprowadzasz do waszych relacji element walki - i nie zdziw się jak pies w końcu podejmie wyzwanie i up***doli cię w twarz :razz:
Psa się z łózka nie ściąga - tylko woła pokazując smakołyk ,wprowadza polecenie "zejdź" i nagradza zejście tak , żeby psu się opłacało. Ile to już osób na dogo pisało, że zostało pogryzionych przy zwalaniu psa z łózka na siłę?
Przewalając psa na plecy, ściągając z łóżka, w jego oczach [U]Ty wykazujesz agresję[/U] i nie zdziw się jak w końcu pies odpowie tym samym. I to nie on będzie żadnym dominantem - tylko będzie się bronił przed Twoją niezrozumiałą agresją. Dobry przewodnik nie musi używać siły do uzyskania autorytetu.
Tak jak pisze poprzedniczka - daj sobie raz na zawsze spokój z teoriami dominacji, bo zrobisz nimi więcej szkody niż pożytku, zwłaszcza że o zgrozo stosujesz w niej konfrontacje fizyczne, jeszcze z terrierem :shake:
To, że pierwsza przechodzisz przez drzwi to po prostu fajna sztuczka, ale nie ma nic wspólnego z tym, czy pies uzna Cię za swojego przewodnika i będzie chciał współpracować.
Pracuj z psem, ucz go najróżniejszych rzeczy, sowicie nagradzaj, pokaż że to się opłaca, [U]nie wchodź w żadne konfrontacje fizyczne[/U] - to wyjdzie wam o wiele bardziej na zdrowie niż dziwaczne reguły dominowania psa. To bzdura, że w każdej sytuacji musi być Twoje na wierzchu - to najprostsza droga do tego, żeby w oczach psa się zbłaźnić; dobry przewodnik wie, kiedy udać, że czegoś nie widzi, wycofać się - i następnym razem sprytnie zaaranżować tę samą sytuację w taki sposób, żeby wyszło na jego.

Boję się spytać jak oduczyłaś psa warczenia przy jedzeniu i dotykaniu - przy tym jak opisujesz swoje metody bardzo możliwe, że wygasiłaś warczenie i teraz pies, kiedy już skończy mu się cierpliwość, ugryzie bez ostrzeżenia :roll:
Teoria dominacji niestety demonizuje warczenie - a to bardzo dobrze kiedy pies warczy - bo ostrzega przed atakiem, pokazuje swoje emocje i zamiary. Karcenie za warczenie często doprowadza do tego, że pies warczeć przestaje - od razu gryzie... Bo samo wygaszenie warzcenia nie powoduje nagle, że pies zaczyna lubić czesani albo dociera do niego, że nie chcesz zabrać mu jedzenia - on po prostu wie że nie wolno mu warczeć, ale odczuwa taką samą przykrość przy tym, jak wetdy kiedy warczał - i może ugryźć.

Powtórzę za poprzedniczką, poczytaj forum, o szkoleniu pozytywnym, o kliekrze - ucz psa jak najwięcej sztuczek, nagradzaj - Wasze relacje ułożą się naturalnie bez żadnego "dominowania", pies automatycznie zacznie cię szanować jako dostawcę pożywienia, nagród, opłacajnej pracy, zabawy, zajęcia.
Pomoże to w opanowaniu zaczepiania ludzi i psów - będziesz mogła skupić psa na sobie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='corrida']Po pierwsze, całą teorię o dominacji psa względem ludzi włóż między bajki.

Warczenie przy próbie ściągnięcia z łóżka - nie ściągaj go na siłę, tylko naucz go schodzić na Twoje polecenie. Pokaż mu, że takie zejście jest dla niego bardzo opłacalne, nagradzając go np. jakimś smakołykiem :razz:. Pytanie podstawowe - czy pies ma własne legowisko i czy z niego korzysta?

Zaczepianie ludzi na ulicy - musisz nauczyć psa koncentrowania się na Tobie. Odwracaj na spacerach jego uwagę od rozpraszających rzeczy/osób - zajmij go np. zabawą.

To tak w wielkim skrócie, ponieważ to wszystko na forum już było na forum opisywane wielokrotnie, wystarczy poszukać i poczytać.[/QUOTE]
Legowisko ma i czsto z niego korzysta... ale jak np, śpie w łóżku to do mnie wskakuje( ja o tym nie wiem bo śpie) i jak się przewracam z boku na bok to on wtedy warczy i próbuje ugryść. ucze go żeby nie wchodził do łożka. Jesteśmy na dobrej drodze....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...