Jump to content
Dogomania

Co to za rasa ??


Alternative

Recommended Posts

A jak myślisz dlaczego gryzie...bo już lada moment wejdzie w cudowny czas wymiany uzębienia z mlecznego na stałe. Zawiązki zębów zbliżają się już do dziąsła i zaczynają je uciskać. To powoduje uporczywe swędzenie i ból dziąseł. Wierz mi, bo jestem stomatologiem i coś na ten temat wiem. Małe dzieci jak wyrzynają się im mleczaki też biorą wszystko do ust i też im się kupuje GRYZAKI. Najlepszym sposobem będzie zakup wszelkiej maści gryzaków dla psiaka. Ale nie licz, że pies przestanie cię podgryzać ciebie i twojej rodziny. Musisz przecierpieć ten okres. Ok. 6 miesiąca przestanie podgryzać. Możesz także spróbować pisku - tzn. pies zaczyna podgryzać to udaj skowyt. Pies wtedy będzie rozumiał, że to sprawia ci ból. I powoli będzie się oduczał tego.
Swoją drogą to fajny okres między 2 a 6 miesiącem życia psa - wiem bo mam 2 boksery w tym wieku - bo w domu często znajduję zęby...Cóż, takie spaczenie zawodowe...

Link to comment
Share on other sites

Jak bym miała typować, czy to husky + on, czy husky + rottweiler, to stawiam na to drugie ze względu na umaszczenie. Aczkolwiek wydaje mi się, że do suki, o ile rzeczywiście jest haszczakiem, mógł dobrać się jakiś nieduży kundelek.

Teraz po kolei.

1. żywienie
Zależy, jakie środki możesz przeznaczyć i czy masz zamiar gotować, czy kupować przemysłowe jedzenie. Z gotowanego najlepiej podawać ryż z mięsem i warzywami, do tego można dodawać z umiarem surowe elementy, jajka, twarożek. Ważne, aby nie było żadnych przypraw, a urozmaicać trzeba suplementami. Zimą warto podawać posiłek na ciepło. Natomiast z suchych karm zdecydowanie coś z "wyższej" półki, nic marketowego typu Czapi, Pupil, albo inny farbowany syf. Obserwujesz szczeniaka na codzień, więc możesz dopasować mu rodzaj karmy, np. dla szczeniąt ras dużych, albo szybko rosnących. Ja podaję moim psom bazowo Royal Canin, ale dietę każdy musi dopasować sam do swojego psa i możliwości finansowych.

2. kolczatka
NIE!!! Nie wiesz, jak ją stosować. Nie jest potrzebna Twojemu psu w tym wieku i na tym etapie edukacji. Zadasz mu niepotrzebny ból i sprawisz dyskomfort. Jakiś laik pewnie pomyśli, że świetnie go wychowujesz, bo kupiłeś "kolce", ale każdy, kto ma pojęcie o wychowaniu psa popuka się w czoło. Dla szczeniaka jest obroża i dobrze dopasowane szelki.

3. szkolenie
Unikaj szkoleń tzw. kolczatkowych, czy łańcuszkowych, bazujących na szarpaniu psa za obrożę i karceniu, na monotonnym powtarzaniu komend. Zanim się zapiszesz, idź na zajęcia poglądowe. Nigdy w ciemno. Tak młody pies, jak Twój, powinien socjalizować się z psami w tzw. psim przedszkolu, bo jako pies stróżujący w przyszłości, powinien na inne psy reagować pozytywnie, a nie wszczynać co chwilę fałszywe alarmy, bo jakiś burek przeleciał za brama, albo przeszła pani z yorkiem. Jeśli nie masz w pobliżu psiego przedszkola, zapoznawaj go z innymi psami w podobnym wieku, pozwól się bawić i szalej. Innych właścicieli uprzedź, że nie chcesz, aby Twój szczeniak był przez nich przywoływany, głaskany itd., skoro masz zamiar budować w nim nieufność do ludzi. Wg mnie to nie najlepszy pomysł, ale to Twoja decyzja.

Sam pracuj z psem na codzień, podczas każdego kontaktu. Bądź konsekwentny, ale spokojny i łagodny. Chwal i podawaja nagrody za dobrze wykonane ćwiczenie, za każde zachowanie które Ci się podoba (np. ktoś podchodzi do bramy, pies biegnie i szczeka, chwalisz go głosem i odwołujesz, on wraca i siada koło Ciebie, obserwuje uważnie człowieka przy bramie, a Ty podajesz mu smakołyk), żeby pies współpracował z Tobą z przyjemnością. W ten sposób będzie jednocześnie wpatrzony w Ciebie i samodzielny, gdy znikniesz. Nie ucz go agresji. Ucz posłuszeństwa i nagradzaj konkretne zachowania, nieporządane ignorując.

4. ubezpiecznie
Psa obronnego/stróżującego koniecznie ubezpiecz (OC)

5. gryzienie
W tym wieku szczeniaki gryzą - jedne przechodzą tę fazę prawie niezauważalnie, inne wbijają zębiska we wszystko i co gorsza bez wyczucia. Tego wyczucia trzeba je uczyć. Inny pies się odgryzie i skarci po psiemu, a rozsądny człowiek może np. powiedzieć ostrym, zdecydowanym tonem "ała!" i przerwać zabawę, odejść od szczeniaka, lub go odsunąć, a potem przez chwilę ignorować. Nie za długo, bo to duża presja. Wracasz do zabawy, a gdy pies zaczyna gryźć zbyt mocno, mówisz ostrzegawczo "ała" i lekko wycofujesz się z zabawy, sztywniejesz, wstrzymujesz oddech. Jeśli szczeniak odpuści, natychmiast chwalisz, podejmujesz zabawę, podsuwasz zabawkę, albo smakołyk. Jeśli nie, "ała!" staje się ostrzegawcze, nieprzyjemne w brzmieniu. Psy bardzo szybko uczą się zabaw z wyczuciem. Zadbaj, by miał na czym wyżyć zęby - gryzaki, sznury, patyki, kości.

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze, właściciele suki husky są na maxa nieodpowiedzialni ze zostawili ja w czasie cieczki bez nadzoru na podworzu.Gratuluje glupoty i powolania na swiat kolejnych kundli, ktorych w Polsce sa miliony - bezdomnych, walesajacych sie po ulicach, zamarazajacych w schronach.Gratuluje przyszlych dzieci dzieci ich szczeniakow, ktore maja szanse b. duze skonczyc tak samo.Gratuluje przyczynienia sie do wzorostu ilosci bezdomnosci zwierzat.

Tresura? czemu nie?
no i co z tego ze to kundel? to znaczy, ze jest gorszy od innych psow?
Nie! Wszystkie psy, bez wzgledu na to czy maja papier, czy wygladaja w taki czy sraki sposob maja serca i pragna kochac. Czuja.Potrzebuja przystosowania do zycia.Dobrej socjalizacji.Pelnej michy.Milosci i szacunku.

edit.
Dopiero doczytalam, dlaczego zastanawiasz sie nad szkoleniem.
Przepraszam.Myslalam, ze dyskwalikujesz swojego psa bo jest kundlem.
Jak plachta na byka to na mnie podzialalo.

Link to comment
Share on other sites

Dzieki wam za taką aktywność w tym poście, szczerze mówiąc nie myślałem że bd odpowiadać na każde moje pytanie. A co dawać psu ( jakieś karmy , odzywki etc ? ) na to aby jego sierść była puszysta i gładka ? Słyszałem żeby dawać psu jajko na sierść , ale sam nie jeste do końca przekonany i wolę spytać kogoś kto nie od dziś ma psa :). Co ile powinno sie kąpać takiego szczeniaka ?? :)

Link to comment
Share on other sites

W kwestii żywienia ja zawsze będę wszystkich namawiać do barfowania :) poczytaj na podforum Barf. Jajko jak najbardziej, surowe w całości , czyli z pokruszoną skorupką. My jesteśmy na Barfie od 9 miesięcy, sierść piękna, błyszcząca, delikatna. Ludzie na spacerach nas zaczepiają pytając, a co to za rasa ( a to kundlica ), a w czym pieska kąpiecie :) Zęby bialusieńkie, z pyska nie śmierdzi, zero kamienia!!! kupki cudowne i normalnej ilości(na suchym robiła jakieś ogromne), prawie żadnych bąków :D Po prostu okaz zdrowia!!! Mogłabym tak zachwalać i zachwalać bez końca, aha i cenowo wychodzi taniej niż gdyby jadła suchą karmę. Co do kąpania nię nie wypowiadam , bo nie miałam nigdy szczeniora, ale wydaje mi się , że dopóki nie wytarza się w jakimś "pachniuchu" to raczej nie ma potrzeby. Też chyba gdzieś jest dział o tym na dogo.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Alternative']A co dawać psu ( jakieś karmy , odzywki etc ? ) na to aby jego sierść była puszysta i gładka ? Słyszałem żeby dawać psu jajko na sierść , ale sam nie jeste do końca przekonany i wolę spytać kogoś kto nie od dziś ma psa. Co ile powinno sie kąpać takiego szczeniaka ??[/QUOTE]
Karmy dawać tylko i wyłącznie dobre. Nie z supermarketu. Jako dodatek jak najbardziej jajko surowe (jeśli chcesz podać ze skorpuką, to najpierw oblej wrzątkiem), oliwa z oliwek np. łyżka do posiłku raz dziennie, może być siemię lniane. Szczegóły znajdziesz w odpowiednim dziale na forum.

Jeśli psa nieprzyjemnie czuć, albo widzisz, że jest brudny, to go umyj. Częściej myje się psy śpiące w łóżku, lub posiadane przez alergików. Używaj szamponu dostosowanego do rodzaju sierści i wieku psa. Dobre kosmetyki nie naruszają naturalnej ochrony skóry i pozytywnie wpływają na sierść. Podczas mycia uważaj, żeby woda nie wlała się do uszu, a piana z szamponu nie poleciała do oczu i noska. Warto od małego przyzwyczajać psa do mycia zębów, czyszczenia uszu, obcinania pazurów.

Link to comment
Share on other sites

Obciąć pazury trzeba, gdy są przerośnięte.

Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, to idź do kogoś, kto potrafi (kolega, sąsiadka, weterynarz), żeby pokazał Ci jak zrobić to odpowiednio i bezpiecznie. Ważne, żeby nie skaleczyć unerwionej części. Zresztą o szczegółach i o tym, jak przyzwyczaić i nie zrazić psa, przeczytasz tutaj:

[url]http://www.dogomania.pl/threads/117366-Pazury-obcinanie[/url]
[url]http://www.dogomania.pl/threads/25122-Panika-przy-obcinaniu-pazurA-w[/url]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...