Jump to content
Dogomania

POMOCY!dla szczeniaka bernardyna -JUZ w DS !


lucySxy

Recommended Posts

[quote name='LACRIMA']Bardzo wczesna kastracja czy sterylizacja, przed osiągnięciem dojrzałości płciowej psa czy suki, stwarza ryzyko zagrożenia wieloma poważnymi obciążeniami zdrowotnymi, które można zmniejszyć czekając z decyzją o zabiegu aż pies czy suka osiągnie dojrzałość płciową.
Zalety i obciążenia kastracji powinny być rozpatrywane indywidualnie dla każdego psa / suki w zależności od rasy, wieku, płci, stanu zdrowia.

Duże rasy najlepiej poddawać zabiegowi najwcześniej po 14 miesiącu życia a [B]wielkie rasy po ukończeniu[/B] [B]2-2,5 roku życia[/B], kiedy rozwój układu kostno-stawowego jest ukończony a chrząstki nasadowe zamknięte.
Hormony płciowe, poprzez wzajemne korelacje z wieloma hormonami wpływającymi na wzrost, wpływają na zamykanie chrząstek nasadowych w okresie dojrzewania. Stąd kości osobników kastrowanych rosną dłużej.
Pies czy suka, kastrowany przed zakończeniem dojrzewania ma dłuższe kończyny, lżejszą strukturę kości, wąską klatkę piersiową, i węższą czaszkę.
Taki zaburzony proces wzrostu prowadzi do zakłócenia proporcji ciała, w szczególności zaburzenia proporcji długości jednych kości względem innych.
Na przykład: jeśli kość udowa osiąga swój docelowy rozwój w wieku 8 miesięcy kiedy to np. przypada moment kastracji czy sterylizacji, ale kość piszczelowa normalnie kończy wzrost w wieku 12-14 miesięcy to wytworzy się zaburzona proporcja obu kości. Kończyna jest dłuższa ale i jednocześnie cięższa, powodując tym samym większe obciążenie dla więzadeł krzyżowych.
Poza tym hormony płciowe także wpływają na osiągnięcie prawidłowej gęstości kośćca. W efekcie - u psów kastrowanych obserwuje się zwiększoną częstość uszkodzeń więzadeł krzyżowych.
Badania również pokazują, że psy/suki kastrowane przed 5,5 miesiącem życia mają znacznie wyższą częstość dysplazji stawów biodrowych.

- [B]jeśli zabieg wykonano poniżej pierwszego roku życia psa, znacząco wzrasta ryzyko osteosarcoma [/B][I](bardzo agresywny nowotwór kości)[/I][/QUOTE]


Bardzo mądrze!!!

Tylko -po pierwsze - nie wiemy dolkadnie w jakim wieku jest pies...
Po drugie- dojrzewanie plciowe jest cecha przebiegajaca indywidualnie( pies moze zakonczyc dojrzewanie w wieku 15,18,lub 23 miesiecy) no i trzeba by stwierdzic ze ten proces sie zakonczył..tj wykonac profil hormonalny i co najmniej RTG nasad konczyn.
Do tego czasu mam trzymac psa w hoteliku??Dosyc to dla mnie kosztowne..

Po trzecie -i co wazniejsze ostatecznie rozstrzygajace ta kwestie - to fakt , ze pies jest po kastracji.

W tym momencie wybralam najmniejsze zlo....

Domek w Warszawie jutro bedzie sprawdzany.Za kastracje psa zaplacili kandydaci na wlascicieli...
Bede miala na pewno zdjecia , wiec wkleje je jak najszybciej...jeszcze nie zamykam watku , bo pies jest jeszcze w hoteliku.

Link to comment
Share on other sites

Sama napisałaś, że szczeniak ma 8-10 miesięcy. Nic w tym wieku nie jest jeszcze u bernardyna zakończone, ani fizycznie ani psychicznie.
Wykastrowane zostało psie dziecko z hasłem na ustach "hip hip hura".
Kastracja psa/suki to nie jest zabieg kosmetyczny, a odnoszę wrażenie, ze tak większości na dogo się wydaje.
Piszesz, że wybrałaś "mniejsze zło" - uważam, że wybrałaś źle.

Link to comment
Share on other sites

Mozesz sobie uwazac co tylko chcesz...

Nie wiem po co sie pojawilas na tym watku , bo na razie nic konstruktywnego z tego nie wyniklo....

Na tym koncze te przepychanki, bo ja zajmuje sie adopcja psow...

Jest dzial weterynaryjny ..pisz sobie do woli tam o kastracji psow...

Link to comment
Share on other sites

Kastracja psa/suki powinna byc wykonana mozliwei jak najwczesniej. W Ameryce czy na zachodzie poddaje sie zabiegowi juz 3 miesieczne szczeniaki. Tylko w Polsce mowi sie, ze im pozniej tym lepiej. Wiec nie jest zgodne z prawda, to zeby zwlekac i czekac. Trzeba sterylizowac jak gospodarka hormonalna ie jest jeszcze w pelni rozwinieta.

LACRINA, moge podac Ci telefon do weta, ktory 8 lat pracowal w Anglii. Oswieci Cie i powie o tym, co dla psa najlepsze.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Madallena']Kastracja psa/suki powinna byc wykonana mozliwei jak najwczesniej. W Ameryce czy na zachodzie poddaje sie zabiegowi juz 3 miesieczne szczeniaki. Tylko w Polsce mowi sie, ze im pozniej tym lepiej. Wiec nie jest zgodne z prawda, to zeby zwlekac i czekac. Trzeba sterylizowac jak gospodarka hormonalna ie jest jeszcze w pelni rozwinieta.

LACRINA, moge podac Ci telefon do weta, ktory 8 lat pracowal w Anglii. Oswieci Cie i powie o tym, co dla psa najlepsze.[/QUOTE]


Jest to prawda.. tak postepuja na zachodzie.

Przepraszam,ze zachowalam sie troche nerwowo ,ale nie mam juz sily walczyc o kastracje psow!!
Ciagle od nowa przekonywac ,ze jest to wlasciwe!

Problem bezdomnych psow i kotow w Polsce jest probleemem ktory nas przerasta.Ogromna ilosc wloczacych sie zwierzat i nasilanie sie tego zjawiska, spowodowalo akcje typu-kastracja przedadopcyjne i masowe akcje przeprowadzane przez fundacje- typu darmowe lub tansze kastracje.
Naglasnianie tych akcji w mediach, zaczelo przynosic efekty-coraz wiecej ludzi sterylizuje swoje koty i psy.
A teraz ,nagle , taki przecietny obywatel czyta sobie post LACRIMY ..i co?nagle okazuje sie ze nie... to nie jest dobre.. malo tego przymosi krzywde zwierzeciu!!!!
Przeciez przecietny obywatel mysli .ze pies /suka musi sie rozmnozyc dla zdrowia!

Lacrima , zastanowilas sie ile zlego wyrzadzil Twoj post? i ze nic, zupelnie nic z tego nie wynika??

Kazdy przypadek adopcyjny powinien byc rozpatrzony indywidualnie.Wiec rozpatrzmy ten przypadek, bo nie wszystko jest napisane na forum.

Po pierwsze- nie wiadomo jak juz pisalam ,ile pies ma miesiecy.Jest bardzo mlody, ale ma ok roku(stale ,pelne uzebienie, wzrost doroslego benka, a nawet to ,ze raz sika z podniesiona łapą a raz nie, jego zachowanie-swiadczy ze jest w tym wieku.Nie znam osoby ktora co do dnia okresli, ile pies ma lat.Ja zalozylam ,ze ma 12-15 miesiecy.A takie psy ZAWSZE bede sterylizowac!
Po drugie-pies jest w platnym hoteliku.Zaplacilam za miesiac pobytu psa 300 zl + karma(RC),razem ok 450 zlotych.
Pytam wszystkich-czy mam go utrzymywac jeszcze przez rok , zeby go bezpiecznie kastrowac?
Po trzecie - tak sie sklada ,ze zglosily sie same domki ,gdzie maja jeszcze suki..Mam wydac mlodego psa do domu z suka bez sterylizacji??

Zuzlikowa podała mi namiary do fajnego domku....45 min rozmawialam z panem ,ktory absolutnie nie chcial kastrowanego psa. Malo tego zaproponowal ,ze mi zaplaci!!!! zebym go nie kastrowala..
Przekonywalam go na rozne sposoby i mysle ,ze co najmniej zasialam jakas watpliwosc, ale teraz pan moze przeczytac wypowiedz Lacrimy i na pewno sie w tym przekonaniu umocni.I chociaz ma dobre warunki ,to przeciez pies zylby przy otwartej bramie, bo wszyscy wyjezdzaja samochodami.A wiec latal by luzem , zapładniajac okoliczne suczki...Tak dla zdrowia...

Nigdy, przenigdy nie wydam zwierzecia bez sterylizacji!!

Mam sterylizowane suki, w tym jedna sterylizowana w wieku 9 miesiecy, po pierwszej cieczce.
Jest to suczka duzej rasy ( basset hound), ma 10 lat , jest w swietnej kondycji,cale swoje zycia jest lagodnym ,wspanialym ,zrownowazonym psiakiem i miedzy innymi dlatego tez zawsze bede popierac sterylizacje, tak jak zawsze bede promowac psa rasowego=rodowodowego.

A jak sie komus cos we mnie nie podoba to ,blagam ,opierdzielajcie mnie na PW.

Link to comment
Share on other sites

Dziewczyny...nie zaczynajmy dyskusji na temat sterylizacji...nie tu...obie strony mają swoje racje i obie chcą dla psiaka dobrze...obie mają wsparcie w medycznej praktyce i doświadczeniu...ale dosyć!
[B]Już jest po fakcie...a prawda jest taka,że opinie i tak są podzielone...nie dzielmy się teraz i my...zadbajmy teraz o psiaka.


[/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lucySxy']
Zuzlikowa podała mi namiary do fajnego domku....45 min rozmawialam z panem ,ktory absolutnie nie chcial kastrowanego psa. Malo tego zaproponowal ,ze mi zaplaci!!!! zebym go nie kastrowala..
Przekonywalam go na rozne sposoby i mysle ,ze co najmniej zasialam jakas watpliwosc...[/QUOTE]

Obawiam się,że jednak nie udało nam się zasiać tych wątpliwości...bo co prawda płacić mi nie chciał(ale psiak nie był u mnie...),to jednak sporo czasu zajęła dyskusja o sterylizacji i mnie też wydawało się,że zasiałam...jednak wynik rozmowy z Tobą przeczy temu...niestety choć uważam ,że domek byłby bardzo obiecujący,to jednak upór pana i TRAUMA SPOWODOWANA WYKASTROWANIEM PASA spowodowały,że przestrzegam przed wydawaniem panu młodych psów przed kastracją...mam podstawy przypuszczać,że on ich nie wykastruje.Ostrzeżenie przekazałam na Kwiatkach...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

co tam u malucha słychac ma ktos jakieś wieści


WAŻNE



[COLOR=red][B]W ZWIĄZKU Z PROGNOZAMI METEO ZAPOWIADAJĄCYMI NA KONIEC TYGODNIA ORAZ
W CIĄGU LUTEGO - WIELKIE MROZY OK -30 stopni CELSJUSZA ZWRACAMY SIĘ DO WSZYSTKICH O PISANIE MAILI DO KIEROWNICTW SCHRONISK O
[U]NALEŻYTE ZABEZPIECZENIE PSÓW
PRZEZ ŚMIERCIĄ Z ZAMARZNIĘCIA!![/U]

Słoma, wysoko energetyczna karma w zwiększonych racjach i ciepła woda do picia
(najlepiej z dodatkiem oleju)

PROSIMY TEŻ WŁAŚCICIELI, ABY ZADBALI O SWOJE PSY W NADCHODZĄCE, TRUDNE DO PRZETRZYMANIA DLA ZWIERZĄT, DNI!!

Każde zwierzę, które przez ludzkie niedbalstwo zginie od mrozu - to hańba !!![/B][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...