Jump to content
Dogomania

Krycie


Trinity

Recommended Posts

Wbrew przekonaniom krycie to nie jest taka prosta sprawa,a rasowce raczej nie kryją się jak zwykłe kundelki. :Dog_run:

Miałam nadzieję, że nie taka odpowiedź usłyszę. Jest nei na miejscu. Wszyscy psiarze powinni to wiedzieć :-? .

Chyba nie doczytałaś o co mi chodzi

Pozdrawiam 8)

Link to comment
Share on other sites

Napiszę pokrótce, bo jest to rozległy temat i może ktoś z wiekszym doswiadczeniem cos jeszcze doda.

Pierwsza sprawa to poczytać oceny opisowe z wystaw, co da nam poglad jakie cechy naszej suczki nalazałoby ulepszyc a jakie utrwalić.

Należy przypomnieć sobie dokładnie wzorzec rasy.

W poszukiwaniu reproduktorów ma obowiązek nam pomóc kierownik secji danej rasy w ZK. Powinien wiedziec które znich są sprawdzone i jak wygląda ich potomstwo.

Dobierajac psa musimy brać pod uwagę jego wygląd ale równiez psychkę. Jego cechy powinny być tak dobrane aby utrwalały lub poprawiały cechy suki.Najlepiej byłoby zobaczyć psa ''na żywo'', bo zdjęcia nie zawsze oddaja całą prawdę o nim.

Nastepna sprawa to przeanalizowanie rodowodów. Możemy kojarzyć osobniki nie spokrewnione albo pokusić się o krycie w pokrewieństwie.

Trzeba jednak zdawac sobie sprawę ze hodowla w pokrewieństwie szczególnie bliskim może nieśc za soba różne niespodzianki. Jest to prawie loteria, moga urodzić sie bardzo dobre szczenieta ale moga sie pojawić również z poważnymi wadami.

Jeżeli chodzi o samo krycie: niedoswiadczony hodowca powinien wykonać suczce badania(w trakcie cieczki) na hormony, żeby ustalić termin krycia. Z młodą suka należy pojechać pierwszy raz do reproduktora doświadczonego.Dobrze jeżeli jego właścicielem jest również hodowca.

Jeżeli zajdzie taka potrzeba pomoże przy kryciu.

Link to comment
Share on other sites

Dobrze mieć ze sobą doświadczoną osobę która wie jak pomóc pieskom.A to co pisałam wcześniej to prawda.Kundelek ucieknie na 20 minut i za 2miesiące są szczeniaczki :baby: :baby: :baby: .A u rasowych żadko obywa się dez pomocy .A to trzeba suczkę przytrzymać,psu pomóc trafić :oops: Nie wie ten co sam na oczy nie zobaczył.A co bardziej doświadczeni potrafia sami pobrać od psa nasienie i zainseminować suczkę. :Dog_run:

Link to comment
Share on other sites

A to co pisałam wcześniej to prawda.Kundelek ucieknie na 20 minut i za 2miesiące są szczeniaczki :baby: :baby: :baby: .A u rasowych żadko obywa się dez pomocy .....

hmmm.... ciekawe dlaczego tak sie dzieje? :-?

(proszę nie zrozumieć mojego pytania jako prowokacji czy złośliwości; poprostu zastanowiło mnie to...)

Link to comment
Share on other sites

Myśle ze jesto kwestia określenia dokładnego dnia krycia suczki jak również dobranie psa który kryje chętnie.Zależy to od jego libido.

Jest zalezne od psychiki psa.

Lepiej więc, na początek wybrać pieska który jest sprawdzonym reproduktorem. Sztuczna inseminacja to moim zdaniem ostateczność.

Link to comment
Share on other sites

Dobrze mieć ze sobą doświadczoną osobę która wie jak pomóc pieskom.A to co pisałam wcześniej to prawda.Kundelek ucieknie na 20 minut i za 2miesiące są szczeniaczki :baby: :baby: :baby: .A u rasowych żadko obywa się dez pomocy .

Wcale tak nie jest. To obiegowa opinia, jak wiele innych - nie zawsze madrych. Kundle tez maja "z tym" problemy. Ile to raz mozna zobaczyc caly tabun psow lecacy za suka? Kryje ten, ktoremu sie uda. Wcale nie jest powiedziane, ze kundel "to" zrobi w 5 minut.

Link to comment
Share on other sites

Wszystkiem się wydaje, że kundle nie mają z kryciem problemów.

A to nie jest prawda. Popsortu o kundle niekt się tak nie martwi jak o rasowce. Jeżeli człowiek zapłaci za psa 2000zł-3000zł to potem o niego dba i dobiera mu odpowiedzniego partnera bądź partnerkę, "pomaga" w kryciu. U właścicieli kundli jest zupełnie inaczej. Tysiące bezpańskich kundli błąka sie po ulicach i niekt się nie przejmuje czy podczas krycie pies np: nie wyrwie suczce macicy. jeżeli tak sie stanie to suczka idzie pod płot albo w inne miejsce i ginie. NIekt sie o to nie martwi.

PSROSTOWANIE: W opisanych przeze mnie przypadkach mówię o ludziach którzy wyrzucają swoje kundalki na ulice. Wiem, że jest wielu ludzi kochajacyc swoje "rasowce" i nigdy by do takiej sytuacji niedopuscili

Pozdrawiam 8)

Link to comment
Share on other sites

Dobrze jest jak jedna osoba stoi za psem i w momencie kulminacyjnym dopchnie psa do suki (wtedy jest większe prawdopodobieństwo krycia ze zwarciem). Większośc psów w tym właśnie momencie, robi coś w stylu tupania nogami. Jeśli suczka jest spokojna, wystarczy jeszcze jedna osoba do przytrzymania jej, zeby nie miała ochoty gdzieś sobie pójść.

Nie wiem co jeszcze napisać, jeśli chcesz coś więcej wiedzieć, pytaj. Pa

Link to comment
Share on other sites

Więc sprawa wygląda tak, krycie ze zwarciem uważane jest jednak za najpewniejsze krycie, aby mieć pewność że zwarcie będzie, w momencie kiedy ma hmmmm, wytrysk należy go w miarę delikatnie dopchnąć do suki. Później przytrzymać parę minut aby psy mogły się zakleszczyć. Kiedy zwierzaki są połączone można ustawić je w miarę wygodnej dla nich pozycji. Zwarcie trwa przeważnie ok.kilkunastu minut, choć zdarzają się zwarcia dużo dłuższe lub krótsze. Trzeba przytrzymać przez ten czas psy, żeby nie zachciało im się gdzieś pójść z częścią ciała swojego partnera.

Rzeczywiście mówi się, że niedoświadczony samiec swój pierwszy raz powinien mieć z doświadczoną suczką, dlatego że czasem trafiają się suczki lękliwe dla których sam akt kopulacji nie jest niczym strasznym, boja się tylko mementu kiedy samiec na nie wskakuje potrafią być wtedy agresywne, co czasem sprawia że samiec się peszy lub sam podczas krycia staje sie lękliwy.

Przy pierwszym kryciu powinna być jakaś osoba z doświadczeniem, która mądrze pokieruje całą sprawą.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...