Jump to content
Dogomania

wyjący pies


wibrys

Recommended Posts

Potrzebuję porady.
Pomocy zresztą też.
Od dwóch lat mam psa, który zamieszkał ze mną po śmierci właścicielki - mojej mamy. Ma ok. 10 lat więc nie jest to młodzieniaszek. Ma swoje nawyki i upodobania i trochę mnie terroryzuje.
Ale najgorsze jest to, że gdy wychodzę z domu pies wyje, szczeka.
Miałam nadzieję, że się przyzwyczai do codziennego zostawania ale jak widać nic z tego.
Ona od początku była "dziwnym" psem. Domagała się uwagi i pełnego zainteresowania i o ile mama emerytka mogła niemal całkowicie poświęcić się psu to ja jestem w trochę innej sytuacji i tego czasu nie mam.
Zaraz po śmierci mamy Czika dostawała środki uspakajające /nie pamiętam nazwy/ ale poza tym, że wychodziła jej trzecia powieka zmian w zachowaniu-wyciszenia nie zaobserwowałam.
Zanim pójdę do weta po kolejne środki /sąsiedzi się skarża/ chciałabym poznać Wasze opinie i rady.

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze, to przez internet tak naprawde niewiele da się pomóc.Ale na pewno potrzebne będzie wyszukanie dobrego behawiorysty, tresera. Mnie to wygląda na typowy lęk przed samotnością (wycie, szczekanie, gdy pies zostaje sam), a dopraszanie się ciągłej uwagi i narzucanie się psa, to zachowania dominacyjne, którym nigdy niemożna ulegać!Być może twoja mama na to pozwalała niewidząc w tym nic niezwykłego, a ty próbując się sprzeciwiać psu burzysz jego poczucie wyższosci nad człowiekiem, do jakiego był przyzwyczajony; on po prostu do tej pory był "alfą". Na ten temat można by pisać naprawde dużo.Mogę ci polecić wiele książek, jeśli chcesz pracować z psem sam.Jeśli uważasz, że możesz niedać sobie rady, to najlepiej zrobisz zapisując się na dobry kurs szkolenia.
A narazie spróbuj przyzwyczajać psa do zostawania samego w ten sposób, że wychoć z pokoju, zamykając dzwi i zaraz wracaj z powrotem.Przez cały czas niezwracaj na niego uwagi.Gdy będzie grzeczny, nagruć go smakołykiem, lecz niazbyt wylewnie.I tak wychoć na coraz dłużej.Nigdy nieżegnaj się z psem przed wyjściem!Chodzi o to, aby przyzwyczajić go do tego, że wyjścia i powroty, to coś normalnego.
Co prawda to starszy pies i nauka na pewno potrwa długo, ale wytrwałość na pewno się opłaci!Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Dobcia: wychoć=wychodź, nagruć=nagródź, niemożna=nie można, niewidząc=nie widząc, niezwracaj=nie zwracaj, nieżegnaj=nie żegnaj. Piszesz za szybko, stąd te potknięcia. Poza tym w przypadku 10 letniej suni, nie sądzę, by chodziło o dominację, alfy i te rzeczy. Pies po prostu stracił poczucie bezpieczeństwa i całodzienną obecność Pani. Nie ma w tym nic dziwnego. Nie przesadzałabym również z "behawiorem", choć ładnie brzmi.
Buźka!

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za zwrócenie uwagi:)Będę uważać:oops:
Ale jeśli chodzi o to, co napisałam, to myślę, że mam jednak troche racji:evil_lol: Wibrys pisze, że suczka "wchodzi mu na głowe", a więc nie chodzi tylko o wycie w czasie jego nieobecności.
P.S.Nie chciałam, aby zabrzmiało to, co wcześniej napisałam, zbyt naukowo:razz:
Pozdrawiam!:multi:

Link to comment
Share on other sites

To jest dokładnie tak - wchodzi mi na głowę. Zresztą mamie też wchodziła.
Czika od samego początku była specyficznym psem i pewnie jej obecne zachowanie jest efektem ustępowania "dla świętego spokoju".
Jest miłym towrzyszem, mądrym i oddanym. Tylko ten defekt.

Link to comment
Share on other sites

Zdecydownie Dobcia masz rację- to są zachowania dominacyjne- pies nie przestaje być dominantem wraz z upływem czasu, wręcz przeciwnie, jeśli był nim do tej pory to jego przekonanie o byciu "alfą" jest silniej ugruntowane, zatem to, że ma 10 lat ma znaczenie jedynie dlatego, że niewłaściwe nawyki i zachowania będzie trudniej wykorzenić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...