Jump to content
Dogomania

Kiedy ????


pangiel82

Recommended Posts

Witam ! Nasza sunia (York) ma już dwanaście miesięcy i wszystko było by ok, ale zaczynamy się martwic. Z tego co wiemy powinna ona mieć już pierwsza cieczkę ale my żadnych objawów nie zauważyliśmy. Po ostatniej wizycie u vet. stwierdził (dwa dni temu) ze jest ona w pełni zdrowiutka ale musimy określić kiedy ma cieczkę. Jak macie doświadczenia i metody w stwierdzaniu kiedy suczka ma cieczkę

Link to comment
Share on other sites

rozmnażacze... no tak, jorki są modne i przynoszą zyski. Ehhhhh....

jak znam życie to będzie zaraz gadka, że sunia raz w życiu musi mieć małe i że mają już domki dla szczonków i wogóle robią to bo są wspaniałymi ludźmi... bla, bla, bla....

12miesięczną suczkę? toż to jeszcze szczeniak prawie!

W wymogach hodowlanych nie ma czasem, że musi mieć 15 miesięcy? Albo 18? nie pamiętam...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Darianna']

jak znam życie to będzie zaraz gadka, że sunia raz w życiu musi mieć małe i że mają już domki dla szczonków i wogóle robią to bo są wspaniałymi ludźmi... bla, bla, bla....[/QUOTE]

E tam. Trzeba poczekać na dalszy rozwój wypadków, czyli wytłumaczenia autorki topika. W końcu nie można wszystkich traktować jak potencjalnych debili - rozmnażaczy :roll:

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]jak znam życie to będzie zaraz gadka, że sunia raz w życiu musi mieć małe i że mają już domki dla szczonków i wogóle robią to bo są wspaniałymi ludźmi... bla, bla, bla....[/QUOTE]

Właśnie. Jeszcze dodałabym kilka powodów ale nie chcę podrzucać pomysłów. :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pangiel82']Witam ! Nasza sunia (York) ma już dwanaście miesięcy i wszystko było by ok, ale zaczynamy się martwic. Z tego co wiemy powinna ona mieć już pierwsza cieczkę ale my żadnych objawów nie zauważyliśmy. Po ostatniej wizycie u vet. stwierdził (dwa dni temu) ze jest ona w pełni zdrowiutka ale musimy określić kiedy ma cieczkę. Jak macie doświadczenia i metody w stwierdzaniu kiedy suczka ma cieczkę[/QUOTE]
Nie bardzo rozumiem o co chodzi weterynarzowi i tobie :roll: ?

Link to comment
Share on other sites

ja też nie rozumiem o co chodzi że "musicie określić kiedy ma cieczkę"? Ale po co od razu osądzać o chęć rozmnażania tak młodej suczki?? chyba nic w tym złego że właściciel interesuje się brakiem cieczki- to przecież też wiąże się ze zdrowiem yorczki.
u mnie są suczki które dostają cieczkę w 6-7miesiącu. ale mam też yorczki które dostały w 13 lub 14tym miesiącu...a jedna suczka nawet w wieku 2 lat dopiero!!! robiłam jej różne badania, usg, poziom hormonów- wykazywały że budowa ok ale rozwój na poziomie szczenięcia. dostała 2 zastrzyki hormonalne i nic. potem jak lekarz powiedział że te zastrzyki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia to zrezygnowałam. skontaktowałam się ze znanym psim położnikiem i kazał poprostu czekać- na wiosnę, aż się suka sama rozbudzi. i na wiosnę, 2 letnia suczka, dokładnie w dzień moich urodzin:) dostała cieczkę:)

Link to comment
Share on other sites

No ja mam nadzieję, że chodzi tylko i wyłącznie o zdrowie suni, ale określenie MUSIMY sugeruje coś całkiem innego.

Dobrze wiemy jaka jest sytuacja yorków i jakie przerażające sa ilości szczeniaków ,,w typie'' często nawet niepodobnych do yorków, w cenie powalającej na kolana jak na kundelka. Mnie osobiście drażni bardzo ten temat, dlatego tak a nie inaczej reaguję na takie posty. Rozmnażacze yorków nie widzą nic złego w swoim postępowaniu, uważają się za miłośników rasy, mają w pogardzie kwestię rodowodów.

Nie trzeba daleko szukać, wystarczy zajrzeć na galerię yorków na dogomanii, może 2 są z rodowodem a reszta... szkoda gadać. I nikt nie chce słyszeć nawet słowa rodowód, pieją z zachwytów nad swoimi pieskami, nie zastanawiając się nawet co dzieje się z pozostałymi szczeniętami z takich miotów. I ile z nich trafia w ręce rozmnażaczy, którzy mają gdzieś nie tylko ,,papierki'', ale też odpowiednie żywienie, przestrzeganie wieku krytych suczek itd itp...

To zresztą dotyczy wszystkich ras i wszystkich pseudohodowców, którym nie chce się wydawać pieniędzy na wystawy chociażby, Bo przecież pies ma przynosić pieniądze a nie wyciagać je od właściciela, prawda? :shake:

Link to comment
Share on other sites

Ot i fragment yorkowego forum:

[QUOTE]Moja suczka nie jest rodowodowa a to nie znaczy że nie jest rasowa. Po co mi rodowód skoro nie będę z nią na zadne wystawy jeździć.? Moja suczka jest rasowa bo jest czystym yorkiem a nie podróbką. I w hodowlach w których można kupić pieski bez rodowodu suczki wcale nie są męczone a małe mogą mieć raz na rok albo żadziej. Moja suczka jest z takiej hodowli i jakoś nie karmili jej byle czym tylko specjalną karmą royal dla szczeniaków tej rasy, pieski miały wszystkie szczepienia i książeczki zdrowia, na miejscu rodzice byli do wglądu i dostałam pożądną wyprawkę tak samo jak w hodowlach rodowodowych. Ja jak będę miała pieski na sprzedaż to też będę je karmiła specjalną karmą, będą miały szczepienia itp i książeczki i wyprawki i nie oddam ich za wcześnie bo wiem że niektórzy wydaja takie maleństwa zbyt szybko i w ten sposób je krzywdzą. Nie oddam ich też komuś o kim nie będę nic wiedzieć jakie ma warunki itp. Tak też było jak ja kupowałam moją sunię. Więc to zależy też od osoby która chcę kupić takiego pieska czy zainteresuje się w jakich warunkach był wychowywany czy jego rodzice są prawdziwymi RASOWYMI psami i czy nie chcą go odsunąć od matki zbyt wcześnie żeby nie krzywdzić takiego malucha. A TO ŻE PIES NIE MA RODOWODU TO NIE ZNACZY WCALE ŻE NIE JEST RASOWY.[/QUOTE]

ręce opadają.

Link to comment
Share on other sites

wiecie co....szkoda,że obojętnie z jakiego powodu się prosi o radę, informację to wasze odpowiedzi kończą się na szczeniakach, pieniądzach, rodowodach ble ble ble....Chcemy wiedzieć w jakim okresie życia naszej suni możemy spodziewać się cieczki, właśnie dlatego, że nie chcemy szczeniaków. Wiem, wiem sterylka była by najlepsza. Czy WY potraficie udzielić prostej odpowiedzi,bez oskarżania??? Chyba NIE!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Darianna']jasne

i dlatego edytowałas swój pierwszy post?

Jak cieczka będzie to na pewno jej nie przegapicie.....[/QUOTE]

nie byłabym tego taka pewna. jak suka ma cieczkę taką lekką, albo wręcz wcale bez krwi, to można ją przegapic. szczególnie jeśli ktoś ma pierwszy raz sukę.

powtórzę moją odpowiedź. najczęściej suczki mają cieczkę w 7-8miesiącu, ale zadzra się(np. u mnie) że dostały w 13tym, 14tym miesiącu, a jedna nawet w wieku 2 lat.

Link to comment
Share on other sites

no ale mówimy o psie domowym, którego jak rozumiem bierzemy codziennie na rączki, głaskamy itp...

najlepszy wyznacznik to zachowanie innych psów - jak się zaczynają interesować bardziej niż zwykle suczką (nie mówie tu od razu o próbach kopulacji, wystarczy wzmożone wąchanie) - to znak że dziewczynę trzeba pilnować i puszczać co najwyżej na lince....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aleksandrossa']Jej... Nie rozumiecie że mogą się martwić o psiaka?
Większość yorków ma cieczkę ok. 9 miesiąca, a tu już jest 12 i nadal nic...
Ja np. bym się martwiła o moją Dianę :roll:[/QUOTE]
Nie ma w tym nic niepokojącego. Fizjologicznie suka może mieć pierwszą cieczke do 24 miesiąca. Dopiero jeśli sunia w wieku 2 lat nie ma cieczki uważa się to za nieprawidłowość - to tak z teorii książkowej. A w praktyce mam sunie, która pierwszą cieczke miała w wieku 15 miesięcy, jej siostra w wieku 17 miesięcy, obie są zdrowe.

Link to comment
Share on other sites

Z tą cieczką i zauważeniem jej przez właścicieli to różnie bywa.
U mnie na osiedlu jedni państwo kupili sobie sunie w typie pekińczyka /obecnie ma ok 7-8 miesięcy/. Sunia kochana, pilnowana i oczywiście od czasu do czasu spuszczana ze smyczy - moje na jej widok jak i inych suk :roll: jojczą i chcą się bawić. Ostatnio podczas tradycyjnego obwąchiwania zauważyłam że mój nosa nie chce jej spod ogona wyciągnąć a ona pięknie ogonek odchyla i nadstawia się do krycia. Ci starsi ludzie nie mieli pojęcia że ich sunia zaczęła cieczkować!!!!! Jak im powiedziałam to z przerażeniem zaczęli myśleć czy nic się nie działo podczas wcześniejszych spacerów i zabaw z psami. Bardzo szybko zabrali ją do domu i od tego czasu widziałam ją tylko na krótkich spacerkach, na smyczy z dala od wszystkich psów. Ale gdybym im nie powiedziała..... :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Też myślę, że nie ma co bić piany.
Sunia jest młoda i przyroda wie co robi. Jeśli nie ma żadnych objawów chorobowych, to nie ma się czym martwić.
Na pewno cieczki nie przegapicie.
Dziwi mnie tylko weterynarz, który sam powinien udzielić informacji na ten temat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...