Jump to content
Dogomania

brak cynku


Nat

Recommended Posts

Pewien pan (gdy zobaczyl moja sunie - 6m.) stwierdzil, ze brakuje jej cynku, bo na pysku ma jakies przebarwienia. Czego powinnam jej dawac wiecej, lub moze powinnam isc do weta?

Prosze o pomoc.

Trzeba bylo sie go spytac - "czy ma Pan moze cynk"? :lol:

Nie sadze zeby ten Pan wiedzial o czym mowi. Kazdy sobie moze tak powiedziec. Nie zwrociliscie uwagi, ze prawdziwe i skuteczne rady sporo kosztuja i raczej sie nimi nikt nie chwali.

Jakbym mial wierzyc w to co mowia ludzie, to bym chodzil co 1 godzine do weta.

Nie mozna byc doskonalym.

Idz do weta i sprawdz co powie, ale obiecaj ze jesli powie ze to nic zlego, jesli sie okaze ze ten gosc nie mial racji, nigdy nikomu juz nie zaufasz w takiej sprawie, ufaj swojemu rozumowi.

Niedobór cynku objawia sie nie tylko rozowymi plamkami, ale takze brakiem apetytu, brakiem energii, czasami klopotami z oddawaniem moczu, ospaloscia.

Link to comment
Share on other sites

Nie wszystkie przebarwienia na pysku sa oznaka braku cynku.

Gdy go brakuje bardzo czesto dochodzi do pekniec skory i powstania drobnych stropkow,ktore wypadaja z sierscia.W zasadzie ta przypadlosc jak sie juz pojawi to wraca dosc czesto.Cynk mozna kupic w kazdej aptece.Opakowanie kosztuje okolo 6 zl i sa to rozowe tabletki.Sprawa zostaje zamknieta po podaniu psu kilku dawek.prosto latwo i przyjemnie.

Czy dotyczy to malamutow nie wiem huskych napewno.

Link to comment
Share on other sites

Hej,

na Twoim miejscu, nie przejmował bym się tym co usłyszałaś od "cudownego, wszechwiedzącego dalekowidza".

Pewnie był to kolejny "wszystko wiedzący znawca wszelkich ras".

Jednak, każda plotka rodzi wątpliwości, i dlatego przy kolejnej, kontrolnej wizycie u Weta, spytaj co o tym myśli.

Pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie brak cynku u huskuy objawia sie zmianami skornymi przy pysku. Sa to rozne przebarwienia w okolicy warg - rozowe, az do zaognionych czerwonych, czesto z niewielkimi krostkami wygladajacymi jak pryszcze (podrzedni weci czesto kaza je wyciskac - bzdura!). Wbrew pozorom trudno je pomylic z brakami pigmentu (czesto na nosie) ktore sa jasno rozowe i biale. Po prostu widac roznice.

Cynk jest do kupienia w aptekach, tak jak juz napisano, w tabletkach (Zincas). Nie wiem jak czesto i ile trzeba by podawac bo ja swoim nie podaje - moje dostaja Cafortan - rewelacyjne witaminy ktore maja w sobie "wszystko" w doskonalych ilosciach. Jakosciowo rowna sie im jedynie Pfeizer. :)

Link to comment
Share on other sites

ja dodam jeszcze swoje przy podawaniu Vetzyme z cynkiem wystarczy jak dasz Zincas półtabletki dziennie - powinno w zupełnosci wystarczyc, ale jak dajesz bardzo dobra karmę to uważaj by nie przedawkowac - bo to moze sie zle skonczyc :)

Jola

Link to comment
Share on other sites

A wiesz ze faktycznie ostatnio wcinala ziemie.. myslalam ze to jej kolejny haszczy wybryk, poniewaz Aqua lubi jesc to czego sie nie je, np. wcina papier, a ostatnio zjadla cala magnolie mojej mamy! Nie to ze obgryza - ona ja pochlonela, nie bylo nawet galazek na ziemi!

Co do jedzenia - Jolu - wlasnie przeczytalam artykul na Twojej stronie o tych szkodliwych substancjach w karmach.. straszne to jest..

Link to comment
Share on other sites

Ciekawi mnie ta sprawa cynku, bo mój wet powiedział mi, że jeżeli husky rzeczywiście ma braki cynku to są one spowodowane nieprzyswajaniem cynku z przewodu pokarmowego. W takim wypadku podawanie doustne nie ma sensu... Nie wiem już teraz jak to faktycznie jest z tym cynkiem. Mój miał podobne problemy, ale okazało się, że to nie przez cynk (a raczej jego brak), ale przez uczulenie.

Nat; i co wet powiedział? Rzekł coś mądrego????

basia i ceik

Link to comment
Share on other sites

Mnie ciekawi jedna rzecz, w sumie to nawet jest dziwne, nie wiem czy mam aż tyle szczęścia, czy też tak dobrze wychowuje psa?

Otóż czytam posty, że pies sika na dywan, że gryzie kable, je ziemie, ma plamki na nosie i zastanawiam się, dlaczego mój tego wszystkiego nie robi? Wstaje czasami o godzinie 9-tej i nigdy nawet nie szczeknie zeby mnie obudzić, a czasami i do 11-tej poleze, kable sa wszedzie, tez ich nie gryzie, nie wyje, nie szczeka, niemal wogole nie sikal w domu, je sucha karme a w zasadzie wszystko co sie mu da. Nic nie poluje, moze nie ma jak, nie obgryza rak, nie interesuja go goscie co przychodza, nie skacze na nich.

Troche to dziwne jak na tak zywego psa?

No w sumie to powinienem sie cieszyc :-)

Link to comment
Share on other sites

Max - moze Twoj husky jest nietypowy?? ;D

Zaczynam się cholernie nad tym zastanawiać :-)

A może mój cholernie uparty charakter tak działa na mojego psa? Może jestem bardziej uparty od niego :-) Sam nie wiem.

Może jest jeszcze za młody, jak dorośnie... Już ja mu wybije głupoty z głowy :-)

Link to comment
Share on other sites

Znalazlam w 5nr Przyjaciel Pies (z maja 2002) w portrecie rasy (husky):

"Podobnie jak inne psy polnocy husky syberyjskie sa bardzo wrazliwe na niedobory cynku. Objawiaja sie one zmianami skornymi zlokalizowanymi najczesciej w okolicy pyska. Ustepuja one po podaniu preparatow zawierajacych cynk."

Ciekawe co na to wet :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...