Jump to content
Dogomania

Targetowanie


NiczQsia

Recommended Posts

Może sprecyzuje pytanie :roll:
Chodzi mi o to, czy targetowanie służy jedynie do 'wprowadzenia' zarówno przewodnika i psa do nowej metody szkoleniowej, uczy psa znaczenia dźwięku klikera, a nam wyrabia refleks, czy będzie ono (targetowanie) dalej potrzebne, jeśli chodzi o stosowanie metody klikerowej ?? :D (dalej przy nauce komend)

Link to comment
Share on other sites

Uczenie targetowania ma dwa cele:
1. Jest pożytecznym ćwiczeniem, które ułatwia naukę nowej techniki szkolenia. Pożytecznym gdyż i pies i przewodnik uczą się metody na "czymś nowym", to nauka nie jest obarczona dotychczasowymi doświadczeniami i przebiega szybciej.
2. Targetowanie jest pożyteczne przy tzw. naprowadzaniu, które jest jedną z technik szkolenia klikerowego. Naprowadzanie polega na "prowadzeniu" psa na określoną pozycję. Ale bezkontakowo! I tutaj właśnie potrzebny jest "target". Przykładem może być naprowadzanie psa na właściwą pozycję przy nodze przewodnika po komendzie "do mnie". W trakcie nauki "prowadzimy" psa trzymając target przed jego nosem...
Targetowanie również ułatwia naukę wielu innych komend, których celem jest "wysyłanie" psa do określonego miejsca, w którym początkowo umieszczamy target.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

a czy to prawda ze jesli target sluzy do naprowadzania, to czy sie go uzywa kiedy pies za bardzo jest nastawiony na smakolyki, zeby sie skupil na pracy, zamiast na smakach? i czy to sie sprawdza?
i jeszcze jedno pytanko, kiedy wycofuje sie target przy nauce wysylania psa na odleglosc, i jak wyglada taka nauka, czy jest uzywana tez do nauki wysylania psa do kwadratu?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Betty - nie bardzo rozumiem Twoje pierwsze pytanie. Czy masz na myśli naprowadzanie smakołykami i targetem? Jesli tak, to od razu odpowiadam, że smakołyki są nagrodą i nie powinny być używane do naprowadzania psa. Nagroda jest najbardziej skuteczna, gdy jest niespodzianką - pies nie powinien jej widzieć.

Na kolejne pytania odpowiem od końca - ja nie używałbym targetu do nauki wysyłania do kwadratu. To zachowanie (a właściwie pozycję) najlepiej ukształtować - w końcu pies widzi kwadrat :)

Natomiast jeśli chodzi o naukę wysyłania na odległość (a dokładniej naprzód, gdyż jeśli mamy określony cel, do którego pies ma podejść, to target jest zbędny) - ja uczę psa najpierw z małej odległości podchodzenia (dobiegania) do targetu. Każde dotknięcie nosem targetu jest zaznaczane kliknięciem (ale nagrodę podaję z ręki jak pies wróci do mnie). Później stopniowo zwiększam odległość a następnie ćwiczymy różne odległości. W tym czasie nie używam żadnych komend i sygnałów. Chodzi o wpojenie u psa odruchu biegnięcia i dotknięcia targetu (zabawa polega na tym, że pies biega do targetu, ja klikam i pies wraca do mnie po nagrodę - ja w czasie, gdy pies biegnie do targetu, mogę zmienić pozycję).
Jak to mamy opanowane to wprowadzam sygnał ręką (wskazuję target) i nagradzam tylko wtedy, gdy wskazałem target (zachowanie bez sygnału pozostaje zignorowane). Następnie najtrudniejsze zadanie - stosuję sygnał ręką bez targetu (pies na początku i tak pójdzie naprzód i zacznie "szukać" targetu). Problem w tym aby kliknąć zanim pies się zestresuje brakiem targetu. Później klikam różne "odległości". I na koniec komenda np. "naprzód" ze wskazaniem kierunku ręką. Gdy wprowadzam komendę, to przestaję klikać.

Link to comment
Share on other sites

[quote]Betty - nie bardzo rozumiem Twoje pierwsze pytanie. Czy masz na myśli naprowadzanie smakołykami i targetem? Jesli tak, to od razu odpowiadam, że smakołyki są nagrodą i nie powinny być używane do naprowadzania psa. Nagroda jest najbardziej skuteczna, gdy jest niespodzianką - pies nie powinien jej widzieć.[/quote]

tak o to mi wlasnie chodzilo. Hm.. ja czesto uzywlam jedzenia jakko naprowadzacza, teraz mniej, teraz na sama reka wystarczy. OK rozumiem idee :) dzieks

[quote]Na kolejne pytania odpowiem od końca - ja nie używałbym targetu do nauki wysyłania do kwadratu. To zachowanie (a właściwie pozycję) najlepiej ukształtować - w końcu pies widzi kwadrat [/quote]

ok, uksztaltowac, rozumiem, ale czy zaczynac z duzej odleglosci ksztaltowanie? czy z bliska? mi sie wydaje ze z bliska. Kiedys robilam taka porbe ksztaltowania z bliska, ale nie bardzo pozniej wiedzialam co mam zrobic. Tzn. ulozylam kwadrat z 4 slupkow (drewienek) i otoczylam to drazkami -powstal kwadrat. Tosca stal i za kazde spojrzenie K/S no i poszlo szybko, ze co chwila wchodzila do kwadratu, ja ja wywolywalam z tamtad i ponownie wchodzila. To bylo porste. Potem zwiekszylam odleglosc z ktorej biegala w to miejsce.
No ok, ale pozniej juz mi pomyslow zabraklo czy jej mowic lezec w kwadracie od razu, co zrobic by to bylo ciekawsze? kladlam tam nawet raz pileczke, raz smakolyki by szybciej biegla, nawet sie udalo, ale jakos tak dziewnie. Na tym nauka sie zakonczyla.

Prosze o dokladniejsze rady :) bede wdzieczna.

[quote]Natomiast jeśli chodzi o naukę wysyłania na odległość (a dokładniej naprzód, gdyż jeśli mamy określony cel, do którego pies ma podejść, to target jest zbędny) - ja uczę psa najpierw z małej odległości podchodzenia (dobiegania) do targetu. Każde dotknięcie nosem targetu jest zaznaczane kliknięciem (ale nagrodę podaję z ręki jak pies wróci do mnie). Później stopniowo zwiększam odległość a następnie ćwiczymy różne odległości. W tym czasie nie używam żadnych komend i sygnałów. Chodzi o wpojenie u psa odruchu biegnięcia i dotknięcia targetu (zabawa polega na tym, że pies biega do targetu, ja klikam i pies wraca do mnie po nagrodę - ja w czasie, gdy pies biegnie do targetu, mogę zmienić pozycję).
Jak to mamy opanowane to wprowadzam sygnał ręką (wskazuję target) i nagradzam tylko wtedy, gdy wskazałem target (zachowanie bez sygnału pozostaje zignorowane). Następnie najtrudniejsze zadanie - stosuję sygnał ręką bez targetu (pies na początku i tak pójdzie naprzód i zacznie "szukać" targetu). Problem w tym aby kliknąć zanim pies się zestresuje brakiem targetu. Później klikam różne "odległości". I na koniec komenda np. "naprzód" ze wskazaniem kierunku ręką. Gdy wprowadzam komendę, to przestaję klikać.[/quote]

dziekuje, dziekuje :) zastosuje sie do rad, bardzo m sie to przyda :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...