Jump to content
Dogomania

jak idealnie rozwiązać (dwa psy - hierarchia)


Nor(a)

Recommended Posts

Są u nas w tej chwili dwa psiaki. Starsza(Vega)- 8,5 miesiąca, mlodsza (Blue) - 3 miesiące. Pieski o tym samym mniej wiecej temperamencie i docelowo o tej samej masie i wielkosci.

Wiadomo ze starsza powinna miec wyzsza pozycję w stadzie, a ze hierarchia to m.in kolejnosc jedzenia tak wiec starsza dostaje jedzenie pierwsza...Ale tu sie konczy to jak to powinno byc. Mala dostaje jedzenie 3 razy dziennie. Starsza rano nie jada, ale mimo to szykuje dwie miski. Wołam Vegę ale zanim ta przyjdzie to mala juz jest przy misce i chwilę pozniej je z dwóch misek na przemian :o To samo przy pozniejszych posilkach. Mala jest przy miskach pierwsza..Starsza bardzo sie ociaga z jedzeniem odkąd jest szczeniak (o ile w ogole cos je).
To sygnalizowanie ktora jest wazniejsza nadrabiam rozdając nagrody (za cos oczywiscie), czy wołając je..(zawsze Vegę pierwszą). Tak jest na dzis bo mala jest u nas 3 dzien dopiero.

No i teraz ..czy pierwszenstwo starszej mam podkreslac zawsze?..bo cos mi sie wydaje ze za jakis czas mlodsza przejmie pierwsze skrzypce ..(chyba silniejsza osobowosc)....Potrafi niezle warczec na Vegę, podkrada (skutecznie) jej zabawki, potrafi sie zjezyc na grzbiecie, ale tylko na Vegę (do nas jest przylepa, nie ma jakis reakcji agresywnych). Dla mnie to nowosc, bo starsza po prostu nawet nie umiała nigdy warczec, zawsze byla lagodna chwilami lękliwa.

No i te ich zapasy. Tłuką się (niby w zabawie) ale tak ze az dzis przerwałam to (wolajac je i rozdając smakołyki), bo wydawalo mi sie zbyt brutalne (podkreslam: wydawalo mi sie..nie mam doswiadczenia z dwoma psami). Starsza wygrywa masą..mala jest caly czas wywracana na grzbiet, odgryza sie za to ostrymi mleczakami (az starsza chwilami zapiszczy). Vega mimo ze zawsze bardzo lagodna to widze ze uczy sie powoli i dzis skarcila małą odwarkując sie tak ze mala wpadla w konsternacje i wbila sie pod lozko wydając chyba dzwieki niezadowolenia (chyba bo nie znam jeszcze sposobow jej reagowania).

Ingerowac w jakis sposob chwilami w ich relacje czy zostawic na zywiol?...

Wielki plus tego ukladu to to ze jak widze mala blyskawicznie sie uczy od starszej..Nie mam problemu sikania w domu (wychodzi na zewnatrz), siadac na komende nauczyla sie w 10 minut nasladując starszą, wczoraj zaskoczyla mnie gdy wykonala komende "waruj" :o choc nie uczona tego..po prostu zrobila to co starsza. A to dopiero 3 dzien..

Link to comment
Share on other sites

ee histeryzujesz to jeszcze szczyle daj im wolną reke naprawde uwież mi nic sobie poważnego niezrobią.

moja 14 miesieczna suka ma kolezankę 3 miesieczną tłuką sie naprawde mocno czasem młodsza piszczy aż ,ale zyja i lubi a się :D

pamietaj ze psy w takich zapasach utrwalaja swoja pozycje więc daj im spokój !!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że nie powinnaś podnosić w hierarchi żadnej z nich, żeby im nie utrudniać wzajemnych relacji. Na razie to dwa szczeniory, wiadomo, że będą się tłukły (Nor(a) masz brata albo siostrę?) ;) Ale z czasem same ustalą, która ważniejsza, im mniej będziecie się mieszać i przeszkadzać tym lepiej :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='coztego']Myślę, że nie powinnaś podnosić w hierarchi żadnej z nich, żeby im nie utrudniać wzajemnych relacji. Na razie to dwa szczeniory, wiadomo, że będą się tłukły (Nor(a) masz brata albo siostrę?) ;) [/quote]

he..he...no tak..nie mam :P

[quote] Ale z czasem same ustalą, która ważniejsza, im mniej będziecie się mieszać i przeszkadzać tym lepiej :wink:[/quote]


w sumie racja..nie mieszam sie..tym bardziej ze sytuacja zmienia sie praktycznie z godziny na godzine. Przed poludniem zastalam taki oto obrazek:

[img]http://milka.net.pl/vega/blue10.jpg[/img]


Jedynie chyba bede wolala na dwor "zapasnikow", bo mi sie porozbijaja w domu .. :roll:

Propo hierarchii..na razie Vega jest ta "wazniejsza", tak przynajmniej postepuje (staram sie), bo jaki ma chwilami wzrok jak glaszcze małą to juz nie powiem.. :roll: :o . Zauwazylam, ze od czasu do czasu nie chce do mnie przychodzic choc wczesniej zawsze chciala lapy zgubic..Mala sobie i tak z tego faworyzowania Vegi nic nie robi..w kazdym badz razie widac ze jej to nie szkodzi w ogole.

Problem tylko z tym zarciem..Mala wsuwa z dwoch misek..Vega nie wie jak ma do miski podejsc. Drastycznie malo mi je odkad jest szczeniak (stres?..zaabsorbowanie nową sytuacją?).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Seterk@']No to może ustawiaj miski w większej odległości? [/quote]

przyznam sie ze tego jeszcze nie wyprobowalam

[quote]Mała chyba nie będzie leciała galopem, żeby zjeść z misek które są w różnych pokojach :wink:[/quote]

z nią jest chyba wszystko mozliwe :P :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nor(a)'][quote name='Seterk@']No to może ustawiaj miski w większej odległości? [/quote]
przyznam sie ze tego jeszcze nie wyprobowalam[/quote]
No widzisz, a warto 8)

Swoją drogą Vega z pewnością jest zestresowana nową sytuacją... To dopiero kilka dni... Jeszcze tydzień, dwa i wszystko się unormuje 8)
Oczywiście za wyjątkiem tego:
[quote]Jedynie chyba bede wolala na dwor "zapasnikow", bo mi sie porozbijaja w domu .. [/quote] :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

[quote]Problem tylko z tym zarciem..Mala wsuwa z dwoch misek..Vega nie wie jak ma do miski podejsc. Drastycznie malo mi je odkad jest szczeniak (stres?..zaabsorbowanie nową sytuacją?).[/quote]

A może starszej dawaj żarełko w miskach na stojaku a małej na ziemi :hmmmm:
Ja za jakiś miesiąc będe przerabiać to samo ...:wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maniol_ka'][quote]Problem tylko z tym zarciem..Mala wsuwa z dwoch misek..Vega nie wie jak ma do miski podejsc. Drastycznie malo mi je odkad jest szczeniak (stres?..zaabsorbowanie nową sytuacją?).[/quote]

A może starszej dawaj żarełko w miskach na stojaku a małej na ziemi :hmmmm:
Ja za jakiś miesiąc będe przerabiać to samo ...:wink:[/quote]


musialby byc stojak 3 metrowy :roll: ..ta mala odbija sie od ziemi jak z trampoliny :o ..Jednym slowem przerąbane :P ..Stawiam miski w przeciwległych rogach kuchni..Starsza gardzi nadal jedzeniem (je 1/4 tego co wczesniej..czym ten pies zyje to nie wiem :roll: ..nie chudnie w kazdym badz razie)

..ale i tak polecam dwa psy...niezla sprawa :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nor(a)']..ale i tak polecam dwa psy...niezla sprawa :wink:[/quote]

Ja właśnie pracuję nad moim niecnym planem zmuszenia mamy do kupna drugiego psa :evilbat: Ale przedemną jeszcze długa droga do celu... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...