Jump to content
Dogomania

Jedna czy kilka?


Jami

Recommended Posts

po pierwsze: mówimy o hodowli czy o pseudohodowli???
jeśli poważnie podchodzisz do sprawy, to radzę kupić najpierw jedną suczkę danej rasy, pojeździć na wystawy, dowiedzieć się jak najwięcej o danej rasie a dopiero potem wybrać następną suczkę do hodowli. warto poszukać w kilku hodowlach, po dobrym skojarzeniu itp: czasem na upragnione szczenię trzeba trochę poczekać. po kilku latach prowadzenia hodowli zna się daną rasę już bardzo dobrze. wtedy krycia są przemyślane, dobór par hodowlanych również: wtedy można zostawiać te najpiękniejsze szczenięta z miotu dla siebie. wzbogacają one hodowlę, udoskonalają przede wszystkim rasę. o to chodzi w hodowli psów rasowych. zakup kilku suczek, nie znając jeszcze dobrze rasy i wymagań sędziów na wystawach to moim zdaniem nieodpowiedzialne podejście.

Link to comment
Share on other sites

racja. zanim wogóle kupisz pierwszą suczkę- pojeć na kilka wystaw, pogadaj z hodowcami. hodowla to ciężka praca- może niekoniecznie fizycznie, ale napewno psychicznie. chyba że ktoś jest bez serca.

poczekajmy jednak aż wypowie się założycielka tematu- po jej pytaniu- czy jedna, czy od razu kilka suczek- coś mi śmierdzi kolejną rozmnażalnią. kupić na ras kilka suk, nieważne czy zgodnych ze wzorcem, bez rodowodu bo taniej, oby jak najwięcej i najszybciej zarobić. ale to tylko podejrzenie, nikogo nie chcę z góry osądzać.

Link to comment
Share on other sites

skoro Twoja koleżanka ma 12 lat to chyba nie chodzi jej o pieniądze...myślę że poprostu marzy jej się hodowla:) powiedz jej żeby pogadała z rodzicami to może zabiorą ją na wystawę:) a jeśli chodzi o hodowlę w przyszłości: może spokojnie zacząć od kupienia 1 suni:)

Link to comment
Share on other sites

Trzeba pamiętać, że ta nasza suczka hodowlana to zwierzę, które ma własne potrzeby, wymaga szkolenia, karmienia, spacerów, opieki weterynaryjnej etc. i zasługuje na to, żeby być traktowana jako domowy pupil i mieć u nas dożywocie (a nie na to, żeby ją oddać, sprzedać czy uśpić w momencie, gdy nie może już rodzić szczeniaków).

Czyli zanim sobie zadamy pytanie, ile suk hodowlanych mamy mieć, trzeba się zastanowić opiece nad jaką liczbą psów jesteśmy w stanie podołać - na ile nas stać finansowo, emocjonalnie, czasowo etc.

Biorąc to pod uwagę większość ludzi nie może sobie pozwolić na posiadanie dużej liczby suk - zwykle więc zaczynają od jednej, po paru latach dokupują do niej kolejną lub zostawiają sobie z miotu etc - dzięki czemu unikają sytuacji, że mają same stare zwierzęta, nie nadające się już do hodowli. W ten sposób starsze psy mają zapewnioną emeryturę, a w hodowli są tez młodsze, nadające się do rozmnażania.

....Zakładając oczywiście, że mówimy o odpowiedzialnej hodowli, a nie o rozmnażalni, nie zważającej na dobro zwierząt, a dążącej jedynie do zysku.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

mhm?? A ja rozumiem te marzenia - sama mając 10 lat chciałam mieć wodołaza jako sunię hodowlaną i ... trwało to troszkę ale po paru latach udało uzbierać mi się na to marzenie :):):) Kupiłam swoją pierwszą rodowodową sunię - wodołaza :):):) Ech co to było za czasy :):):) Suczką hodowlaną nie została ze względu na dysplazję, ale była przekochana :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...