Jump to content
Dogomania

wypadanie ząbków


...::Basia::...

Recommended Posts

Witam :)
Zamierzam niedługo kupić yorka z rodowodem na wystawy tylko mam mały problem :placz: słyszałam że mogą być problemy w czasie wypadania mlecznych zębów u yorka i te stałe mogą źle urosnąć i pies może nie być dopuszczony do wystaw (nieprawidłowy zgryz):roll: Czy taka sytuacja może naprawdę powstać i jeśli tak to jak temu zaradzić? :roll:
Jeśli taki temat już był to przepraszam :oops:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='...::Basia::...']Witam :)
Zamierzam niedługo kupić yorka z rodowodem na wystawy tylko mam mały problem :placz: słyszałam że mogą być problemy w czasie wypadania mlecznych zębów u yorka i te stałe mogą źle urosnąć i pies może nie być dopuszczony do wystaw (nieprawidłowy zgryz):roll: Czy taka sytuacja może naprawdę powstać i jeśli tak to jak temu zaradzić? :roll:
Jeśli taki temat już był to przepraszam :oops:[/quote]
Jeśli coś takiego już się przytrafi to nie ma rady. A czasem tak bywa..

Link to comment
Share on other sites

Ja od początku dawałam Gracji gryzaki, głównie gnatki (te prasowane, z zoologa) i wszystkie zęby wypadły same, oprócz jednego kła. Nie wiem, czy to miało jakiś związek ze sobą, ale słyszałam, że niektórzy nie dawali swoim yorkom gryźć w trosce o wąsy i zazwyczaj mieli więcej mleczaków do usuwania.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='*kleo*']Ja od początku dawałam Gracji gryzaki, głównie gnatki (te prasowane, z zoologa) i wszystkie zęby wypadły same, oprócz jednego kła. Nie wiem, czy to miało jakiś związek ze sobą, ale słyszałam, że niektórzy nie dawali swoim yorkom gryźć w trosce o wąsy i zazwyczaj mieli więcej mleczaków do usuwania.[/QUOTE]

A jak mleczne wypadną i zaczną rosnąć stałe to też trzeba coś dawać żeby równo rosły?:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tigrunia']Ja Jessi dawałam gryzaki, kurze łapki.. ładnie wszystkie ząbki wypadły - przy Buff już nie bo chciałam z nią szybko na wystawy zacząć jeździć więc nie czekałam tylko od razu wyrwałam (wet). Na proste wyrośnięcie ząbków rady nie ma :eviltong:[/quote]
A ja jeździłam na wystawy z tym jednym mleczakiem, chociaż fakt, że tylko w szczeniętach (ostatnia wystawa w wieku 8 m - cy). Usunięty kiełek miała przed pierwszą wystawą w młodzieży, dość późno, ale miałam nadzieję, że sam w końcu wypadnie, a zgryzu nie psuł. Szkoda mi było dawać psa pod narkozę na jeden ząb, ale cóż, jak mus to mus.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tigrunia']Ja Jessi dawałam gryzaki, kurze łapki.. ładnie wszystkie ząbki wypadły - przy Buff już nie bo chciałam z nią szybko na wystawy zacząć jeździć więc nie czekałam tylko od razu wyrwałam (wet). [B]Na proste wyrośnięcie ząbków rady nie ma[/B] :eviltong:[/QUOTE]

Aha:placz: a z mlecznymi mozna jeździć na wystawy?

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie. Zadaje je w kilku tematach bo potrzebuje szybkiej odp:)
Moja sunia ma 5,5 miesiaca, zostały jej tylko 3 kielki mleczne, ale stałe juz prawie cale wyrosły! Wet kazal poczekac do conajmniej 6 miesiecy.
Ale one już są takie wielkie! a mleczne nawet nie chca sie ruszac:(
Kiedy należy je wyrwac?Czy jeszcze czekac? planujemy wystawe, wiec potrzebny prosty zgryz.

Link to comment
Share on other sites

1. nie ma sposobu na zęby u małych ras. jeśli widać że rosną zęby stałe a mleczne uniemożliwiają im prawidłowe ułożenie to trzeba jak najszybciej wyrwać.
2. jeśli pies ma 5 miesięcy i ma mleczne zęby, które "wykrzywiają"stałe zęby to trzeba to szybko usunąć.
3. pomijając fakt wystawiania późniejszego psa i ewentualnej wady zgryzu to taka sytuacja (mleczne i stałe zęby jednocześnie) jest zazwyczaj bardzo bolesna dla psa i będzie on próbował jakoś sobie z tym sam poradzić np. gryząc meble.
4. jeśli wyrwiesz zęby i stały ząbek zostanie już krzywy, to trudno nic z tym już nie zrobisz - ale TO NIE JEST WADA ZGRYZU dyskwalifikująca psa, ale championat będzie trudniej zrobić, bo są sędziowie wrażliwi na tym punkcie.
pozdrawaim

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[quote name='syla929']Mam pytanie. Zadaje je w kilku tematach bo potrzebuje szybkiej odp:)
Moja sunia ma 5,5 miesiaca, zostały jej tylko 3 kielki mleczne, ale stałe juz prawie cale wyrosły! Wet kazal poczekac do conajmniej 6 miesiecy.
Ale one już są takie wielkie! a mleczne nawet nie chca sie ruszac:(
Kiedy należy je wyrwac?Czy jeszcze czekac? planujemy wystawe, wiec potrzebny prosty zgryz.[/quote]

Miałam podobny problem z Viky :-(. Zostały jej 3 kły a stałe wyrosły. O tym, że tak może być poinformowała mnie nasza pani weterynarz jeszcze przy pierwszej wizycie - Viky miała ok 9-10 tyg. Uprzedziła mnie, żeby obserwować zęby, bo jeżeli chcę ją wystawiać to trzeba usunąć mleczne gdy stałe będą wyrośnięte do połowy. Im później tym większe ryzyko krzywego zgryzu. Nie musiałam czekać do ukończenia 6 m-cy, miała usunięte kły w drugiej połowie 5 go miesiąca a byłoby jeszcze wcześniej tylko musiałam odczekać 1,5 tyg. od szczepienia na wściekliznę .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

mojej Lili wypadły chyba juz wszystkie-ale 1 dziad trzyma się ostro a juz widze stalego kielka,w pt bede z moja Luna na badaniach(8 dni temu skonczyla cieczke,a nadal krwawi,podejrzewa moj wet cysty na jajnikach)to od razu spytam sie czy to juz usunac czy jak-ma juz 7 miesiecy-a wy jak myslicie?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...