Jump to content
Dogomania

jak prawidłowo żywić pona?


Recommended Posts

Witam wszystkich!Mój problem dotyczy zbyt dużej wagi mojej ponki.Wiem,że te psy mają tendencję do tycia i łasuchowania.Przedstawię problem,może ktoś mi pomoże?
Moja suka ma 8 miesięcy,jest wysterylizowana.Początkowo,przed sterylizacją,dostawała karmę RC Junior dwa razy dziennie i raz domowe jedzenie (kurczak z ryżem plus duża ilość warzyw-marchew,pietruszka,seler,pomidory).Karmy suchej dostawała około 1/2 tego,co było napisane na opakowaniu,bo liczyłam,że karma domowa da jej wystarczającą ilość kalorii.Od początku szóstego miesiąca dostawała RC raz dziennie i domowe raz dziennie.Po sterylizacji (w połowie 7 miesiąca)dostaje tylko RC raz dziennie i karmę Bosch dla psów sterylizowanych raz dziennie.Dodaję jej do karmy wodę lub sok pomidorowy (około 1/2 szklanki pół na pół z wodą),bo go uwielbia wprost.Jako smakołyki dostaje niskotłuszczowe ciasteczka raz lub dwa razy dziennie.W tej chwili waży 20,5 kg,ma 8 miesięcy.Mimo że daję jej karmę o niskiej zawartości tłuszczu-waga nie spada,a nawet rośnie,od sterylizacji przytyła 2 kg.
Suka ma bardzo dużo ruchu,średnio cztery spacery dziennie,dwa około 20 minut,jeden 40 minut i jeden 1h-1,5 h.Jest aktywna,biega,skacze,szaleje,ale nie chcę jej zapaść.Co mogę jeszcze zrobić?

Link to comment
Share on other sites

Pony to psy bardzo mało wymagające jeśli chodzi o pożywienie, może po prostu dostaje tego jedzenia zbyt dużo? Jak ma się otrzymywana przez nią porcja do dawkowania na opakowaniu? Powinna być raczej mniejsza, i to sporo, niż większa od proponowanej.

Co dalej - jeśli pies je naprawdę mało, ma dużo ruchu, a mimo to tyje, przyczyna może być poważniejsza. Najczęstszą przyczyną tycia na tle hormonalnym, zdarzającą się zwłaszcza po sterylizacji jest niedoczynność tarczycy. Proponuję wizytę u weta i zrobienie badań krwi, zarówno podstawowych, jak i w kierunku poziiomu hormonów tarczycy.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Może powinna dostawac inna karme jakąs dietetyczną. Radziłabym coś szybko z tym zrobic, bo moja sunia też jest troche pulchniutka i coś przez to z łapami jej sie dzieje i jeżeli nie schudnie to za kilka lat może byc baaaardzo zle (tak powiedział weterynarz). No ale ma 6 lat. Dostaje teraz tabletki na wzmocnienie kości , wiecej spceruje i mniej dosaje jedzenia. Oczywiście zmienilismy jej karme , dostaje teraz jakąs dla alergików bo alergia jej sie pokazała.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...