Jump to content
Dogomania

Bolończyki (prosimy zakladac oddzielne tematy)!


Agnieszka76

Recommended Posts

  • Replies 8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W imieniu Babcinym, Mopim i własnym ślicznie dziękuję Karinie, Alfie i Ance:calus: Fakt - udało się i jesteśmy bardzo zadowoleni:B-fly: :lol: ;) .
Niestety, wystawy trzeba sfolgować - przynajmniej na razie, z uwagi na silny opór domowej materii bezsiurkowej współśpiącej:diabloti::lol: ;) No, ale jest i dobra strona tego - będą nowe mopiątka;)
Jeszcze raz dzięki. Tomasz Banderas:B-fly: :lol: ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Chciałam Was - wielbicieli bolończyków - poinformować, że ostatnio zostały sprowadzone do Polski, prawdopodobnie pierwsze czarne bolończyki.
Psiaki pochodzą z Czech, są z odrębnych hodowli, niespokrewnione, więc w przyszłości będą dzieciaczki :multi:
Jak na razie psiaki maja się świetnie i rosną :loveu:
Zdjęcia [url]www.bon-ton.za.pl[/url]

Link to comment
Share on other sites

Jak nie ma to dlaczego w rodowodzie mają wpisane "Bolonsky psik barevny" ? :cool3:
A zwykłe białe bolończyki w tej samej hodowli mają wpis " Bolonsky psik" ?
I białe bolończyki na stronie Bon-ton i czarne są psami rodowodowymi, z tą różnicą, że czarnuchy nie są uznane przez FCI - Czechy chcą je wpisac jako rase narodową z Czech.
Nazwa rasy ta sama, tylko, że w przyapdku blończyków innomaścistych jest dodany człon "barevny".
Taką rasę mają wpisane w metryczkach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paskuda_Bandzior']Jak nie ma to dlaczego w rodowodzie mają wpisane "Bolonsky psik barevny" ? :cool3:
A zwykłe białe bolończyki w tej samej hodowli mają wpis " Bolonsky psik" ?
I białe bolończyki na stronie Bon-ton i czarne są psami rodowodowymi, z tą różnicą, że czarnuchy nie są uznane przez FCI - Czechy chcą je wpisac jako rase narodową z Czech.
Nazwa rasy ta sama, tylko, że w przyapdku blończyków innomaścistych jest dodany człon "barevny".
Taką rasę mają wpisane w metryczkach.[/quote]
:shake: Pierwsze słysze Czarny Bolonczyk,Bolonka Zwetna tak,ale Bolonczyki są śnieżno białe :loveu: :loveu: :loveu: "owieczki" może to pudelki????:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Psiaki kupowała znajoma z zaprzyjaźnionej hodowli i mają w rodowodach "Bolonski psik barevny". Więc ja już nie wiem :cool3:
Aż poszukałam w internecie jakiś barevnych bolonskych psików i patrzcie np. to: rodowód jakiegoś pieska z czech w rubryce rasa ma napisane "Bolognese barevny bolonski psik" [URL]http://barevnybolonak.websnadno.cz/rod4786.jpg[/URL]

Tu ogłoszenie o sprzedaży szczenią "s PP" czyli "z rodowodem" [URL]http://zvirata.i-bazar.cz/psi/barevny-bolonsky-psik-137546/[/URL]

Wzorzec chyba [URL]http://new.psi-kocky.cz/psi/barevny_bolonsky_psik_standard_plemene.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paskuda_Bandzior']czarnuchy nie są uznane przez FCI [/quote]
I właśnie o to chodzi. :cool3: Dlatego IMHO zawsze powinno się dodawać przy "pies rodowodowy" - JAKI to jest rodowód! Podobnie jest z psami z PKPR-u - hodowcy sprzedają szczeniaki jako rodowodowe, a potem właściciel takiego psa dziwi się - "no jak to?? Kupiłem jako rodowodowego, a teraz nie mogę iść na wystawę?"

Wzorzec bolończyka o maści wyraża się jasno:
[b]"Maść: czysto biała, pozbawiona łat lub innych odcieni barwy białej."[/b]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosia_i_Luka']I właśnie o to chodzi. :cool3: Dlatego IMHO zawsze powinno się dodawać przy "pies rodowodowy" - JAKI to jest rodowód! Podobnie jest z psami z PKPR-u - hodowcy sprzedają szczeniaki jako rodowodowe, a potem właściciel takiego psa dziwi się - "no jak to?? Kupiłem jako rodowodowego, a teraz nie mogę iść na wystawę?"

Wzorzec bolończyka o maści wyraża się jasno:
[B]"Maść: czysto biała, pozbawiona łat lub innych odcieni barwy białej."[/B][/quote]
;) Tak tak masz racje Bolończyk jest biały:loveu:

Link to comment
Share on other sites

[quote]I właśnie o to chodzi. :cool3: Dlatego IMHO zawsze powinno się dodawać przy "pies rodowodowy" - JAKI to jest rodowód! Podobnie jest z psami z PKPR-u - hodowcy sprzedają szczeniaki jako rodowodowe, a potem właściciel takiego psa dziwi się - "no jak to?? Kupiłem jako rodowodowego, a teraz nie mogę iść na wystawę?" [/quote]
Ale moment, moment. Te bolończyki będa brały udział w wystawach Zwiąku Kynologicznego!
Tak samo jak swego czasu np. Gończe polskie.
Są rasą nie uznaną przez FCI - prawda - Czechy chą kolorowego bolończyka zapisac jako rasę narodową, ale te dwa czarne cudeńska pojawią się w Poslce na wystawach! Będą normalnioe wystawiane, będą zdobywać uprawnienia hodowlane, CWC itp.
Nie mają jedynie prawa do CACIBA i Interchapmionatu.
Ale te szczeniaki i ich przyszłe szczeniaki będa normalnie uczestniczyć w zyciu kynologicznym :cool3:

[quote]Wzorzec bolończyka o maści wyraża się jasno:
[B]"Maść: czysto biała, pozbawiona łat lub innych odcieni barwy białej."[/B][/quote]
Ale to jest wzorzec białego bolończyka.
Podesłałąm link do wzorca bolończyka kolowego, który kwalifikuje się jako odrębna rasa. Nie można kryć ze sobą boolończyka białego i barwnego, bo wtedy byłyby to mieszańce dwóch ras.
I tak samo jest w Czechach. Bolończyk barwny nie może mieć szczeniąt z bolończykiem białym.

Link to comment
Share on other sites

Wszystkim właścicielom oraz sympatykom bolończyków oraz reszty "biszonowatych" składam świąteczne życzenia
W pewnym koszu po święconce
chleb polował na zające ,
jajko mocno boli głowa,
a sól z pieprzem już gotowa
iść radować się na łące ...
Na zbliżąjące się Święta Wielkanocne
moc serdecznych , pachnących wiosną życzeń składają Lewki
[URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images21.fotosik.pl/152/2a1150b7cc2defd4.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

White Angel - dzięki :-):multi: Ona jest śmieszna strasznie z tym pozowaniem, bo jak ją ustawię, to tak stoi aż jej nie zwolnię.:loveu: Można obfotografować ją z każdej strony, a ona tylko przybiera różne śmieszne miny.:evil_lol: Właściwie jej tego nie uczyłam, ona zna komendę "czeka", która oznacza, że ma się w danej chwili nie ruszać i właśnie tą komendą się wspieram przy pozowaniu. ;-)

A frisbee niestety nie trenujemy, tylko na luzie bawimy się troszkę w to - ale głównie mała biega za rollerkami (czyli tak rzuconymi talerzami, żeby pionowo turlały się po ziemi - widać to właśnie na fotkach). Ona ma wielki nakręt na talerze i za rollerkami pruje jak szalona. Gorzej idzie jej łapanie z powietrza (a po prawdzie - wogóle jej to nie wychodzi :p), chyba że jakiś mały floater (rzuca się podkręcony talerzyk do góry tak, żeby spadał prosto - pionowo do ziemi). Ale ja beznadziejnie rzucam, może ktoś kto ma do tego talent przekonałby ją do łapania w powietrzu... Ja niestety nie mam na to czasu, skupiam się głównie na obedience i mamy w planach kontynuację agility...

Link to comment
Share on other sites

Jako wlascicielka Bolonki Zwetnej pozwole sobie na male uwagi. Otoz jak juz zostalo napisane wczesniej, Bolonki Kolorowe to nie sa Bolonczyki. Sa to oczywiscie na wskros Bichony, wiec tym samym podobienstwo jest widoczne ale i roznice takze :lol: Uzywane nazwy to: [SIZE=-1]Bolonka Zwetna, Tsvetnaya Bolonka,[/SIZE][SIZE=-1] Bolonka Cvetna,[/SIZE][SIZE=-1] Boloňský psik farebný lub Barevny bolonsky psik.Czasami uzywana jest nazwa Coloured Bichon. Musze tez sprostowac stwierdzenie, ze Czesi chca uznac tego psiaka jako wlasna rase.Jest to bowiem rasa wychodowana w Rosji juz za czasow carycy Katarzyny. Standard rasy zostal ustalony i zgloszony przez Rosyjska Federacje w 1997roku do FCI przez p.Elvire Romanenkowa i jak do tej pory nadal trwaja starania o uznanie tej rasy. Niemcy zglosili rowniez swoj standard rasy pod nazwa Deutsche Bolonka ale nie bedzie on najprawdopodobniej brany pod uwage, tak samo jest i czeski. W Czechach najczesciej pojawiaja sie w hodowlanych miotach szczeniaki wskazujace na domieszke innych ras (Bolonczyka, Shi-Tzu czy Rosyjskiego Toy Terriera) Ci ktorzy zajmuja sie hodowla wiedza o czym pisze.Takie "wpadki" moga sie pojawiac i do dziewiatego pokolenia. Ze smutkiem musze tez dodac ze na "tylach" czaja sie Amerykanie, ktorzy tez maja zakusy.Zwiazek pod nazwa Tswetnaya Bolonka Club America wywalczyl juz uznanie tej rasy przez American Kennel Club (AKC) a ten jak wiadomo scisle wspolpracuje z FCI.
Lomatko ale sie rozpisalam :crazyeye: Koncze wiec stwierdzeniem, ze Bolonka Kolorowa [B]nie jest Bolonczykiem[/B]. A dla tych ktorzy pytaja dlaczego nazwy tych ras sa tak zblizone w jezyku czeskim (i tylko w tym) odpowiadam, ze na calym swiecie Teatr jest Teatrem, choc roznie pisanym a po czesku to Divadlo, bo taka jest juz uroda jezyka czeskiego.
[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Czyli są wpisane w księgę wstępną (czy jakkolwiek to się nazywa)?[/QUOTE]
Czekają na uznanie. W Księgę wstępną wpisuje się osobniki jakiejkolwiek rasy, które są w gruncie rzeczy bez rodowodu, ale po przejściu przeglądu hodowlanego uznawane są za psa tej danej rasy i mają prawo do uczestniczenia w wystawach, rodowodowych szczeniąt, itp.

[QUOTE]Sa to oczywiscie na wskros Bichony, wiec tym samym podobienstwo jest widoczne ale i roznice takze :lol: Uzywane nazwy to: [SIZE=-1]Bolonka Zwetna, Tsvetnaya Bolonka,[/SIZE][SIZE=-1] Bolonka Cvetna,[/SIZE][SIZE=-1] Boloňský psik farebný lub Barevny bolonsky psik.Czasami uzywana jest nazwa Coloured Bichon[/SIZE][/QUOTE]
Czyli te psiaki to jednocześnie bolonka i bolonski psik barevny ? :evil_lol:

[QUOTE][SIZE=-1]Musze tez sprostowac stwierdzenie, ze Czesi chca uznac tego psiaka jako wlasna rase[/SIZE][/QUOTE]
To są słowa hodowczyni z Czech.
Pani, która jednocześnie ma uprawnienia do sędziowania grupy IX. Hoduje te psiaki, siedzi w związku i to ona powiedziała, że Czesi chcą uznać tą rasę jako swoją narodową.

[QUOTE][SIZE=-1]Jest to bowiem rasa wychodowana w Rosji juz za czasow carycy Katarzyny. Standard rasy zostal ustalony i zgloszony przez Rosyjska Federacje w 1997roku do FCI przez p.Elvire Romanenkowa i jak do tej pory nadal trwaja starania o uznanie tej rasy. Niemcy zglosili rowniez swoj standard rasy pod nazwa Deutsche Bolonka ale nie bedzie on najprawdopodobniej brany pod uwage, tak samo jest i czeski[/SIZE][/QUOTE]
Czyli skomplikowana sprawa :crazyeye:
Jednak tak jak pisałam w Czechach też są takie plany.

[QUOTE][SIZE=-1] Lomatko ale sie rozpisalam :crazyeye: Koncze wiec stwierdzeniem, ze Bolonka Kolorowa [B]nie jest Bolonczykiem[/B].[/SIZE][/QUOTE]
Rozpisanie się jest w tym wypadku jak najbardziej wskazane, żeby wszystko było jasne i czytelne. Dziękujemy za garść konkretnych informacji podpartych faktami.
A co do tego co czym jest a czym nie to już nie wiem :shake:
Czescy hodowcy wyraźnie łączą ze sobą te dwie rasy (nie w sensie rozmnażania ze soba, ale w sensie rasy).
Hodowla z której pochodzą te dwa czarnuchy zajmuje się i białasami i kolorowcami.

[QUOTE][SIZE=-1]A dla tych ktorzy pytaja dlaczego nazwy tych ras sa tak zblizone w jezyku czeskim (i tylko w tym) odpowiadam, ze na calym swiecie Teatr jest Teatrem, choc roznie pisanym a po czesku to Divadlo, bo taka jest juz uroda jezyka czeskiego.[/SIZE][/QUOTE]
Nawiązując: czerstwe pieczywo w czechach oznacza świeże ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paskuda_Bandzior']
Czescy hodowcy wyraźnie łączą ze sobą te dwie rasy (nie w sensie rozmnażania ze soba, ale w sensie rasy).[/quote]
No i nic dziwnego - w końcu i to i to bichon. ;) Ale...bolonki błędnie nazywane są np. "czarnymi bolończykami", a (jak jasno napisała Kobold) bolończykami nie są! Bolończyk i bolonsky psik farebny to inna rasa, podobnie jak chart polski i chart afgański mimo że oba mają w nazwie "chart". ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosia_i_Luka']No i nic dziwnego - w końcu i to i to bichon. ;) Ale...bolonki błędnie nazywane są np. "czarnymi bolończykami", a (jak jasno napisała Kobold) bolończykami nie są! Bolończyk i bolonsky psik farebny to inna rasa, podobnie jak chart polski i chart afgański mimo że oba mają w nazwie "chart". ;)[/quote]
Co racja to racja do rodziny Bichonów zaliczamy tez Hawańczyki ,cotony,Lwie pieski a nie wszystkie w nazwie mają" Bichon" .Co dobolończyka , hawanczyka i Cotona przyznam że charakterki mają bardzo podobne ,wesołe ,kochane łobuziaki:razz:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...