Jump to content
Dogomania

CACIB itp.- co to znaczy???


zakla

Recommended Posts

Za kilka lat planuje sobie kupic australian shepherd-aussie:) Pieskami tymi interesuje sie od mn. roku. Chcialabym tego szczeniaka(mam nadzieje, ze suczke;)) wystawiac:) Tak wiec chce Was zapytac- co oznaczają wszystkie te tytuly zdobywane na wystawach, ktore sa najwyzsze, ktore nizsze, itp. itd...?? Prosze o wszelkie info na ten temat:)

Link to comment
Share on other sites

Na pewno na początku te wszystkie skróty, tytuły, regulaminy moga byc dla Ciebie mało zrozumiałe. To normalne. Najłatwiej przyswaja się taka wiedzę (zresztą każdą wiedzę) poprzez doświadczenie. A więc kupuj psiaka, jedź z nim na wystawe pierwszą, potem drugą... Jeżeli Wam się spodoba, ta cała "tajemnicza" wiedza kynologiczna sama wejdzie do głowy. Naprawdę. A jeszcze jak się dogadacie z Maniutem, to ho, ho, ho...

Trzymam kciuki za przyszłe psie "zakupy", za ich rozwój i... wystawy.

Do zobaczenia na ringach.

Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

Jest wiele takich skrutów,są to skruty tytułów zdobytych przez psa,najczęściej po angielsku

BIS - Best in Show - najlepszy pies w pokazie

BOG -Best Of Group - najlepszy pies w grupie

BOB - Best Of Breed - najlepszy pies w hodowli,daje potomstwo o porządanych cechach,itp

Ch.Pl - Champion Polski

Mł.Ch.Pl - Champion Polski w klasie Młodych psów,są katygorie wiekowe psów,podielone na klasy Baby Class - szczenięta,Youth Class - Młodzież

są też wstążeczki

czerwona oznacza ocenę bardzo dobrą,niebieska doskonałą

PKR - Polska Księga Rodowodowa,na forum znajdziesz więcej

Musisz dużo czytać,ja też nie wiem co oznaczają wszystkie tytuły,bo pewnie jest jeszcze parę,za nim miałem internet mało wiedziałem o psach,sam mam kundelka

Link to comment
Share on other sites

. A jeszcze jak się dogadacie z Maniutem, to ho, ho, ho...

Trzymam kciuki za przyszłe psie "zakupy", za ich rozwój i... wystawy.

Do zobaczenia na ringach.

Pzdr.

1. moze uda nam sie kupic psa z jednego miotu ale nie wime, (miot jest na wiosne) czy okzae sie dobry wlascicelma dla aussieka (hodowczyni tegomiotu jest baaardzo wymagajaca :) -> bardo dobrze) no i czy Zakla bedzie chcial juz szczneiaka .. poztm .. dla mnie najepirw szkolenie potem wystawy :)

Link to comment
Share on other sites

Jest wiele takich skrutów,są to skruty tytułów zdobytych przez psa,najczęściej po angielsku

BIS - Best in Show - najlepszy pies w pokazie

BOG -Best Of Group - najlepszy pies w grupie

BOB - Best Of Breed - najlepszy pies w hodowli,daje potomstwo o porządanych cechach,itp

Ch.Pl - Champion Polski

Mł.Ch.Pl - Champion Polski w klasie Młodych psów,są katygorie wiekowe psów,podielone na klasy Baby Class - szczenięta,Youth Class - Młodzież

są też wstążeczki

czerwona oznacza ocenę bardzo dobrą,niebieska doskonałą

PKR - Polska Księga Rodowodowa,na forum znajdziesz więcej

Musisz dużo czytać,ja też nie wiem co oznaczają wszystkie tytuły,bo pewnie jest jeszcze parę,za nim miałem internet mało wiedziałem o psach,sam mam kundelka

Johny, Twoje tłumaczenia są trochę niedokładne, ale zaraz to wyprostujemy. Otóż:

BIS - oznacza Best in Show, show: raczej wystawa, niz pokaz. Jest BIS np. Par Hodowlanych, Grup. Juniorów itp. Ale najważniejsze to wybór najpiękniejszego psa wystawy, czyli właśnie Best in Show. Zajęcie punktowanego miejsca w BIS-ie to marzenie każdego z nas-wystawców.

BOG - Best of Group (Najlepszy w Grupie). Według podziału FCI jest 10 grup. I z 10 najpiękniejszych psów (po jednym przedstawicielu każdej grupy) wybierany jest właśnie BIS.

BOB - Best of Breed (Zwycięzca Rasy). Ten tytuł zdobywa tylko jeden pies w każdej rasie, który następnie startuje w konkurencji BOG, a potem (przy sprzyjaących wiatrach) w BIS.

Mł.Ch. (Młodzieżowy Champion) + oznaczenie kraju, który ten certyfikat wystawił, tzn. np. Mł.Ch.PL, Mł.Ch.Hun (Hun=Hungary=Węgry). Ale nie uzywajcie tłumaczenia "Młodziezowy Champion Młodych Psów", to nie jest poprawne. Ten tytuł poprawnie brzmi: Młodzieżowy Champion Polski.

Kategorie wiekowe - w każdym katalogu wystawowym znajdziesz wymienione i opisane kategorie wiekowe. Łącznie z kategoriami, specjalnie utworzonymi dla owczarków niemieckich (jest kilka różnic).

Wstążeczki, ich kolor i zasady stosowania/przyznawania - tez sa opisane w katalogach.

W razie pytań - pytajcie. Zawsze ktoś na forum Wam odpowie.

Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

. A jeszcze jak się dogadacie z Maniutem, to ho, ho, ho...

Trzymam kciuki za przyszłe psie "zakupy", za ich rozwój i... wystawy.

Do zobaczenia na ringach.

Pzdr.

1. moze uda nam sie kupic psa z jednego miotu ale nie wime, (miot jest na wiosne) czy okzae sie dobry wlascicelma dla aussieka (hodowczyni tegomiotu jest baaardzo wymagajaca :) -> bardo dobrze) no i czy Zakla bedzie chcial juz szczneiaka .. poztm .. dla mnie najepirw szkolenie potem wystawy :)

Blagam, nie mowcie o tym, bo ja o aussiaczka moge zaczac meczyc starszych moich jak juz moj Żwirek bedzie za stary na sgility. Bo wtedy bede musiala miec kogos na zastepstwo:) Ale ja tak strasznie chce miec aussie, ze nie moge...:( Wiec jak juz napisalam na zawodach, wystawach itp. spotkamy sie moze za kilka lat;)

Ja juz chce szczeniaka, na wiosne byloby wspaniale, no ale coz... rodzice podejmuja decyzje...:( Szkolilabym ją najpierw zwyklym, domowym sposobem, jak bym ja tylko dostala to na agility, a pozniej na wystawki:D Blue-merle jest moim marzeniem, pozniej jeszcze piesek czekoladowy:)

Pozdro i zycze wiele wiele sukcesow na wystawach z Twoim przyszlym aussie:) (bedziesz musial(?) mi pokazywac jego zdjecia i na pewno Cie kiedys dorwe zeby psiaka poznac:P)

Link to comment
Share on other sites

no.. znam ten bol.. ale... powiedz rodzicom ze jednak szczneiak aussie w POLSCE i to na dodatek od tekiej hodowczyni (Pani b, mila i widac ze pies stoi na 1 miejscu na dodatek wg, mnie super skojarzenie :) ) poza tym jestes z Jalonnje tak? czyto kolo wawy? bo jak tak to szczeniaki bedą w Wawie, poza tym Mira (matka szczeniakow) stratuje w agility. Poza tym musisz pamietac ze zdeby wystartowac w agality tzn zaczac cwiczyc pies musi miec co njamniej rok :) ale penwi o tym wiesz.. no to powiedz rodzicom ze akurat jak Żwirek nie bedzie juz mogl stratowac to ODRAZU bedziesz mogla leciec z drugim psem na zawody :)

Poza tym, jestem kobieta :wink:

moze odezwij sie na gg ? 1093452

Link to comment
Share on other sites

Ehh... Maniut, zeby to bylo takie latwe wszystko... Mowilam i mowilam, a moja mama mowi ze one wygladaja jak kundelki, zwlaszcz marmurkowe :roll: i ze jak znajde dobry dom dla moich mamutkow to nie ma problemu, wtredy moge miec aussie :evil: Na gg chetnie bym sie odezwala, ale mi nie dziala :evil: I mowilam im, ze w Polsce jest chyba 3 czy 4 hodowle, ale ich to nie kreci:P

A agility mozna zaczac od malenkosci!!! Wiem, bo znam takie potworki! Im wczesniej tym lepiej! Na poczatku oczywiscie bez skakania, zeby stawy i cala reszta urosla do konca. Ale slalom, tunel czy kladka lub hustawka to bez problemu:) A Zwirus na agilitowska emeryture odejdzie za jakies 3-4 lata:/

M<ozesz mi dokladniej powiedziec, gdzie jest ta hodowla(Jablonna graniczy z Wawą).

A ty bierzesz chlopaczka czy babke? I jakie umaszczenie bys chciala?? Pozdro:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...