Jump to content
Dogomania

niedokrwistość autohemolityczna


Recommended Posts

Witam! Zwracam się do Państwa po pomoc, ponieważ czuje się zrozpaczona i bezsilna. 
Mam suczkę wyżła niemieckiego, która ma 1,5 roku. 
Około 2 miesiące temu zaczęły się problemy z jej zdrowiem. Nagle, z dnia na dzień, wystąpiła silna anemia (RBC 1,33 / HTC 10,5% / HGB 4,7 g/dl, Retikulocyty 280,6 K/mikroL oraz podwyższona bilirubina. Udaliśmy się do kliniki weterynaryjnej w Krakowie, gdzie orzekli o przetoczeniu 2 j KKCz oraz hospitalizacji. Odebraliśmy Dorę po 3 dniach leczenia, wyniki poprawiły się: RBC 4,28 / HGB 10,3 / HCT 31,3. Pragnę dodać, ze Babesi nie stwierdzono, test aglutynacji ujemny i test snap ujemny. Dostaliśmy antybiotyk, Encorton do domu. Minął miesiąc i wyniki zaczęły spadać RBC 2,75 / HCT 21% / HGB 6,7 reti 824. Zalecenia po wizycie: 1xtygodniu zastrzyk z Neorecormonu oraz Encorton codziennie 1,5 tbl. Wczoraj na kontroli wyniki wyszły źle RBC 2,07 / HCT 16,2 / HGB 6,6 / reti 100 / bili 21, co wskazuje na ponowny rozpad. 
Jestem bezsilna, płacze od wczoraj, bo lekarz zasugerował, iż może to być choroba genetyczna i trzeba będzie uśpić naszą Dorę, 
Proszę o jakąś radę, może ktoś z Państwa miał podobny przypadek. Pies jest może trochę słabszy, ale jest wesoły. 

Link to post
Share on other sites

Proponuję znaleźć dobrego weta zajmującego się hematologią.Jeśli test aglutynacji jest ujemny,a snap również - to o psa można zawalczyć I wygrać.Podłoże choroby może,ale nie musi być genetyczne.Trzeba szukać przyczyny tej anemii,a jest ich kilka.Nie widzę sensu wdawania się tutaj w szczegóły,ale ostatecznym testem potwierdzającym to schorzenie jest test Coombsa.

Trzymam kciuki,proszę dać znać co dalej.

 

Link to post
Share on other sites

Bardzo Wam Dziękuję za odpowiedź. Jutro wybieramy się z psiakiem do weterynarza. Nasza Dora biega, skacze, nie widać po niej choroby... a jednak. Dziękuję za cień nadziei, zwłaszcza w sytuacji gdy cała rodzina mówi, aby ją uśpić. Ale nie poddam się bez walki. Dam znać po wizycie!

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Witam!

Od ostatniej wizyty badania poprawiły się tzn. czerwonych krwinek jest 2,86 a retikulocytów znów przybyło do 800. Czyli jest odpowiedź po Encortonie, bierze go 2,5 tabletki dziennie, ponadto w tamtym tygodniu dostała dwie dawki Erytropoetyny. Teraz już nie mamy dawać Epo, ale sam steryd i zobaczymy czy coś wtedy spadnie. Bilirubina utrzymuje się podniesiona. Wet mówił, iż nie ma nawet sensu robić testu Combsa, ponieważ jej leczenie i tak się nie zmieni. Nie wykluczone, że wejdziemy z leczeniem immunosupresyjnym.... Piesek czuje się doskonale, nie widać po niej żadnych oznak choroby.

Lekarka powiedziała, że może kiedyś uda się to zahamować, tak, że będzie mogła żyć bez leków, ale możne to długo potrwać...

czy to prawda? tak chce uratować tego psiaka!

Wybacz bou, że tak długo się nie odzywałam... praca, praca, praca

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Announcements

×
×
  • Create New...