Jump to content
Dogomania

Terriery w literaturze, bajkach, mediach...


Wojtek

Recommended Posts

Cześć, jest pomysł na nowy temat, może chwyci i nie spadnie zbyt nisko...

Sprawa, która mnie ciekawi od jakiegoś czasu, może warta jest również Waszych wypowiedzi.

Wszyscy znamy nasze terriery z ich mądrości i wrodzonej inteligencji, trzeba przyznać, że autorzy niektórych bajek dla dzieci chyba również też.

Ja z młodości pamiętam psa Pankracego (to chyba erdel był), reksia - moim zdaniem foxa gładkiego, jeszcze parę innych bajek TV i książkowych w których występowały charakterystyczne brodate pyski :D

Na myśl przychodzi mi też ostatnia ekranizacja 101 dalmatyńczyków. Ritka, czy ten najmądrzejszy w stajni to przypadkiem nie był Irlandczyk? :D

d0rreksio.jpg

Bolek i Lolek chyba też mieli terrierka 8)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No z amerykańskich przychodzi na myśl natychmiast film The Wizard of Oz z Toto (cairn terrier). Obecnie jest jakiś serial dla dzieci z psim bohaterem, który jest ubrany w rozmaite ubranka i zachowuje się i mówi jak człowiek - nie kreskówka, tylko film! Nie pamiętam, jak się nazywa, ale pies to Jack Russel terrier.

W Lady and the Tramp jest ten stary szkot :D . A sam Tramp, pomimo że kundel, to też chyba ma coś z teriera :wink: .

No i na pewno cała masa innych. Ale te podałam na pierwszy rzut.

Link to comment
Share on other sites

Wojtek-bardzo fajny temat.Jednak co do Pankracego to sie nie zgodze.To niestety nie mogl byc erdel bo mial dlugasne uszy jak spaniel.

Walijczyk jest 'tym czwartym' w kultowych "Trzech panach w lodce nie

liczac psa' a takze w szostym tomie z cyklu 'Wszystkie stworzenia

duze i male 'Jamesa Herriota pt 'Szal pracy'.Ten cykl polecam wszystkim.

Jest urocza i zabawna opowiesc o zyciu i pracy brytyjskiego wiejskiego

weterynarza w pierwszej polowie XX w.Chyba kiedys szedl w telewizji

serial na podstawie pierwszej czesci cylku.Jesli ktos nie czytal -bardzo polecam ,bardzo rozweselajaca i relaksujaca lektura i duzo psich bohaterow /w tym oczywiscie terierow/.

Link to comment
Share on other sites

Wishbone :D
O właśnie!

No i oczywiście, żeby nie przeoczyć rzeczy oczywistych, są jeszcze teriery w reklamie, np. dwa terierki w symbolu Black and White scotch. I gładki foks słuchający gramofonu (o ile pamiętam) w pierwszym logo nagrań chyba RCA ("His master's voice").

Ala dla mnie najfajniejsze jest piwko z wizreunkiem Airedala na nalepce. Nie pamiętam, jak się nazywa (może zachraniarka będzie wiedziała :wink: ), ale w Kalifornii mam butelkę.

Jak byłam w Kalifornii, to widziałam w gazecie ogłoszenie ich serwisu matrymonialnego z wizerunkiem i hasłem "Looking for a friend?"

Link to comment
Share on other sites

Ala dla mnie najfajniejsze jest piwko z wizreunkiem Airedala na nalepce. Nie pamiętam, jak się nazywa (może zachraniarka będzie wiedziała :wink: ), ale w Kalifornii mam butelkę.

ale mam to wiedzieć ze względu na Airedale czy ze względu na piwko :lol!:

B-105.jpg

z podpisem: Good Dog - Good Beer

Przy okazji znalazłam też przedstawienie ras w postaci patronów, no i Airedale jest patronem clownów:

P-207.jpg

z podpisem: San Terrier de Airedale Patron Saint of Clowns

Most Airedale people will agree that their dogs can be such clowns!

Link to comment
Share on other sites

Moja fascynacja terierami zaczęła się od bajki, wtedy czechosłowackiej, o foksterierce szorstkowłosej Daszeńka. Była to dobranocka częściowo animowana częściowo zaś nie /Daszeńka była rzeczywista/. Było to ok. 25 lat temu. Czy ktoś to jeszcze pamięta oprócz mnie???

pozdro

Link to comment
Share on other sites

zachraniarka, o tym piwku, któe pokazałaś, to nie wiedziałam... To musi być coś dosyć nowego. Natomiast to, które mam, jest nie amerykańskie, tylko chyba szkockie czy irlandzkie - w każdym razie z wysp brytyjskich. Na naklejce ma wizerunek Airedala, ale taki bardziej normalny, bez kapelusza cowboyskiego. Na pewno jest gdzieś w necie, ale nie bardzo wiem, jak go szukać, bo nie pamiętam, jak się nazywa.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jak to jest z tym piwem, ale co do 101 Dalmatynczykow, to zuważcie, że to airedale ratowały szczeniaki :D

Hmmm nie wiem czy liczba mnoga jest dobra, prawde mowiac to ja nawet nie wiem, czy one rzeczywiscie ratowaly.... ale jakoś tak mi chodzi po glowie.

A liczba mnoga jest stąd, ze w filmie grało kilka airedali. i były to psy swego czasu wygrywające, championy Angli - a to nie jest takie łatwe nim zostać :fadein: Gdybym miała pod ręką roczniki rocznych ksiąg airedalowych - dałoby sie nawet sprawdzić jak się nazywały... Zreszta nie pamietam dokładnie - ta moja pamieć nieszczesna :oops: - może i były tam też championy USA, w każdym razie championow Anglii jestem pewna :roll:

Link to comment
Share on other sites

A ja trochę z innej beczki - jedna z moich amerykańskich kuzynek ma na imie Amber i kiedy polska czesc rodziny dziwiła się niespotykanym u nas imieniem - padła odpowiedz, że jak to przecież był Puc, BURSZTYN i Goście.... Ktoś pamięta jakie to były psy?

A co do Pankracego - to jemu chyba najbliżej do szorstkiego jamnika - i z gługości i z uszu, a jeżeli to był terrier - to musiał byc welsh o temperamencie airedala :wink:

Eh a jeżeli chodzi o Trzech panów w łodce nie licząc psa - to nie był to przypadkiem gładki fox?

Link to comment
Share on other sites

Fuka-Wyobraz sobie (coz za zbieg okolicznosci) ,ze moj synek

wypozyczyl wlasnie dzis ksiazke Grabowskiego "puc,Bursztyn i Goscie'

jest to teraz lektura w I klasie.Ja tej ksiazki wogole nie pamietam ale

po obejrzeniu ilustracji nie wydaje mi sie aby ktorys z nich byl terierem.

No moze jeden troche przypomina foksa.Co do 'Trzech panow' to z tego

co pamietam w tresci nigdzie nie jest dokladnie podana rasa ale z okladki

mojego egzemplarza partrzy wypisz wymaluj walijczyk.

A propos erdeli jako psow wojennych to czy ogladaliscie na Animal Planet

odcinek Przewodnika po rasach psow poswiecony erdelom.Tam dopiero

byly cuda -szczegolnie stare ryciny przedstawiajace erdele w sluzbie

wojska i policji.Nagralam to sobie i czasem sie napawam .

Link to comment
Share on other sites

Bebe, Chcę kasetę!!!!!!! A co do Puca, Bursztyna i gości - to ja ich nie czytałam - chodzi mi po głowie jakiś wyżeł albo gończy, ale gładki stajenny fox też mogłby być... Mnie tylko najbardziej bawiło w tym to, ze ksiązki, której u nas własciwie już od dawna u nas dzieci nie czytaja (nie wiedzialam, że to jest lekturą, moje domowe dzieci nie miały) - a Polacy w Stanach wciąz serwuja to swoim dzieciom.

Link to comment
Share on other sites

Sluchajcie,nie sadzilam ze zrobie taka furore ta kaseta.Myslalam ze sprawa jest wam znana.Ja to nagralam gdzies rok temu ,jak tylko

Demo pojawil sie u nas w domu i troche przez przypadek.Moj synek

regularnie oglada Animal /a tak ,tak nawet czesciej niz Cartoon/ i zobaczylam reklame odcinka.Nagrywalam w lekkiej panice na pierwsza

z brzegu kasete ,wiec jest gdzies pomiedzy kabaretem Ani Mru Mru a Halama i jakosc nie najlepsza bo nie mialam czasu kombinowc z Cyfra

tylko nagralam z kablowki.Nie wiem czy jakis profesjonalny punkt to

przyjmie ale moge popytac znajomych lub komus z was pozyczyc.

Aby zrobic wam jeszcze wiekszego smaka to powiem ze oprocz historii rasy i wiadomosci ogolnych sa tam przedstawione dwa psy z ktorych

jeden jest ratownikiem lawinowym w Aspen.

Link to comment
Share on other sites

BEBE, każdy profesjonalny punkt to przyjmie - oni po prostu kopiują to, co im się da.

Natomiast mi przyszła do głowy jeszcze inna myśl - może zamiast na kasetę, skopiwać na DVD?

A o tym psie lawinowym w Aspen to nie wiedziałam, pomimo że miałam doczynienia troszeczkę z psami lawinowymi w Stanach!

Link to comment
Share on other sites

Flaire-mam juz w reku te kasete ,pudelko opisane ale nie mam

mozliwosci sprawdzic bo wynioslam video do firmy.Przyznam ,ze jestem

troche zalatana i nie wiem czy bede przed swietami miala czas sie tym

zajac ale mozemy sie jakos umowic /chocby gdzies na miescie w centrum/

i moge ci ja pozyczyc i jakos ja dla siebie i ewentualnie Fuki przegrasz.

Chyba ze sie wam nie spieszy to ja sie tym zajme w terminie ,ktorego

narazie nie moge okreslic-pewnie na poczatku stycznia.Co ty na to?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...