Jump to content
Dogomania

Stary a nowy - typ akity


basia

Recommended Posts

Nie raz już na forum dogomani spotkałam się z określeniem "nowy typ akity" albo "stary typ akity". Czy ktoś mógłby mi wyjaśnic o co chodzi?? :-?

Interesuję się rasami, a zwłaszcza z grupy V, dlatego bardzo mnie ciekawią nowe "trendy". Chciałabym też poznać Wasze zdanie na temat zmian zachodzących w rasach, czy to dobrze czy źle :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Super temat!!!Dużo tu wyjaśni tym ,którzy są zainteresowani akita :P Ja mam akit sztuk pięć,z tego mam suke ,która jest "w starym "typie,jeden z psów jest nazwijmy to "pół na pół" z czego sie bardzo cieszę :P ,reszta to tzw.nowy typ.Dysponuje fotami,ale napisze tu jutro więcej i wkleje foty,bo....dziś ....padam na twarz,a temat długi i szeroki jak rzeka.... :)

Link to comment
Share on other sites

Super temat!!!Dużo tu wyjaśni tym ,którzy są zainteresowani akita :P Ja mam akit sztuk pięć,z tego mam suke ,która jest "w starym "typie,jeden z psów jest nazwijmy to "pół na pół" z czego sie bardzo cieszę :P ,reszta to tzw.nowy typ.Dysponuje fotami,ale napisze tu jutro więcej i wkleje foty,bo....dziś ....padam na twarz,a temat długi i szeroki jak rzeka.... :)

Link to comment
Share on other sites

bo....dziś ....padam na twarz,a temat długi i szeroki jak rzeka.... :)

znów :wink: :P

A weż Ela posiedź 3 godziny na jednym fotelu ,niech Ci żarówki 500 watowe,wala prosto w oczy i gadaj,gadaj,gadaj...powtarzaj ,bo cos tam sie nie nagrało.I jeszcze gadaj z sensem...Wczoraj nagrywany był u mnie w domu program o papugach żako,za tydzień mam bredzić o akitach....a dzis znowuz nic nie napisze ,bo ZNOWU PADAM NA TWARZ/ coś tam sie spieprzyło i trzeba było znowuz powtarzać/ Dziennikarze młodzi,małoż praktykowali... :( a w ogóle,to żałuje ,że sie zgodziłam :(

Link to comment
Share on other sites

Lila osoba medialna.. hehe .. kiedy mam oglądać telewizje? :)

ja to o typach wole nic nie pisać bo jeszcze pomieszać.. tyle co ja wiem to to że Anata jest w nowym typie... i to to chyba nie jest kwestia mody..

kwestią mody u akit jest aktualnie ogon który nie jest tak ślicznie położony na grzbiecie i zwinięty w precelek tylko bardziej zarzucony na grzbiecie.. wiecej nie napisze bo pomieszam :p

Link to comment
Share on other sites

Mój pierwszy akita był jakby w starym typie (wg. dzisiejszych norm) ale o jego synu, (którego ma Lilka) nie można powiedzieć, że jest w starym typie. Sylwetke ma nowoczesna, jest ślicznie wcięty, ma cudny pigment, pięknie nosi ogon i jego łeb o dobrej kufie (choć może nie tak szeroki jak teraz to modne ani uszy nie tak malutkie) ma taki wyraz, ze niejeden akita w nowym typie może sie schować ze wstydu ze swoim pyskiem ;-) I porusza się super. Myślę, że dlatego wygrał Katowice wtedy i wg. mnie słusznie. Widocznie sędzia miał takie kryterium i nie lubił rozmazanych akit z ciapowatymi mordami (nawet jeśli to czołówka polska czy słowacka była) i rozlazłych w ruchu ;-) I widocznie właśnie Toszi go zachwycił, więc wg. mnie wygrał słusznie, skoro zaprezentował się tak pięknie i to w wieku 16 miesięcy bodajże. To jego zdjęcie z tego właśnie dnia

toszi-super.jpg

Należy dodać, że akita (w tym rzecz jasna głowa!) rośnie do 3 lat, więc dopiero niedługo będzie on miał już dorosłe rozmiary łba.

A wtedy Lilka jak nie zrobisz mu ładnego zdjęcia to popamiętasz ;-) hehe

Wg. mnie z doroslych samców akit obecnie pojawiających sie na ringach taki wyraz akitowy hardy i dumny to ma BOS z polskich akit (ale on też sprowadzony). No ma taki i DAICHI ale on już weteran i po wystawach nie biega. Ale mimo, ze weteran to w nowym typie, bo urodzony w Japonii, a jak wiadomo jest to kraj pochodzenia akit i nadaje tempo rozwojowi tej rasy.

Ogólnie stary typ to waski łeb, długi pysk, duże uszy i prawie nie podkasany korpus czy jak to nawzać obrazowo ;-) no chodzi o to, że praktycznie nie ma wciecia w talii :-)

Link to comment
Share on other sites

kwestią mody u akit jest aktualnie ogon który nie jest tak ślicznie położony na grzbiecie i zwinięty w precelek tylko bardziej zarzucony na grzbiecie.. wiecej nie napisze bo pomieszam :p

To akurat z tego co mi wiadomo ma swoje uzasadnienie. Dlaczego?

Dlatego, że ogony akit zaczynały być coraz bardziej skręcone (za bardzo) i niedługo by przypomniały ogonki prosiąt. Dlatego teraz kładzie się nacisk na nie za mocno skręcony ogon. Tu musieliby się wypowiedzieć fachowcy od genetyki. Ale to chyba jest tak, że jak krzyżuje sie dwa osobniki jeden z mniej skręconym ogonem drugi z bardziej to większość szczeniąt będzie miała ogony bardziej skręcone. Więc to nie moda a raczej chęć zachowania dawnego akity z dumnie noszonym ogonem a nie świńskiego ogonka (taki za bardzo skręcony ogon naprawdę wygłąda brzydko u akity). A tak bedzie skręcony "w sam raz" ;-)

Link to comment
Share on other sites

Przeczytałam artykuł - bardzo ciekawy!

Izis a mogłabyś mi wstawić zdjęcie głowy psa starego typu i nowego??

Rozumiem, że wyraz głowy starego typu był nieco mnie akitowy (taki zadziorny, z tym takim nieco zimnym spojrzeniem czarnych, głębiej osadzonych oczu). Obecnie akity nowego typu mają szersze głowy (czy to nie przypadkiem za sprawą ułożenie włosa "na liska??) i bardziej pochylone uszy oraz bardziej skośne oczy. Dobrze mi się wydaje??

Link to comment
Share on other sites

bo....dziś ....padam na twarz,a temat długi i szeroki jak rzeka.... :)

znów :wink: :P

A weż Ela posiedź 3 godziny na jednym fotelu ,niech Ci żarówki 500 watowe,wala prosto w oczy i gadaj,gadaj,gadaj...powtarzaj ,bo cos tam sie nie nagrało.

ale mi się dostało :oops: :(

żartowałam tylko..wiem, że Ty zalatana jesteś...

Link to comment
Share on other sites

Przeczytałam artykuł - bardzo ciekawy!

Izis a mogłabyś mi wstawić zdjęcie głowy psa starego typu i nowego??

Rozumiem, że wyraz głowy starego typu był nieco mnie akitowy (taki zadziorny, z tym takim nieco zimnym spojrzeniem czarnych, głębiej osadzonych oczu). Obecnie akity nowego typu mają szersze głowy (czy to nie przypadkiem za sprawą ułożenie włosa "na liska??) i bardziej pochylone uszy oraz bardziej skośne oczy. Dobrze mi się wydaje??

No właśnie nie, bo taki zadziorny wyraz to powinna mieć każda akita nowego czy starego typu. Ale dalej jest to rzadkość i jest pełno psów bez żadnego wyrazu, które wg. mnie wyglądają jak rozmyte.

Akita z założenie powinien być dumny i taki też ma mieć wyraz.

Jeśli chodzi o zdjęcia to nie chciałabym wstawiać zdjęć czyichś psów o ile nie mam z nimi nic wspólnego. Nowy wyraz i wg. mnie do tej pory tego pyska w Polsce nikt nie przebił ;-) masz u mnie w emblemacie - DAICHI - Interchampion, Champion Holandii i Polski - import Japonia.

Link to comment
Share on other sites

Co do tego skreconego ogona to nie jest tak dokonca jak niektorzy twierdza - moze ja nie jestem takim expertem jak co niektorzy i nie mam swoich teorii na ten temat ale bede bazowal na czym co ostatnio wpadlo mi w rece.. a mianowicie ksiazka wydanie niemieckie (autorstwa o ile sie nie myle p.Angeliki Kammerscheid-Lammers wraz mezem)- ksiazka w posiadaniu Halnego Wzgorza; i tam byl caly dlugi rozdzial o tym jak powinien wygladac ogon akity, powinien byc jak najbardziej skrecony - rysunek akity w linku podanym przez christopha tylko odowiednio osadzony i to doskonale widac na zdjeciach (patrz link christoph) ten po lewej zdecydownaie zle, a po prawej ok. Jak tylko uda mi sie zrobic skany to wrzuce ja na to forum.

Link to comment
Share on other sites

Co do tego skreconego ogona to nie jest tak dokonca jak niektorzy twierdza - moze ja nie jestem takim expertem jak co niektorzy i nie mam swoich teorii na ten temat ale bede bazowal na czym co ostatnio wpadlo mi w rece.. a mianowicie ksiazka wydanie niemieckie (autorstwa o ile sie nie myle p.Angeliki Kammerscheid-Lammers wraz mezem)- ksiazka w posiadaniu Halnego Wzgorza; i tam byl caly dlugi rozdzial o tym jak powinien wygladac ogon akity, powinien byc jak najbardziej skrecony - rysunek akity w linku podanym przez christopha tylko odowiednio osadzony i to doskonale widac na zdjeciach (patrz link christoph) ten po lewej zdecydownaie zle, a po prawej ok. Jak tylko uda mi sie zrobic skany to wrzuce ja na to forum.

Nie. Ta książka jest autorstwa Naoto Kajiwara - Angelika to tylko tlumaczyla i dołączyła niejako do swojej książki, co zresztą jest tam wyraźnie zaznaczone. Książka całość wydana została w Niemczech. Tylko pamiętać należy, że my tu pisaliśmy o najnowszych trendach i ich przyczynach a nie o tym, co kilka lat temu napisano w ksiażce... wtedy nie było jeszcze może takich zbyt mocno skręconych ogonów.

A odnośnie tego linu to właściwy link to:

http://www.canitalia.it/CLUB/akita/jak/index.htm

Ale to i tak nie ten ogon, który się teraz preferuje a tylko ten, który w sumie ma być.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o najnowsze trendy, to we wrześniu na wystawie w Zielonej Górze po raz pierwszy spotkałem się z tym, że sędzia (p. Kozber) wyjątkowo długo grzebał w pysku psa w poszukiwaniu fioletowych plam. Widocznie to efekt przeszkolenia w najnowszych trendach. A poza tym już w czerwcu w Krakowie słyszałem, jak p. Opara mówił o zbyt mocno zakręconym ogonie u któregoś z psów. Tak więc chyba należy się spodziewać, że w najbliższej przyszłości będzie można się spotkać z podobnymi sytuacjami.

Fakt, że czasem przysłowiowy nóż w kieszeni się otwiera, jak Akita o czarnej masce dostaje ocenę doskonała. Ale to chyba nie ten topic.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak pisalem autora nie pamietam, a co do tego ogona to chcialbym zobaczyc jakies zdjecia owego trendu, bo jestem b.ciekaw czy to wyglada tak jak na zdjeciu Daichi-ego z baneru pod twoim wpisem?

Można by tak powiedzieć ale byłoby to duże uproszczenie, bo tak ogon ten wygląda tylko w fazie pełnego relaksu lub gdy pies jest znudzony czy zmęczony. Gdy pies biegnie albo jest czymś podniecony to ten sam ogon wygląda właśnie jak ten na zdjęciu na podanym wyżej linku z prawej. Więc nie jest to takie proste ;-) Po prostu trzeba się znać.

A szukanie w gębach fioletowych plam hehe niezłe, znaczy to, że nasi sędziowie się uczą a to dobry znak :-) Znaczy się próbują znaleźć naleciałości chow-chow ;-) no i plus za odwagę. Ja bym tam obcej akicie reki do pyska nie włożyla ;-) Swoje to swoje hehe :-)

Link to comment
Share on other sites

haha co hodowca/właściciel/sędzia to inne zdanie i opinia... to mi się bardzo podoba.. praktycznie nie znajdzie się 2 osób które uważają że akita powinna wyglądać dokłądnie tak a nie inaczej.. to co w Polsce to jedno, to co na zachodzie to drugie, a to zo w Japoni to w ogóle inna bajka.. heh

Ogon teraz modny z tego co ja wiem mają np BIMBO Yamamoto i CZENAJ Roal chyba też BOS Kumade (ale nie dam głowy).. oba typy są zakręcone, ale te "modne" są bardziej zarzucone niż położone na grzbiecie (z tego co widziałam na zdjęciach na stronei Izis to Daichi też taki ma).. gdy pies się nudzi większe jest prawdopodobieństwo że ów ogon opuści (niż te które mają ogon położny np. moja ANATA oraz bardziej zakręcony np.OSOROSHI Matagiinu PL)

Taka jest moja interpretacja

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...