Jump to content
Dogomania

Kot a owczarek? wojna?


moniaaa0402

Recommended Posts

:oops:Mam mały problem zwiazany z kotem i Owczarkiem niemieckim....
Wczoraj przybyl do nas drugi pies onek no i bylo male polowanko
teraz kot siedzi w pokoju zamkniety bo rodzice sie obawiaja ze pies coskotu zrobi albo kot psu....Nie wiem jak ich do siebie przekonac...potrzebna mi pomoc :oops::oops: jak zaranzowac 2 spotkanie ale bez ucieczki??a i wspomnie ze obaj sa w rownym wieku

Link to comment
Share on other sites

Najpierw niech się przez jakiś przyzwyczajają do siebie przez drzwi, żeby poznać zapachy. Potem psa na smycz, a kotu zapewnić możliwość ucieczki - u mnie na przykład są bramki antydzieciowe, koty zawsze mogą prysnąć za bramkę, jak już mają dość miętolenia, ale wysoki mebel dostępny dla kota też się sprawdza. Jeśli pies szkolony, to przyda się wykonywanie komend posłuszeństwa w obecności kota w zamian za nagródki, czyli premiujemy spokojne zachowanie w obecności kota
Generalnie takie zapoznawanie polega na tym, żeby kontrolować aktywność psa i ewentualną chęć pogoni i dać kotu szansę, żeby sam zdecydował się podejść lub przestać uciekać przed psem, a resztę to już sobie zwierzaki same ustalą.

Link to comment
Share on other sites

Mój kot po sprowadzeniu nowego psa przez ok. 1,5 miesiąca mieszkał na szafach a w przypadku zbliżenia skakał po ścianach :evil_lol:
Sytuacja była o tyle łatwiejsza, że oba były podobnego wzrostu :eviltong:
Tym nie mniej przegryzione łapy i wydrapane oczy mogły być ...

Jednakże po pierwszych dniach kiedy upewniliśmy się (na ile się dało ...) że raczej żaden z nich nie ma morderczych zamiarów, to zostawiliśmy sprawę zwierzakom, a nawet utrudnialiśmy kotu izolowanie się, aby skrócić proces oswajania.

Mimo tego ze kot panikował okrutnie, a mała ganiała go całymi tygodniami ze szczekaniem i waliła łapami w zadek, to jednak nie użył pazurów na psa, choć parę razy weszły w kontakt i kot walnął łapą psa w pysk...
A teraz są wielkimi przyjacółmi!
Kot nawet na spacery za nami zaczął łazić do lasu :evil_lol:

Tak więc ostrożnie i po mału należy dopuszczać do ich "zapoznawania się" bo izolowanie do niczego nie prowadzi a tylko wydłuża proces...

Nie noś kota do psa, bo ryzykujesz, ze pies podbiegnie, a kot w panice dotkliwie Cię podrapie.
Lepiej już doprowadź psa na smyczy do kota, pozwól kotu gdzieś wdrapać się wysoko i obserwować psa z bezpiecznego dystansu.
Pies prawdopodobnie będzie próbował dostać się do kota i tutaj musisz konsekwentnie go uświadamiać że kot jest członkiem Waszego stada i nie wolno zjadać kotecka ;)
U nas panika kota trwała ... ponad miesiąc!!
W naszym przypadku na czas nieobecności w domu zwierzęta nie były izolowane.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Moim zdaniem nie nalezy ich izolowac(rozumiem ,ze onek to szczeniak??).Poprostu wypusc kota i patrz na zwierzaki(na poczatku nie zostawiaj ich samych razem) ,ale nie ingeruj. Mysle tez ,ze przydaloby sie kupic klatke w ktorej moglabys zamykac szczylka jak wychodzicie z domu,i nie chodzi mi tylko o kota,ale tez o inne "kwestie szkoleniowe" np. nauke czystosci. ;)

Link to comment
Share on other sites

Mnie udało się przyzwyczaić 10-letnią ON-kę do kota, ale to kot był wprowadzony do domu, a ponadto wychowany z psem. Teraz pełna komitywa dwóch suk i kocicy. Czasem, pod naszą nieobecność, jest jakieś drobne ganianko, ale bez strat. Kocica wylizuje psom pyski, podchodzi do jedzących psów, żeby sprawdzić, co mają w miskach, śpi z jedną z nich na kanapie (druga sucz nie wchodzi na łóżko - nawet zachęcana).
Nie izolowałam, od razu pozwoliłam na bezpośredni kontakt pod kontrolą.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ach te mamy...
Moja też takie jazdy z kotami kiedyś robiła i nie dała im się do siebie przyzwyczaić ...
Izolowanie to żadna metoda, bo nie daje im się zapoznać...
Nie lubi, bo nie zna i nie pozna, bo go izolują...
Kółko się zamyka...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...