Jump to content
Dogomania

"czy pudle wstydzą się swojego wyglądu"


joanika

Recommended Posts

[QUOTE]Kilka lat temu na wystawie Westminster stałam tuż koło dużego białego pudla, czekającego, aż zacznie się BIS, w którym brał udział. Głowa tego eleganckiego psa była tak wystrzyżona, że żadne inne stworzenie pewnie by tego nie zniosło. Na chwilę nawiązaliśmy kontakt wzrokowy i nagle pies rozciągnął wargi w najszczęśliwszym z psich uśmiechów, potrząsnął koafiurą i mrugnął.

Stałam, gapiąc się na niego i zastanawiając się, czy to aby nie przywidzenie, a pies odwrócił się i z godnością pomaszerował za swoim handlerem na ring. Każdy jego krok wyrażał pewność siebie i dumę. No i sam powiedz, czy można nie kochać takich psów?[/QUOTE]

Czytałem cały ten artykuł, ale powyższy fragment w cytacie był najbardziej fascynujący:-)

Link to comment
Share on other sites

No cóż komentarze faktycznie nie wszystkie miłe ,ale takie jest zdanie ludzi,ludzi którzy najczęściej nie mają kontaktu z pudlami. Naszym zadaniem jest pokazanie jak fantastycznym psem jest pudel-psem, a nie tylko fryzurą. Fryzura jest rzeczą gustu ,a o gustach się przecież nie dyskutuje.
Swoją drogą nie mogłam się powstrzymać i wstawić tam swój komentarz.
pozdrowienia justyna

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie ten tekst to taka sobie przyjemna opowiastka i osobiście mi artykuł nie przypadł szczególnie do gustu bo jakos mi tak podchodzi ten opis:
[quote]Na chwilę nawiązaliśmy kontakt wzrokowy i nagle pies rozciągnął wargi w najszczęśliwszym z psich uśmiechów, potrząsnął koafiurą i mrugnął.[/quote] pod dość infantylną antropomorfizację.
Podobnie zdanie [quote]Głowa tego eleganckiego psa była tak wystrzyżona, że [B]żadne inne stworzenie pewnie by tego nie zniosło[/B]. [/quote] Czy autor naprawdę uważa, że pies w ogóle "przejmuje się" swoim wyglądem? Jestem przekonana, że ma to w głębokim poważaniu (myślę, ze jakbym wygoliła napis mojemu kundlowi oraz wymalowała mu różowe gwiazdki na całym ciele to zniósł by to z równie duża "godnością" co ten pudel swoją fryzurkę:evil_lol:
Myślę, że takie ujęcie sprawy nie zmieni nastawienia osób, którym ta rasa się nie podoba. Ale czy w ogóle zasadnym jest przekonywania do tego, ze pudle są wspaniałe (o czym my wszyscy tutaj wiemy) osób, które tak nie uważają? Jak ktoś uważa, że jeśli pies ma "śmieszną" fryzurę to oznacza, że jest głupi no to szkoda gadać z taką osobą, bo jest delikatnie mówiąc ograniczona (jeśli bowiem już fryzura ma świadczeć o guście tudzież charakterze kogokolwiek to przecież nie psa a własciciela). Ewentualnie należałoby moim zdaniem taką osobę jedynie oświecić, ze pudla na prawdę można tak ostrzyc, ze będzie wyglądał "normalnie";)
A co do prawdy historycznej odnośnie fryzur pudli to tak się przy okazji zastanawiam, czy w rzeczywistości taka fryzura faktycznie była użyteczna? Bo jak patrzę na strukturę włosa pudla to on dość łatwo nasiąka wodą i jak takie kulki na nerkach, klatce piersiowej czy stawach wodą nasiąkną to stworzą zimny okład na psie. I czy skutek nie będzie odwrotny? Tak mi się to skojarzyło, że jak się wpadnie do zimnej wody to należy natychmiast zdjąc ubranie i się osuszyć bo przez takie mokre ubranie wychłodzenie organizmu następuje znacznie szybciej. Co o tym sadzicie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Equus']
A co do prawdy historycznej odnośnie fryzur pudli to tak się przy okazji zastanawiam, czy w rzeczywistości taka fryzura faktycznie była użyteczna? Bo jak patrzę na strukturę włosa pudla to on dość łatwo nasiąka wodą i jak takie kulki na nerkach, klatce piersiowej czy stawach wodą nasiąkną to stworzą zimny okład na psie. I czy skutek nie będzie odwrotny? Tak mi się to skojarzyło, że jak się wpadnie do zimnej wody to należy natychmiast zdjąc ubranie i się osuszyć bo przez takie mokre ubranie wychłodzenie organizmu następuje znacznie szybciej. Co o tym sadzicie?[/quote]
Taaa jasne, juz to widze jak setki lat temu polowano z psem w Lion Clipie....:evil_lol:

Oczywiscie, ze to co teraz jest naringach do daleka przerobka tego. co [B]moze[/B] kiedys tam tym psom robiono i tyle :niewiem:

Nie oszukujmy sie, ta fryzura ma niewiele wspolnego z uzytecznoscia

[img]http://1.1.1.3/bmi/www.avontipoodles.com/Pics/Cody/codyahkc.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

No właśnie też takie odnoszę wrażenie:evil_lol: Ale często powtarzane są takie właśnie twierdzenia o etiologii tych pudlowych fryzur a mi to nijak nie pasuje z przyczyn jakie podałam wyżej. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić jak to miałoby psa chronić ale może o czymś nie wiem i ktos mnie oświeci.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Equus'] Czy autor naprawdę uważa, że pies w ogóle "przejmuje się" swoim wyglądem? Jestem przekonana, że ma to w głębokim poważaniu QUOTE]
Też tak uważam i nie uwagi o fryzurkach mnie denerwują,ale podważające inteligencje pudla.:mad:
Jak dla mnie to napieknięjszą fryzurką jest federał,pies prezentuje sie w całej okazałości.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Equus']Bo jak patrzę na strukturę włosa pudla to on dość łatwo nasiąka wodą i jak takie kulki na nerkach, klatce piersiowej czy stawach wodą nasiąkną to stworzą zimny okład na psie. [/QUOTE]

Z moich obserwacji na moich osobistych psach wynika, że to nasiąkanie wodą zależy od gatunku szaty. Moja najstrasza pudelka ma włos szorstki w dotyku, sprężysty . Bardzo trudno doprowadzić do tego aby zmoczyć ją do samej skóry przy kąpieli . Łatwo po kąpieli ją wysuszyć. Kiedy na dworze pada to pies jest z wierzchu mokry ale od skóry suchy. Nie brudzi się łatwo i nie kołtuni. Natomiast morele mają pod tym względem włos do bani. Bardzo szybko przemakają, szybko się brudzą, kołtunią jak jasny porun itp.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Alfa1']Też tak uważam i nie uwagi o fryzurkach mnie denerwują,ale podważające inteligencje pudla.[/quote]
Wiesz, jeśli ktoś na podstawie wyglądu psa wnioskuje o jego inteligencji to jest kompletnym (nie bójmy się tego powiedzieć)... idiotą bo to tak jakby wierzył, że przemalowanie owczarka szwajcarskiego na fioletowo ujemnie wpłynie na jego inteligencję albo... że blondynki są głupie...:roll: Także nie ma co z takim dyskutować (kiedyś gdzies przeczytałam takie fajne zdanie - nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem!;)) ani się nimi przejmować.
P.S. Mnie też się federał najbardziej podoba:)
[QUOTE]Z moich obserwacji na moich osobistych psach wynika, że to nasiąkanie wodą zależy od gatunku szaty.[/QUOTE]
Na pewno masz rację i to nie jest zapewne tylko związane z kolorem włosa ale w ogóle cecha osobnicza. Jednak wydaje mi się, że jaki by ten pudlowy włos nie był to zasadniczo różni się strukturą od włosa psów dowodnych i prędzej czy później nasiąknie a wtedy to już chyba kiepsko z takim mokrym okładem na nerach. I chyba lepiej jak tego typu pies byłby ścięty po prostu na krótko?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...