Jump to content
Dogomania

Leniwy basset...


Monka-stw

Recommended Posts

Guest Mrzewinska

[quote name='puli']
Ja tez sie podobnie "załatwiłam"; uczyłam burki róznych rzeczy uzywajac "dobrze" jako pochwały poprzedzajacej nagrode. Wszystko było o.k. póki nie zaczełam uczyc równania przy nodze. Jak tylko pochwaliłam za ładny marsz, to jedna sucz zwalniała w oczekiwaniu na ciacho a druga w ogóle doszła do logicznego wniosku ze jada sie na stojaco a nie w locie i stawała jak wryta.[/quote]


Puli, potrzebne są dwa rozne w brzmieniu "dobrze". Jedno oznacza - skonczylas prace wspaniale, za chwile bedzie nagroda, a drugie - rob tak dalej, to uslyszysz haslo konczace prace i zapowiadajace nagrode .
Moga to byc dwa rozne slowa - doooobrze. dooooobrze, SUPER!!!

Moze byc cichutkie dooooobrze, doooobrze a potem DOBRZE!!!!
Przy aporcie tez sie ludzie na tym wcinaja.
Jak my nie pomylimy sie w dawaniu tych sygnalow, to psu latwiej bedzie pojac o co chodzi.
Uwazam, ze psy sa bardzo inteligentne - zwariowalibysmy na ich miejscu od tylu sprzecznych i niepojetych informacji. A jeszcze te zapachowe, sprzeczne ze slownymi, wyuczonymi, straszne!!!! Biedne te nasze psy.

Zofia

PS Monka, pies nie rozumie, czemu mialby nie wskakiwac. Kazdy inteligentny pies zrozumialby - nagroda jest za zejscie z lozka. Zeby zejsc, trzeba wejsc:-)))

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Monka-stw']
Co mi się ostatnio rzuciło w oczy...
Jest sobota wieczór, pies wykąpany, łóżko rozłożone. Nie chciałam żeby właził mokry, więc siadłam sobie przy komputerze obłożona ciastkami w razie jakby zaczął się na łóżko pchać.... No i wskoczył... został zawołany, ciasteczko za natychmiastowe zejście + mizianko.... i każdy "plastyczny" pies ( mam na myśli psy, które łatwo się uczy nowych rzeczy i sztuczek i przy tym robią co człek od nich wymaga) skojarzyłby nagrode z tym że nie należy wchodzić :cool3:... ale nie Chester :eviltong:. On to sobie wykombinował tak... Wskakuje, Pani woła, dostaje ciasteczko.... to co będe na ziemi siedział skoro jak wskocze to Pani zawoła i dostanę ciasteczko?? :crazyeye: Normalnie masakra z tym dziadem czasem jest :diabloti:[/quote]

Eeee, bo widzisz jak nie czytasz psa :eviltong:.
Cudnie uwarunkowalas mu, ze trzeba wskoczyc na lozko i zejsc = nagroda.
I kto tu nie jest "plastyczny" :evil_lol:?
PS.Pani Zofio przepraszam, wcielam sie, pisalysmy w tym samym czasie :).

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

:lol::lol::lol:
a pies potrafi, wbrew zreszta uwagom w swietnej poza tym ksiazce pani Donaldson - planowac duuuuuzo, duzo naprzod.
Pies znajomej mial zakaz wyjadania zarcia z kociej miski, mogl zjesc, jesli kot cos zostawil.
Bardzo szybko, gdy stala micha kocia, a kocur nieco przekarmiony i wybredny sie nie spieszyl - pies szukal mruczka w mieszkaniu, zaganial lapami do miski i grzecznie czekal obok, az kot cos liznie i zostawi reszte:diabloti:

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']
Pies znajomej mial zakaz wyjadania zarcia z kociej miski, mogl zjesc, jesli kot cos zostawil.
Bardzo szybko, gdy stala micha kocia, a kocur nieco przekarmiony i wybredny sie nie spieszyl - pies szukal mruczka w mieszkaniu, zaganial lapami do miski i grzecznie czekal obok, az kot cos liznie i zostawi reszte:diabloti:

Zofia[/quote]
Biedny sierściuch :-( pewnie później pies już go turlał do miski :evil_lol::evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']Eeee, bo widzisz jak nie czytasz psa :eviltong:.
Cudnie uwarunkowalas mu, ze trzeba wskoczyc na lozko i zejsc = nagroda.
I kto tu nie jest "plastyczny" :evil_lol:?
[/quote]

Oj... czytam psa czytam :eviltong:. Jakbym nie czytała to bym tego nie wyłapała, ale widocznie on potrafi lepiej czytać :cool3: :evil_lol:.
Tak jak go obserwuje to... (nie tyczy to schodów bo na schodach smaczki to podstawa) odnoszę wrażenie że lepiej mu pojmowanie poleceń wychodzi bez używania jedzenia :razz:. Przy smaczkach po prostu głupieje i kombinuje jak je wyłudzić :eviltong:, albo ja nie potrafię ich poprawnie stosować, bo to też nie jest wykluczone :cool3:. Ja jednak stawiam w tym przykładzie na jego inteligencję :evil_lol:
Generalnie z psem nie ma najmniejszych problemów, więc mimo wszystko sobie radzimy czy ze smaczkami czy bez nich ...tylko te nieszczęsne schody jakby się udało opanować byłoby naprawdę SUPER :razz:

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Biedny bylby wtedy ten pies, bo kicia charakter miala, oj, miala...
Delikatne dotkniecie łapka, uprzejma prosba, tak, to mogl laskawie tolerowac. Turlania - na pewno nie:evil_lol:

Zofia

Monka-stw, wymysl teraz co zrobic, zeby pies byl nagrodzony za niewskakiwanie:-) podpowiedzi od razu nie ma!
Bo masz absolutna rację, ze smaczki moga bardzo utrudnic prace.
Napisz raport szefowi, jak Ci podsuwa bez przerwy pod oczy plik 100 dolarowek i za slowo podrzuca po kolejnym banknocie...
jakos trudno sie skoncentrowac, prawada?
A jak obieca, ze dostaniesz wsio po zakonczeniu pracy, to sie skupisz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']
Monka-stw, wymysl teraz co zrobic, zeby pies byl nagrodzony za niewskakiwanie[/quote]


Sęk w tym, że normalnie on może tam wskakiwać, tylko wtedy było to niewskazane bo był mokry, więc to też inna sytuacja niż jakby miał zawsze zakaz :roll:.

Co zrobić, żeby był nagradzany za niewskakiwanie?? Pierwsze co mi się nasunęło to odwrócenie mu uwagi od łóżka - zabawa z nim (jako nagroda ;) ) to też robiłam, ale była 23 i dzieciaki spały a na dole sąsiedzi więc starałam się nie przesadzać ;) drugie to położenie go na swoim legowisku i tam pochwalenie i nagrodzenie... nic innego na ten czas nie przychodzi mi do głowy :roll:


Ps. A na te schody może mi coś Pani doradzić?? Bo z tym łóżkiem to tylko był przykład jak on potrafi wymyślać i nie sprawia mi to kłopotu ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Jesli zawsze moze, to trzeba bylo przewidziec...
A jak, zeby zawsze - ziiiiiimno, nie teedy droga....

Pomysl o czynnosci zastepczej. Kilkuetapowo prowadzacej do nagrody.

Zofia
PS albo napisz do mnie przez [URL="http://www.onet.pl"]www.onet.pl[/URL] - dzial porady, pies, tam mozna zadawac pytania, odpowiedzi sa drukowane po jakims czasie, nie wszystkie pytania dostaję do odpowiedzi, to juz redakcja przebiera, ale to jest fajna sytuacja do omowienia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Monka-stw']Oj... czytam psa czytam :eviltong:. Jakbym nie czytała to bym tego nie wyłapała, ale widocznie on potrafi lepiej czytać :cool3: :evil_lol:.
Tak jak go obserwuje to... (nie tyczy to schodów bo na schodach smaczki to podstawa) odnoszę wrażenie że lepiej mu pojmowanie poleceń wychodzi bez używania jedzenia :razz:. Przy smaczkach po prostu głupieje i kombinuje jak je wyłudzić :eviltong:, albo ja nie potrafię ich poprawnie stosować, bo to też nie jest wykluczone :cool3:. Ja jednak stawiam w tym przykładzie na jego inteligencję :evil_lol:
Generalnie z psem nie ma najmniejszych problemów, więc mimo wszystko sobie radzimy czy ze smaczkami czy bez nich ...tylko te nieszczęsne schody jakby się udało opanować byłoby naprawdę SUPER :razz:[/quote]

Dlatego nie ucze na zarcie :cool3::cool3: jedyne wyjatki to przychodzenie i postawa wystawowa ;)
----------------------------------------------------------------------

Nie wiem czy dobrze mysle...ale zamiast wielu komend/zachowan odnoszacych sie do konkretnych sytaucji nie lepiej byloby nauczyc psa jednego, uniwersalnego polecenia ktore ma szersze zastosowanie?? Np. "nie wolno" albo "zostaw"?

Link to comment
Share on other sites

[quote]PS albo napisz do mnie przez [URL="http://www.onet.pl/"]www.onet.pl[/URL] - dzial porady, pies, tam mozna zadawac pytania, odpowiedzi sa drukowane po jakims czasie, nie wszystkie pytania dostaję do odpowiedzi, to juz redakcja przebiera, ale to jest fajna sytuacja do omowienia.[/quote]

Tzn. o łóżku czy o schodach?? Bo ja to już zgłupłam sama :p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jogurt']
Nie wiem czy dobrze mysle...ale zamiast wielu komend/zachowan odnoszacych sie do konkretnych sytaucji nie lepiej byloby nauczyc psa jednego, uniwersalnego polecenia ktore ma szersze zastosowanie?? Np. "nie wolno" albo "zostaw"?[/quote]


Zna te komendy (na tyle na ile je można egzekwować od psa w typie basseta ;) ) i inaczej to wygląda jak widzę, że chce się zapakować na to łóżko np po przyjściu z pola to mówię mu że nie wolno, popatrzy na mnie z wyrzutem i sobie pójdzie do siebie albo na fotel albo na dywan a co innego jak on był mokry w trakcie "pokąpielowej głupawki" (pierwszy raz w życiu a kąpany był już kilka razy :crazyeye:) gdzie wpadał na to łóżko i na nim hamował i nie było czasu na nie wolno ;) zostawało tylko zejdź i wtedy ciacho i on sobie tą sytuację tak przekręcił że zamiast nie wchodzić to wskakiwał i przy zejściu była nagroda (analogicznie do nauki przychodzenia na podwórku jak pies jest nieposłuszny to i tak musisz pochwalić za to ze mimo wszystko raczył przyjść... albo ja źle kombinuje :roll:)

Niepokoić się zaczynam bo kurcze mam problem ze schodami, nie z łóżkiem a ta dyskusja nam się ładnie na łóżku rozłożyła :cool3: zupełnie jak i Chester :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

O obu - schody i lozko.
Ale o schodach - to jesli na pewno jest zdrowy.
"Nie wolno" - to za malo, a jesli, juz to tylko "nie".
Ale nie wystarczy zakaz, musi byc informacja co jest tak...
Samce sa bardziej w ukladzie dwojkowym niz suki - czyli zero-jedynkowe:evil_lol:Tak - nie.
"Nie robie tak, bo na pewno wiem, co w tej sytuacji trzeba zrobic innnego". Samo "nie" to za malo.

Suczka jeszcze oprocz 'tak" i "nie" - czesto zna pojecie "a moze???":lol:

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']O obu - schody i lozko.
Ale o schodach - to jesli na pewno jest zdrowy.
"Nie wolno" - to za malo, a jesli, juz to tylko "nie".
Ale nie wystarczy zakaz, musi byc informacja co jest tak...
Samce sa bardziej w ukladzie dwojkowym niz suki - czyli zero-jedynkowe:evil_lol:Tak - nie.
"Nie robie tak, bo na pewno wiem, co w tej sytuacji trzeba zrobic innnego". Samo "nie" to za malo.

Suczka jeszcze oprocz 'tak" i "nie" - czesto zna pojecie "a moze???":lol:

Zofia[/quote]

No prosze Cie...nawet na dogo mnie zero-jedynkami przesladuja :diabloti: :lol:
szczwane bestie sa, pomysly w mojej biednej, zgoraczkowanej glowie sie skonczyly :cool3:

[quote name='Monka-stw']Zna te komendy (na tyle na ile je można egzekwować od psa w typie basseta ;) ) [/quote]

Monika, nie mowie w tym momencie bezposrednio do Ciebie, ale ogolnie o bassetach, otoz uwaza sie ze z bassetem jesli chodzi o posluszenstwo nie da sie absolutnie nic zrobic...i czesto wlasciciele nawet nie probuja :razz: pozwole sobie napisac wielkimi literami ze DA SIE tylko trzeba troche chciec ;) nigdy nie bedzie to maszyna wykonujaca idealnie polecenia, ale da sie go nauczyc komend z powrotem do nogi wlacznie ;)
agility tez probowalismy :cool3:

Aa, i jak Chester ma 6 miesiecy to nie pozwalaj mu tak beztrosko wskakiwac i zeskakiwac z tego lozka ;) daj mu jeszcze troche czasu, jeszcze jest bardzo miekki...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jogurt']
Monika, nie mowie w tym momencie bezposrednio do Ciebie, ale ogolnie o bassetach, otoz uwaza sie ze z bassetem jesli chodzi o posluszenstwo nie da sie absolutnie nic zrobic...i czesto wlasciciele nawet nie probuja :razz: pozwole sobie napisac wielkimi literami ze DA SIE tylko trzeba troche chciec ;) nigdy nie bedzie to maszyna wykonujaca idealnie polecenia, ale da sie go nauczyc komend z powrotem do nogi wlacznie ;)
agility tez probowalismy :cool3:

Aa, i jak Chester ma 6 miesiecy to nie pozwalaj mu tak beztrosko wskakiwac i zeskakiwac z tego lozka ;) daj mu jeszcze troche czasu, jeszcze jest bardzo miekki...[/quote]

Wiem o co Ci chodzi i wiem, że to są pojętne i bardzo mądre bestie, które momentalnie się uczą, tylko specjalnie postawiłam akcent na egzekwowaniu wykonywania poleceń, bo dobrze wiesz że działa to wybiórczo w zależności od pory dnia, od humoru psa, od pogody też czasami :eviltong:. A skoro "w większości" (nie pisze, ze wszystkie i zawsze) robią to co im się podoba a agility może się podobać :eviltong: to nie dziwie się, że Jogurt tam zasuwał :). Chester też pewnie chętnie wziąłby w tym udział gdyby coś takiego było gdzieś u nas... (myśli mi się zrobić tu jakiś parkur dla psów, ale nasza miejscowa zaściankowość pewnie by go moment zniszczyła). A tak na poważnie to przeglądając youtube mozna się natknąć na bassety robiące różne sztuczki, więc wiem, że można z nimi dużo osiągnąć, ale potrzeba pracy dużo i konsekwencji.
Jeśli chodzi o prace z psem to może zauważyłaś już na forum, że poważnie myślę o dogtrekkingu (kilka osób "pukało się w głowy" z twierdzeniem, że z bassetem się nie uda, ja jednak mam zamiar spróbować chociaż), jednak mamy na to jeszcze 1,5 roku czasu aż Chester zacznie rosnąć :cool3:.
No i jeśli chodzi o jakieś stereotypy... to jestem ostatnią osobą, która da się wepchać razem z czymś do jednej szuflady ;) oczywiście wszystko w granicach rozsądku, dla zasady nie wszystko robię na opak ale kilka rzeczy tak :diabloti:
Jeśli chodzi o łóżko... to po rozłożeniu sięga mi do łydki, czyli jakieś 30 cm od ziemi więc myśle, że taka wysokość mu krzywdy nie zrobi...
:p

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Byli tacy, ktorzy twierdzili, ze charta nie da sie nauczyc aportu, wybierania przemiotow wlasciciela i pracy na jego sladzie, szukania zguby - da sie. Bardzo ladnie pracujacego w posluszenstwie basseta widzialam wprawdzie tylko raz, wiele lat temu, ale to tez dowod, ze mozna. No i satysfakcja ogromna.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

No pewnie ze satysfakcja :eviltong: my sie dalej uczymy, do idealu nam jeszcze daleko. Najgorzej nam idzie praca w rozproszeniu niestety :diabloti: i jako ze bestia kocha caly swiat z ignorowaniem szczekajacych na niego psow czy pchajacych lapska ludzi tez jest problem :diabloti: ale jestem z niego dumna ze potrafi wykonac podstawowe komendy, nie ciagnie na smyczy a to wszystko bez zadnego dopingu w postaci zarcia :eviltong:

Temat o dogtrekkingu widzialam, wedlug mnie pomysl jest dobry;) moze bylby to jakis sposob zeby mojego gada zmeczyc bo on jest nie do zachodzenia i na spacerze to zawsze ja wymiekam, a nie on :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Puli, potrzebne są dwa rozne w brzmieniu "dobrze". Jedno oznacza - skonczylas prace wspaniale, za chwile bedzie nagroda, a drugie - rob tak dalej, to uslyszysz haslo konczace prace i zapowiadajace nagrode .
Moga to byc dwa rozne slowa - doooobrze. dooooobrze, SUPER!!!

Moze byc cichutkie dooooobrze, doooobrze a potem DOBRZE!!!![/QUOTE]
No własnie....
Teorie to ja miałam w małym palcu a jak przyszło co do czego to sie okazało ze nie panuje nad intonacja - zdarzało sie nagminnie ze z tej radosci ze pies robi co trzeba wydzierałam sie DOBRZE przed czasem, dla podtrzymania, zamiast wyczekac do konca ...
Potem wprowadziłam inne hasło konczace, ale całą pedagogike synuś mi rozwalał bo futrował burki smaczkami uzywajac komend bez ładu i składu.
Pozytek z tego taki ze posłuch i kontakt z psami ma marny wiec sie zniechecił i przestał nimi zajmowac.
Teraz przydałoby sie burki "zresetowac" i wprowadzic zupełnie nowe, precyzyjne komendy w miejsce tych wieloznacznych których wykonanie zawdzieczam wyłacznie psiej inteligencji...

[QUOTE]Jak my nie pomylimy sie w dawaniu tych sygnalow, to psu latwiej bedzie pojac o co chodzi.[/QUOTE]
Ano własnie.
Szkolenie psa to pikus. O niebo trudniejsze jest pokonanie własnej rutyny i głupich nawyków. :oops:

Link to comment
Share on other sites

Jutro sądny dzień :nerwy: :grab: :mdleje: boje robaka strasznie :mdleje:
Pan doktor powiedział, że jak Chester będzie grzeczny to będzie zdjęcie bez narkozy :mdleje: oby Chester był grzeczny :modla: :modla: :modla: w końcu przecież lubi leżeć do góry kołami :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...