Jump to content
Dogomania

Biale Stafiki


Rocki

Recommended Posts

Witam

Czy ktos sie moze orietuje czy bialy kolor u SBT oznacza przynaleznosc do jakiejs linji?Zauwazylem ze wiekszosc tych psiakow jest czarna.Dlaczego jest tak malo bialych czy to chodzi o popyt badz np:czarny = lepsze oceny na wystawach?

Gdzies sie spotkalem ze stafikami irlandzkimi czy ktos moglby mi o nich i innych ,,typach?" STB blizej powiedziec (rozumiem ze irlandzka to jedna z linji tej rasy), i czy bialy stafik bedzie prawdopodobnie drozszy czy raczej tanszy?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nie ma żadnych TYPÓW staffików zależnych od koloru tak jak np. u seterów.

Staffiki mogą być czarne, brązowe, rude, białe, błekitne, łaciate, pręgowane , natomiast niedopuszczalne są czarne podpalane (jak u rotweilerów) i wątrobiane. Kolor staffika zależy od układu genów rodziców. Moja suka jest czarna z białymi znaczeniami i kilkoma ledwo widocznymi pręgami a jej rodzice byli - matka biała (z dwiema małymi czarnymi łatami) a ojciec czrny z białymi znaczeniami. Po prostu geny odpowiedzialne za czarne umaszczenie są dominujące. Gdybym moją sukę pokryła białym psem, to istnieje prawdopodobieństwo, że przynajmniej jedno szczenię będzie białe z czarnymi znaczeniami.

Kolor raczej nie powinien odgrywać żadnej roli przy cenie psa. Przynajmniej nie ma on żadnego znaczenia podczas oceny psa na wystawie.

Link to comment
Share on other sites

Jest w Polsce kilka bialych staffikow,jest to potomstwo Bena z Hambalek.Jestem szczesliwym posiadaczem :D jednego z nich.Mozna je rowniez zobaczycz na stronie hodowli Sirius panstwa Jendrasiakow.Linia irlandzka o ktorej piszesz nie istnieje,moze jedynie byc mowa o umaszczeniu irlandzkim,czyli rudym z bialymi znaczeniami.

Link to comment
Share on other sites

Nie bardzo zgodze si z Wami co o tego , że nie istnieje linia irlandzka staffików.

Będąc w Londynie spotkałam się z ogłoszeniami ( które mam w tej chwili przed oczami ) i wyrażnie jest tam napisane " sprzedam rodowodowe IRISH STAFFORDSHIRE BULL TERRIER " , więc myśle ,że coś w tym musi być. Niestety nie ma przy tych ogłoszeniach zdjęcia.

Bardzo zasugerowały mnie te ogłoszenia i szukałam czegoś na temat ISBT, jednak do tej pory nie udało mi sie nic na ten temat znależc.

Całkiem możliwe że istnieje tam taka linia , ponieważ na Angielskich ulicach staffik jest równie często spotykany , jak np: u nas amstaf.

Link to comment
Share on other sites

Tomo, z tego co udało mi się wyszperać, istnieje w Wielkiej Brytanii klub który rozpoznaje Irish Staffordshire Terrier jako osobną rasę. O ile mnie pamięć nie myli - ma on swoją siedzibę w Manchesterze...

Ale to chyba kwestia nomenklatury. Chociaż...

... To może nie zabrzmi dobrze na tym forum, ale irlandzkie staffiki mają rzekomo być bardzo "game", czego nie można powiedzieć o "kanapowych", angielskich SBT.

To poniekąd sugeruje, że różnica może być taka jak pomiędzy AST i APBT.

Widziałem w telewizji program jak policja zgarnęła gościa organizującego walki psów (chodzi o zagranicę). I niestety - były to SBT, a nie pity... Nie pomyliłem się, nawet komentator wymienił tę rasę. Byłem w szoku.

Więc może istnieją linie SBT używane do nielegalnych walk psów ? Czyżby "irish" SBT ? :-?

Link to comment
Share on other sites

OOO ZGROZO Z TYMI WALKAMI :evilbat:

Ale jest to całkiem możliwe ,że istnieje jakiś inny kub zrzeszający hodowców ISBT, ponieważ w tym ogłoszeniu jest napisane ,że szczeniaki są z rodowodem , ale nie są zarejestrowane w KC.

Nie sądze również aby w tym przypadku IRISH miało coś wspólnego z maścią psow , ponieważ na sprzedaż są psy czarne pręgowane i pręgusy z białymi znaczeniami .

Link to comment
Share on other sites

angielskie staffiki bardziej mi sie podobają, bo te irlandkie takie jakieś chartowate... :lol: :lol:

Co racja to racja. Mi też bardziej odpowiadają SBT hodowane w FCI. Prawdę mówiąc patrząc na galerię brak mi w nich jakiegoś sensownego ustabilizowania eksterieru. Większość z tych piesków na pierwszy rzut oka wygląda jak pitbull w typie sportowym - przynajmniej jak na moje niezbyt wprawne oko. Chociaż prawdopodobnie "angielskie" SBT zostały wyhodowane z psów o bardzo zbliżonym genotypie jak te współczesne "irlandzkie"...

Ale to było kiedyś, a teraz to jest teraz ... :wink:

Buldog angielski kiedyś też wyglądał inaczej...

O protoplaście wszystkich bullterierów - suczce "Puss" wychodowanej przez pana Hinksa nie wspomnę - wyglądała zupełnie odmiennie niż współczesne bulki...

Link to comment
Share on other sites

One tak wlasnie maja wygladac, ich przeznaczenie jest inne niz wystawy

Te psy wyglądają i są zbudowane tak, jakby ich przeznaczeniem miała być walka z innym psem. Miejmy nadzieję, że ich zdolności nie są wykorzystywane w praktyce... Chociaż podobno nadzieja jest matką głupich...

Natomiast co do różnic w wyglądzie:

Nasze, angielskie SBT podobają mi się znacznie bardziej. Są zwyczajnie ładne. Natomiast gdyby brać pod uwagę jedynie sprawność fizyczną, odwagę, zwinność i wytrzymałość - jestem gotów założyć się, że te irlandzkie staffiki mają znacznie lepsze osiągnięcia niż te "nasze", angielskie...

Link to comment
Share on other sites

Natomiast gdyby brać pod uwagę jedynie sprawność fizyczną, odwagę, zwinność i wytrzymałość - jestem gotów założyć się, że te irlandzkie staffiki mają znacznie lepsze osiągnięcia niż te "nasze", angielskie...

No, nie wiem. Moja sunia jest dobrze zbudowana, ale szybkość ma wręcz zawrotną - torpeda z napędem rakietowym. Jak biegnie za aportem, to ziemia aż dudni. A w pogoni za zającami wyskakuje wysoko ponad trawy niczym sarenka. A na gałęzi drzewa potrafi wisieć dobre 5 minut. Odważna też jest - przegoni każdego psa. :Dog_run:

I jest od ISBT dużo ładniejsza.

Ale się nachwaliłam... :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

no, nachwaliłaś się, a właściwie Swoją sunię

ale w tym wszystkim najlepsza jest ta torpeda, na szkoleniu PT jak mamy aport to labradory i golden to praiwe jak by skakały, ON biegnie, a Lapidło pędzi

PS

a może te trzęsienia ziemi spowodowało stado pędzących faffików?

Link to comment
Share on other sites

Odważna też jest - przegoni każdego psa

Nawet przerośniętego rottweilera ? :wink:

Nie wiem, nie próbowała. Z rotweilerami obszczekuje się przez rzeczkę. Natomiast przepędza owczarki niemieckie. Oczywiście tylko wtedy, gdy te rzucają się na nią z zębami. I co dziwne, nigdy na szczęście nie dochodzi do konfrontacji, bo wystarczy, że ON zobaczy jej furię i... zmyka.

Dobrze, że już w takiej sytuacji potrafię ją odwołać...

Link to comment
Share on other sites

a może te trzęsienia ziemi spowodowało stado pędzących faffików?

Dziasiaj było nas na łące cztery staffiki. Ja rzucałam aport, Alfa za nim pędziła (czasami się boję, że aport spadnie jej ba łepetynę, bo biegnie szybciej niż on leci - zdarza jej się łapać go w locie) a trzy pozostałe za nią. Mieliśmy wrażenie jakby biegło stado bizonów...

Link to comment
Share on other sites

Ja rzucałam aport, Alfa za nim pędziła (czasami się boję, że aport spadnie jej ba łepetynę, bo biegnie szybciej niż on leci - zdarza jej się łapać go w locie)

jakbym to znała :lol: :lol: :lol:

Alfa za nim pędziła (czasami się boję, że aport spadnie jej ba łepetynę, bo biegnie szybciej niż on leci - zdarza jej się łapać go w locie) a trzy pozostałe za nią. Mieliśmy wrażenie jakby biegło stado bizonów...

Lapidło jak za aportem pędzi po plaży to wszystko dudni, a co dopiero gdyby były cztery - stado bizonów to chyba odpowiednie porównanie, chyba,, że jest coś szybszego i cięższego, co by bardziej dudniło.

A moja jedna suczka NIE BEZ POWODU NOSI IMIE TORPEDA :D :D

musi coś w tym jest - a właściciele faffików wiedzą co

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

[quote name='Alojzyna']Nie ma żadnych [b]TYPÓW[/b] staffików zależnych od koloru tak jak np. u seterów.

Staffiki mogą być czarne, brązowe, rude, białe, błekitne, łaciate, pręgowane , natomiast niedopuszczalne są czarne podpalane (jak u rotweilerów) i wątrobiane. Kolor staffika zależy od układu genów rodziców..[/quote]

Też mnei interesuje kwestia zagadnienia umaszczenia staffików. Znalazłem na stronie Kenenl Clubu zdjęcia piesków w różnych kolorach:
[url]http://www.staffords.co.uk/breedcouncil/breedlit/colours.htm[/url]

Nie ukrywam, że jetem zawiedziony tym, że nie spotkałem np. niebieskiego staffika. Wygląda na to, że największym zainteresowaniem cieszą się u nas pieski czarne (tzn nie są całkiem czarne bo mają zwykle pręgi lub biale łatki), wystarczy zajrzeć choćby na strony hodowców, żeby się o tym przekonać. A przecież psiaki białe z brązowymi czy czarnymi łatkami też wyglądają całkiem fajnie - może ktoś wie czy często zdarzają się takie psiaczki u nas?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rocki']Witam
Gdzies sie spotkalem ze stafikami irlandzkimi czy ktos moglby mi o nich i innych ,,typach?" STB blizej powiedziec (rozumiem ze irlandzka to jedna z linji tej rasy), i czy bialy stafik bedzie prawdopodobnie drozszy czy raczej tanszy?[/quote]

Irish Staffordshire Bull Terrier to irlandzka rasa nie uznana przez FCI, psy są wyższe od brytyjskich staffików i ponoć jest to najwyżej skacząca rasa świata, przynajmniej tak podają poniższe strony internetowe:
[url]http://www.dogbreedinfo.com/irishstaffordshirebullterrier.htm[/url]
[url]http://www.moloss.com/brd/ab/b010/b010e/[/url]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...