Jump to content
Dogomania

Strach przed spacerami i nowością


tilaa-a

Recommended Posts

Bardzo proszę o pomoc i jakieś rady jak mogę pomóc mojemu pieskowi.
Piesek trafił do nas ponad tydzień temu. Jest to mały rasowy pudelek - 25 września skończy 4 miesiące życia.
Całe swoje dotychczasowe życie spędził w jednym pokoju w hodowli, która znajdowała się w kamienicy. Nigdy nie był na dworze, nie mial też chyba zbyt dużego kontaktu z ludźmi, bo na dotyk początkowo reagował ucieczką. Przez pierwsze 4 dni po zabraniu go z hodowli Bono przebywał ze mna na działce, gdzie nie jeździły auta, było względnie spokojnie. Pierwszego dnia po przywiezieniu znieruchomiał i wogóle się nie ruszał, póxniej było coraz lepiej, coraz chętniej wychodził na dwór, ani razu nie zesiusiał się w domu. Działka była ogrodzona, biegał po niej tylko pudel Rodziców, którego Bono bardzo polubił (bez zbytnich wylewności ze strony drugiego pudla-Cekinka). Pod koniec pobytu biegały już razem za zabawkami, Bonowi udawało się nawet na chwilę stracić mnie z oczu i nie piszczeć.
Niestety sielanka działki się skończyła-trzeba było wracać do Wrocławia. I tutaj zaistniał problem. Piesek w domu jest zrelaksowany, śpi albo bawi się ze mną, jednak musi mnie cały czas widzieć. Jak tylko wychodzę np do kuchni czy łazienki piesek biegnie za mną. Staram się go np na chwilkę zostawiać za drzwiami łazienki, ale wtedy piszczy i drapie w drzwi.
Najgorzej jest jednak na spacerach i prosze o rady właśnie w tej sprawie.
Piesek na działce wogóle nie załatwiał się w domu. Natomiast wyjście przed blok jest dla niego ogromnym stresem i mam wrażenie ze pies woli załatwić się w domu i usłyszeć głośne Fe! niz wyjść na ulicę. Nie wiem, jak mam go zachęcać do wyjścia. Sam progu nie chce przekroczyc-mam go wynosić, wyciągać za smycz (raczej bez sensu)? Jag go niosę to się napręża, w domu reaguje na zabawki i smakołyki, na spacerze wogóle go one nie interesują. Na dworze po położeniu na trawie robi szybkie siku (albo i nie) i pędem gna do klatki (drogę powrotna skubany zna bezbłędnie). Chciałabym przy jak najmniejszej dawce stresu przekonać go, że jednak spacery są fajne. Zdarza mu się, że po powrocie do domu robi kupkę. Jak powinnam zachowywać się na spacerze, żeby piesek stopniowo nabrał przekonania, ze spacery są ok?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Piesek nie był do tej pory socjalizowany i stąd problemy. Nie będę wypowiadać się na temat tej hodowli, bo z tego co piszesz wynika, że psami raczej nikt tam się nie zajmował. Psiaka trzeba oswajać z dużym miastem, zabierać w różne miejsca. Nie chce wychodzić, bo jest przerażony. Dużo ludzi, zapachów, dziwnych dźwięków, których nie zna. Ja bym się zapisała do psiego przedszkola. Może kontakt z innymi szczeniakami pomoże mu się przełamać.Na miejscu są szkoleniowcy, którzy po zapoznaniu się z sytuacją pomogą Ci wyprowadzić pieska. Oczywiście nic na siłę, bo to tylko pogorszy sprawę. Nad zostawianiem psiaka samego też musisz popracować, bo inaczej nie będziesz mogła bez psa wyjść z domu. Ale i z tym szkoleniowiec sobie poradzi.
A piesek jest z rodowodem? Bo wydaje mi się, że to była taka dzika hodowla.

Link to comment
Share on other sites

Tak, psiak z rodowodem. Kupowalismy już jednego pieska (tego Rodziców) - z innej hodowli i tamten jest zupełnie innym stworzeniem-ciekawski, otwarty, chętny do nauki. Myślalam, że każda hodowla tak ma. Jednak ta widac jest tylko nastawiona na kasę - zastanawiam się, czy powinnam to gdzieś zgłosić.
Biorąc psiaka widać było, że jest wystraszony, ale pomyślałam sobie wtedy, że jak ma zostać tam, to lepiej będzie mu u nas. Siedzę teraz duzo w domu i mam czas się nim zajmować-niestety nie mam za duzo doświadczenia (tamtego psa ja wychowałam, ale on był tak chętny do nauki, że nauczenie go nawet skomplikowanych poleceń było bardzo proste). Ale będziemy się starać, żeby i Młody polubił spacerki i psie życie sprawiało mu przyjemność.
A zna ktoś może jakieś psie przedszkole we Wrocławiu, które moglibyście polecić?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...