Jump to content
Dogomania

wzorzec Kerry prosto z kraju pochodzenia


kerry82

Recommended Posts

[B]Głowa:[/B] Mocno owłosiona.Psy powinny mie głowę mocniejszą i bardziej umięśnioną niż suki.
[B]Czaszka: [/B]Mocna i dobrze zrównoważona
[B]Stop: [/B]Delikatnie zaznaczony
[B]Nos: [/B]Czarny,nozdrza duże i szerokie
[B]Pysk: [/B]Przednia częśc(kufa) powinna byc sredniej długości
[B]Zęby: [/B]Dośc duże i białe.Zgryz nożycowy
[B]Żuchwa: [/B]Silna i umieśniona
[B]Usta: [/B]Dziąsła i podniebienie czarne
[B]Oczy: [/B]Ciemne lub orzechowe,średnie,dobrze osadzone,bystre w wyrazie
[B]Uszy: [/B]Cienkie niezbyt duze,skierowane do przodu i noszone przy głowie,ukazujące wyrazistośc terriera
[B]Szyja: [/B]Bardzo proporcjonalna,dobrze osadzona na karku i dośc długa
[B]Grzbiet:[/B] Średniej długości,poziomy
[B]Biodra: [/B]Średniej długości
[B]Klatka piersiowa: [/B]Głęboka i dosyc szeroka.Żebra dobrze uwypuklone
[B]Ogon: [/B]Cienki, dobrze osadzony i noszony pionowo, i wesoło
[B]Kark(Łopatka): [/B]proporcjonalny,lekko pochyły,dobrze zbudowany
[B]Przednie kończyny: [/B]dobry kościec, proste
[B]Tylne kończyny: [/B]dobrze ukątowne
[B]Uda: [/B]Silne,dobrze rozwiniete
[B]Stopy: [/B]Zwarte,poduszki mocne i okrągłe,pazurki czarne

[B]Ruch: [/B]dobrze skoordynowany,rownolegly,przednie łapy dynamiczne,wspolgrajace z tylnymi i wyciągniete.W ruchu linia gorna musi pozostac pozioma a glowa i ogon powinny byc noszone wysoko.
[B]Szata(Włos): [/B]Miekki,gęsty i falowany
[B]Wymiary: [/B]Psy 46-49.5 cm,suki 44.5-48cm.Waga psy: 15-18 kg,suki proporcjonalnie mniej
[B]Kolor: [/B]Niebieski(rozne odcienie,bez czarnych zabarwien)Do 18 miesiaca czarny i odcienie braza,podpalania akcepotawane.

To na razie idealny ,irlandzki Kerry.A wady zaraz...:diabloti:

Link to comment
Share on other sites

To czas na wady:diabloti:

Inne zabarwienie dziasel niz czarne,
Jasne lub zolte oko,
zbiezny tyl i zapadly tyl,
waska klatka piersiowa
Odstajace lokcie,
Tylozgryz,przodozgryz,
Biale lub "kosciste" paznokcie
Dodatkowy pazur na tylnej lapie lub slad po jego usunieciu
Zbiezny tyl,krowia postawa,nienaturalny ruch
psy,ktorych glowy i ogony sa podtrzymywane przez wystawcow powinny byc dyskwalifikowane
twrda,szorstka,szczeciniasta siersc

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kerry82']To czas na wady:diabloti:

Inne zabarwienie dziasel niz czarne,
Jasne lub zolte oko,
zbiezny tyl i zapadly tyl,
waska klatka piersiowa
Odstajace lokcie,
Tylozgryz,przodozgryz,
Biale lub "kosciste" paznokcie
Dodatkowy pazur na tylnej lapie lub slad po jego usunieciu
Zbiezny tyl,krowia postawa,nienaturalny ruch
psy,ktorych glowy i ogony sa podtrzymywane przez wystawcow powinny byc dyskwalifikowane
twrda,szorstka,szczeciniasta siersc[/quote]

:mad:
Chcialam sprostowac sama siebie,hihi.
Otoz podtrzymywanie ogonka,czy tez glowy przyz handlera jest faktycznie karane,ale raczej obnizeniem lokaty badz oceny.A ja sie zapedzilam i walnelam dyskwalifikacje.

I jeszcze dodam,ze wnetrostwo jest rowniez wada,ale tym razem dyskwalifikacyjna na pewno.

Link to comment
Share on other sites

I jeszcze do Kerry82-fajnie,ze wzorzec dalas.Warto poczytac co na Wyspach.Pisz jak najwiecej,kazde info o kerry jest dla mnie na wage zlota.
A jak juz kupie...To bede na pewno unikac wystaw,gdzie sedziuje TA sedzina:razz:A tak na marginesie,nic nie wiesz o Katowicach wiecej?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Nie mam czasu więc nie piszę, ale jedno muszę wtrącić, ... słuchajcie , po co nam wzorzec jeżeli nikt sie do niego nie stosuje? We wzorcu jest napisane jaki ma być wzrost piesków i suczek , min/max i co? .... i nic, wystawiane są bardzo małe psy, (choc myślę, ze pies o którym jest wyżej mowa mieści się w normie), oraz takie bardzo potęzne suki, które napewno nie mieszczą się w normie, więc przepraszam, ale do czego mamy się stosować? Ja wiem że zbytnia miniaturyzacja rasy nie jest dobra, ale czy przypadkiem nie dojdziemy za jakiś czas wzrostem u naszych pupili do erdelków? Bądźmy uczciwi, dlaczego napietnujemy tylko małe psy, a nie sporo za duże psy i suki co gorsza:roll:?
Pewnie zaraz mi sie dostanie, ale moja sucz też jest większa od wzorca , więc mówię również o swojej psinie:cool3:

Link to comment
Share on other sites

to i ja sie wtrace nie widziałem żeby jakis sedzia na ringu latał z metrowka i mierzył keraki,i nie wydaje mi sie żeby ktokolwiek z tego forum zmierzył psa pani Ś ale wszyscy wiedza że pies jest za mały;)
optycznie wyglada tak a nie inaczej,i z dwojga złego wolałbym mieć ciut wiekszego psa niz takie tam:placz:

Link to comment
Share on other sites

A to i ja cus napisze...Osobiscie widzialam i "sami bylismy"mierzeni z moimi kochanym Czakulkiem na wroclawskim ringu we Wroclawiu przez pana Wurgatscha:razz:Jesli mnie tez pamiec nie myli,pan Jungblut tez sprawdzal wzrost i dlugosc glowy:razz:
Tyle tylko,ze obydwaj panowie-na moje szczescie-preferowali ciut wieksze pieski,ufff.Choc Pan Wurgatscg z usmiechem na ustach powiedzial,ze juz wiecej nie powinien rosnac.Ale to bylo dawno temu,jakos z 7-8 lat temu:-(
I tez raz sie postawilam(slusznie-nieslusznie-mam to w nosie)kiedy na ringu,rowniez wroclawskim usluszlam,ze Dunia jest troszeczke za mala i dlatego przegrala.A tuz obok niej stal mizerniutki Bhelliom Age Of Miracles(cudu zadnego w nim nie dostrzeglam),ktory byl wyraznie mocno mniejszy od mojej Symphati Ave Kupidon.I walsnie w nerwach i mojej gotowosci do boju powiedzialam sedziemu,ze nalezaloby sie poznac ze wzorcem i niech lepiej spojrzy na psa Pani Ś.zanim nastepnym razem palnie taki glupi argument.Usluszlam swoje,ale nie ruszylo mnie to.
Byc moze obecny Bhelliom miesci sie w dolnej granicy wzrostu,ale...Nie mozna tez pisac,ze z kerry w koncu zrobimy Airedale Terriery:shake:Przeciez kerry zawsze byly postawnymi,eleganckimi i bardzo dobrze zbudowanymi terrierami wysokonoznymi!!!!!To wlasnie pozniej weszla jakas kretynska moda na "miniaturyzacje" kerrusow.I dzieki Bogu,sa jeszcze hodowle i co najwazniejsze sedziowie,ktorzy o tym wiedza i promuja ten prawidlowy(mocny,zachowany w typie)"model".
Nawet ostatnio na wystawie Patryka byla galeria obrazow przedstawiajace kerry z poczatku XX-wieku i prosze mi wierzyc,ze nie zauwazylam drobnych kerry.
I jeszcze jedno....Jesli nawet wzrost jest w tej niskiej granicy to...siersc tez daje wiele do zyczenia.Bez urazy,ale wlos ma byc jedwabisty,miekki i falowany(taki tez ów pies posiada)i...gesty(tez to mialo znaczenia w historii rasy,np polowania,itp)a tu...tak srednio z tym.I tak na marginesie to cos sie stalo z szyja tego psa.Nie chodzi o krytyke samego psa,tylko o to,ze wygrywa,a nie powinien.
A wzorzec zamiescilam w celu uswiadomienia niektorym z nas,ze czasem nalezaloby sie go trzymac.Nie ma idealow i nie bedzie,ale wiem,ze wieku ludzi czyta te posty w tym rowniez sedziowie,wiec moze kiedys uswiadomia sobie,ze czasem warto jednak postawic na lokacie I-ej psa w typie kerry,a nie cos,co tylko kerry przypomina.Juz nawet nie chce mi sie wspominac o wadach genetycznych,a co za nimi idzie,pewnie kazdy wie.;)

Link to comment
Share on other sites

Fajnie.. wywołałam dyskusję i chyba o to chodzi:roll:, ale , ale kerry82 piszesz nadal odwołując się do wzorca, gdzie przeciez wzrost piesków jest dokładnie podany:cool3:.
Ja naprawdę nie chcę powiedzieć że ten kerry jest ładny, a ten brzydki, dla mnie osobiscie wszystkie kerraki są piękne, tylko nie wszystkie powinny wygrywać i mówię tu [U]również[/U] o tych za dużych ( bo chyba nikt nie zechce mi wmówić że suka która ma 52 cm jest "ciut większa"). Kerry82 sama odczułaś jaka to głupota odnoszenie się wyłacznie do wielości psa;) i jeszcze raz mówię, ja nikogo tu nie bronię i żadnego psa nie faworyzuję, a poza tym , uważam że to forum jest włąśnie po to, zeby każdy miłośnik rasy mógł się na nim wypowiedzieć, a nie dla towarzystwa wzajemnej adoracji - że niektórzy za moje wypowiedzi nie barzdo mnie lubią .. no cóż, przeżyję i nadal będe pewne zachowania i sytuacje pietnować, a nie przemilczać, jak część z Was.
Marzy mi się zobaczenie Duni na żywo i Marmurowego Granda-widziałam go jak miał 9 miesięcy i kilka dni, był wtedy... powiedzmy mały, ale poza wielkością robił bardzo fajne wrażenie- Marmur, gdzie pokazujesz Granda, moze uda mi się gdzieś pojechac ze znajomymi i zobaczyć go w obecnej postaci na żywo- tak go zachwalacie, że naprawdę bardzo mam ochotę go obejrzeć.
Aha i jeszcze jedno, zdaje mi się ze w naszej rasie również powinna być widoczna różnica pomiędzy suczką i psem, a tak w przypadku za małych , jak i za dużych kerry jest to często niezauważalne, (sama osobiście nie odrózniam Niunka od Lucysi Czaplowej i mam nadzieję , ze Czapla mnie za tą wypowiedź nie pzrestanie lubić:loveu:)

Link to comment
Share on other sites

Ja tam się nie będę wymądrzał odnośnie wzorca. Wygrywają psy z krótkim grzbietem a wzorcowo ma być [B]średniej długości[/B], lędźwia też powinny być [B]średniej długości[/B]. Ruch mają mieć rozłożony równo na cztery łapy a nie z napędem tylko na tylne. Wygrywają pieski prawie [B]nie dotykające[/B] [B]przednimi łapkami ziemi[/B]. I to jest obecnie taka moda a taki ruch nazywa się eleganckim. A co najważniejsze, [B]pies musi być samczy a suka sucza.[/B] I tyle na ten temat. A wzrost? Byle z minturyzacją nie doprowadzić do sytacji takiej jak Yorkach. Wąskie i rachityczne. Dużo jest keraków ze słabo wysklepionymi żebrami a właściciele nadrabiają włosem niedostatki.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...