Jump to content
Dogomania

Wystawa w Lublinie


Zebra

Recommended Posts

Co do Lublina, to ja -jak prawie zawsze- traktuję ten wyjazd jak rozrywkę, przyjemność, wygrana, czy przegrana jest tak jakos z boku, miło jest usłyszeć od sedziego ze ma sie pięknego psa, ale jeszcze przyjemniej jest wypić szampana za czyjeś powodzenie, choć jaka ja jestem chętna do alkoholi wie doskonale Czapla;)
Gdyby ktoś miał ochotę zerknąć TAM, to są wstawione nowe fotki z Radomia, ot tak, dla pooglądania, a ja poproszę Kerry o więcej zdjeć maluchów:lol:

Link to comment
Share on other sites

Zebra, krótka łopatka nie jest warunkiem wydajnego ruchu. Nie chwaląc się UPI, nie ja, ale sędziowie podkreślają jej [B]wzorcowy[/B] rucha łopatkę ma bardzo dobrej długości. Nawet na jednej z wystaw znana sędzina przerwała koleżance z drugiego ringu sędziowanie, żeby pokazać, jak to określiła, fenomenalny ruch. Tak ogólnie, to piesek powinien poprawnie wyglądać w statyce i w ruchu.
I jeszcze jedno. My kerrymaniakowscy mamy jakieś preferencje, często kierując się modą lub podpatrując bardzo utytułowane psy. Tymczasem, to co często uważamy za cechę mało pożądaną, jest przez sędziów zupełnie inaczej oceniane. To my hodowcy wprowadzamy lekkie poprawki do wzorca, bo nam się coś tam wydaje.

Link to comment
Share on other sites

Ja chyba jednak niewiele z tej łopatki rozumiem, no ale cóż, znam się na cyfrach, a nie na budowie zwierząt, więc pewnie wolno mi tego nie rozumieć:roll: Mój maluch jest ogólnie malutki, więc pewnie i łopatkę ma krótką, a jak sie rusza widział Marmur w Łodzi, Qu także nic w ruchu nie brakuje, ale ona napewno ma wszystko długie:evil_lol:, bo cała jest niezłą kobyłką:loveu:, ogólnie, mofne czy nie, obie moje dziewczyny bardzo mi sie w ruchu podobają, a maluch w szczególności i niech sobie ma łopatkę jaką chce.
Co do ututyłowanych psów, to mi akurat nie wszystkie się podobają, a poza tym dla mnie sam wyglad psa to nie wszystko, chciałam malucha o okerślonej psychice i temperamencie i odmówiłam wzięcia szczeniaka, zreszta nie jeden raz, po barzdo utytułowanych rodzicach, bo czekałam na tą swoją wymarzoną niunię i doczekałam się:multi:, moze nie jest najpiękniejsza, ale dla mnie jest superrrr psychicznie, no moja kochana Semunia:iloveyou:, no i Czaplowa takze:lol:

Link to comment
Share on other sites

Masz rację Zebra. Psa ma się bardzo długo i psychika na pierwszym miejscu. Przez to, że w latach 80 i na początku 90 polskie keraki miały często paskudny charakterek:diabloti:, ich populacja mocno spadła. A były w czołówce popularności. Bywały wystawy na których było po 60 kerry.
A długość łopatki nie podyktowana jest wzrostem pieska, tylko proporcją do reszty ciała.

Link to comment
Share on other sites

Może być. Ale gdzie to można się spotkać? Wszędzie daleko. Ja mam bliżej do Berlina niż do Łodzi na ten przykład. Jak bozia da, to będę w Poznaniu.
A jak znajdę schemat budowy psów z normalną i krótką łopatką, to wstawię na dogo.

Link to comment
Share on other sites

Gokaiba - sprawdzilam wczoraj w koncu poczte i mam adres, dziekuje:multi:
Ja co prawda mam duzo wspolnego ze zwierzakami roznego typu, ale rowniez nie pojmuje tej krotkiej lopatki, wiec sie z przylacze sie do wysluchania wykladu na ten temat.

Link to comment
Share on other sites

[URL="http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/e888358fbc7995af.html"][IMG]http://images33.fotosik.pl/277/e888358fbc7995afmed.jpg[/IMG][/URL]
Tak w przybliżeniu to wygląda. Na szarym schemacie sylwetka pieska
z troche krótszą łopatką. Czarna sylwetka, prawidłowa długość. Psy z krótszą łopatką, w ruchu bardziej przenoszą napęd na tylne kończyny
i mają lekko podniesiony zad.

Link to comment
Share on other sites

Oooo,bardzo prosty i dobry schemat.Można łatwo zauważyc różnicę sylwetki pieska z krótsza i dłuższą łopatka. Im zadek wyżej podniesiony ku górze tym krósza łopatka.Wtedy tez ruch przednich łap(choc wielu go preferuje,uważając za dobry i poprawny)jest mechaniczny,mniej wydajny i często sprawia wrażenie jakby przednie łapy nie dotykały podłoża,natomiast ruch kładziony jest na tylne łapy(naped na tylne koła).A ruch ma byc płynny i harmonijny.Przód i tył powinny miec taki sam "napęd".I dłuzsza łopatka daje właśnie ruch poprawny.Pomijając drobny szczegół,że właściciel jeszcze musi psu w tym pomócdobrze go prezentując.
Oprócz długości jest jeszcze jedna ważna rzecz-poprawny kąt ułożenia łopatki.Łopatka ma byc ułożona(u wszystkich czworonożnych kumpli)równolegle do kończyn przednich i w ruchu powinna sie swobodnie układac tzn,wyrzut czy podniesienie łapy do góry,łopatka równo sie przesuwa również co daje nam idealnie równoległe ułożenie kości i dobry ruch.I to samo dotyczy kończyn tylnych,zgięcie kończyny tylnej,przełożenie cieżaru ciała na tylne partie i łopatka powinna sie ułożyc wtedy prostopadle do kończyn tylnych bo tu już pracuja lędźwie(tez waża jest dłudośc lędźwi:)).Błędne jest jesli łopatka ciagle pozostaje w tym samym miejscu.
Co wazne jeszcze,łopatka człowieka jest ulokowana w tylnej częsci ciała,natomist łopatka psa(i nie tylko)z boku przy żebrach.Ogranicza to z kolei ruchy psa na boki.I jedynie pozostaje ruch ramion do przodu.I własnie szczególnie przy ruchu przednich kończyn dobre ułozenie łopatki i jej długośc ma szczególne znaczenie i można zauważyc,ze podczas chodu łopatka daje wrażenie jakby wychodzila powyżej górnej linii(idealnie widac to u wilków,kotów i psów,ktore nie maja długiej siersci).
Nie wiem czu można mnie zrozimiec,ale może:oops:

Link to comment
Share on other sites

Nie mogę długa pisać , bo nie wyrabiam w pracy
W lublinie było.... strasznie gorąco- , zgłoszone 4 kerraki- wszytskie dojechały,
nazwy podam z katalogu w domku, pies w klasie pośredniej znany większości z nas Betlane TuthaDea - dosk.CWC, piesek z ukrainy - chyba w championach - dosk. CWC,NDPwR, BOB, suczka z Ukariny - kl.pośrednia - dosk.CWC, Semi w młodzieży Zw.Mł.Naj.Junior.
Na juniorach weszłysmy do ścisłej trójki w grupie, i potem już nic, ale wcale się nie dziwię, musiałam Semi wyciągnąć z pudełka, podobno było do 39 St. w cieniu, zmierzyli znajomi z którymi sidzieliśmy.
Ogólnie mała barzdo podobała sie sędzinie i reszcie poza ringiem:evil_lol:, ale to co wystawcy z tego właśnie ringu jak sądzę z powodu problemu z tłumaczeniem mają powypisywane, to ręce opadają, wszystkie kerraki mają jakieś głupoty w opisie, w naszym wyczytałam, ze Semi ma kłąb, nie jaki, tyle ze wogóle ma!!!! Opis suczki z klasy pośredniej wskazywałby na to że powinna dostać ocenę w najlepszym wypadku dobrą, a pies też ma jakieś głupoty powpisywane, no cóż, bywa.
Teraz ma być dużo kerry w Raciborzu i to sporo z Czech i Słowacji, w sumie 6 sztuk, każdy w innej klasie, moze ktoś sie wybiera????

Link to comment
Share on other sites

Zebra, gratulacje za występy i trochę współczucia ze względu na pogodę.
Moje piesy indywidualnie reagują na temperaturę. DUNIA, sybiraczka, lubi gorąco ale nie za bardzo zimę, TYTUS może spać w śniegu, ale gorąca nie znosi, UPI jest w zasadzie obojętne jaka pogoda, byle mogła gdzieś sie uświnić. Podobno suczki lepiej znoszą wysoką temperaturę od piesków.:angryy:
A

Link to comment
Share on other sites

Gratulacje Zebra:multi:Pogoda faktycznie nie sluzy kerrusom najlepiej i dobrze,że w ogóle dały się wyciągnąc na ring.
Ale coś w tym jest,że piesy reaguja indywidualnie na pogode i gokaiba właśnie to opisał.Co pies-to inny charakterek i upodobanie pogodowe:razz:
Dobrze,że jednak kłąb suczka posiada i jest zauważany:cool3:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...