Jump to content
Dogomania

Ranking 2008


Cyraneczka

Recommended Posts

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

To i ja się dołączę znów do dyskusji, bo chwilkę wolną mam.

Czyja to "zabawka"....?
Czy to nie Monika Milian z Jolą Ziają wymyśliły ten ranking gdzieś w 1996 roku? Dziewczyny? Kto był pomysłodawcą?
O ile pamiętam, ranking najpierw istniał na łamach czasopisma "ASko", a potem (chyba po jego upadku), przeniósł się na stronę Mirki, która była i o ile mi wiadomo, nadal jest, jedyną tak kompletną stroną o naszej rasie w kraju.
Publikacja rankingu może być pewnie wszędzie, ale pytanie, która strona będzie do tego bardziej odpowiednia niż Siberian Husky World :razz:

Wracając do punktacji.....
Arturze, niestety jest tak, jak piszą dziewczyny.
Swego czasu myśleliśmy o punktowaniu w zależności od konkurencji, ale de facto niemożliwością jest posiadanie w takiej sytuacji pełnych wyników.
Powodów jest wiele: czasem organizator nie chce dzielić się wynikami wystawy, czasem je gubi, innym razem sekretarz jest niechlujny i nie wpisuje wogóle konkurencji, a czasem wogóle nie ma takiej pozycji w karcie (głównie za granicą). Dlatego pomysł punktowania w zależności od konkurencji padł dość szybko niestety.

Z mojej strony....
Po długich przemyśleniach, zebraniu opinii innych i wyciągnięciu własnych wniosków, proponuję punktację poniżej.

Kilka słów komentarza:
1.) jestem za całkowitym zniesieniem punktów za udział w wystawie za granicą- nie mają one żadnego uzasadnienia
2.) jestem za zniesieniem punktów za IV BoG, bo taki tytuł najczęściej nie istnieje (Dziewczyny, nie chcę wiedzieć skąd się on tam wziął i kiedy :diabloti:)
3.) doszłam do wniosku, że uczciwe porównanie (bądźmy optymistami ;)) odbywa się tak naprawdę do momentu wyboru najlepszego zwierzęcia w danej płci. Wszystko, co jest potem to już kwestia show, widzimisię sędziego, a często i klaki. Dlatego jestem za tym, aby punkty wygrane od BoB wzwyż były mniejsze.
4.) jestem za dodawaniem punktacji do każdego CAC lub CACIB wieńczącego championat, ale z założeniem, że tzw. "szybki" championat nie jest równy punktacją championatowi uzbieranemu z wielu punktów. I tak proponuję: 20 pkt za championat zdobyty jednym CAC'em (Łotwa, Estonia, Rosja itp.) oraz 50 pkt za championat składający się z uzbieranych CAC (Litwa, Słowacja, Niemcy itp.)
5.) jestem za dodaniem punktacji za Zw.PL, Mł.Zw.PL i to samo innych krajów (nie liczą się tytuły typu Zw. Europy Środkowo Wschodniej itp.) + 10 pkt
6.) różnica w punktacji pomiędzy CACIB a res.CACIB powinna być mniejsza, bo i tak zwycięzca otrzymuje punkty z racji NDPwR lub NDSwR.
7.) punktacja za wystawę klubową powinna być wyższa, bo jest to bądź co bądź wystawa zawsze bardzo oblegana, na którą stawiają się niemal wszyscy najlepsi, więc wygrać na niej nie jest łatwo. Tymczasem, do tej pory nawet zwycięzca rasy wypadał na takiej wystawie blado w porównaniu ze zwycięzcą z pierwszej lepszej międzynarodówki (których mamy w roku niemało).


Tabela (zmiany w stosunku do obecnej punktacji- na czerwono) bez naniesionych nowych punktów dodatkowych:

[URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img5.imageshack.us/img5/1121/ranking1fa1.png[/IMG][/URL]
[URL="http://g.imageshack.us/img5/ranking1fa1.png/1/"][IMG]http://img5.imageshack.us/img5/ranking1fa1.png/1/w864.png[/IMG][/URL]
[URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img25.imageshack.us/img25/9318/ranking2jy3.png[/IMG][/URL]
[URL="http://g.imageshack.us/img25/ranking2jy3.png/1/"][IMG]http://img25.imageshack.us/img25/ranking2jy3.png/1/w647.png[/IMG][/URL]


Nadal nie wiem niestety, co zrobić z kilkoma sytuacjami:
- kiedy CAC nie przyznawany jest najlepszemu psu, ale pierwszemu, który w kolejności ustawienia przez sędziego może ten CAC przyjąć (Łotwa, Estonia itp.).
- co z wystawami, na których nie ma czegoś takiego, jak res. CAC?
- co zrobić z CAC na wystawie championów? O ile pamiętam, kiedyś był. Czy jest nadal?
- jak rozwiązać sytuację finałów na wystawie championów, skoro nie ma lokat na grupie, a jedynie finałowa "trójka", która potem przechodzi przez poszczególne eliminacje? W zasadzie należałoby dać równą ilość punktów wszystkim, którzy weszli do finału, a następnie tylko tym, którzy uplasowali się na podium na BiS'ie.

To tak w dużym skrócie.
Chętnie odpowiem na wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące tego, co powyżej ;)

Link to comment
Share on other sites

popieram nowe zasady punktacji zaproponowane przez Kasię :p

Poddała bym tylko jeszcze pod dyskusję ilość punktów dla Najlepszego Nordyckiego Psa, czyli punkty za miejsca na BOG na klubówce; bo chyba ten tytuł i miejsca powinny być wyżej punktowane niż Zw. Pl. czy innych krajów ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote]Czy to nie Monika Milian z Jolą Ziają wymyśliły ten ranking gdzieś w 1996 roku? Dziewczyny? Kto był pomysłodawcą?
O ile pamiętam, ranking najpierw istniał na łamach czasopisma "ASko", a potem (chyba po jego upadku), przeniósł się na stronę Mirki, która była i o ile mi wiadomo, nadal jest, jedyną tak kompletną stroną o naszej rasie w kraju.
[/quote]już przywołuje historię rankingu. Tak jak napisała Kasia, pomysł zrodził się z inicjatywy Moniki Milian (zpr) i Joli Ziaji w 1997, publikowany na łamach Asko. Kontynuowany kilka sezonów już przez samą Monikę. Jednorazowo (nie pamiętam już który rok) z moją niewielką pomocą. Potem inicjatywa upadła.
W 2005 spróbowałam oddtworzyć pomysł na swojej stronie, ale już z zupełnie inną punktacją - opartą na rankingach Internetowej Listy dyskusyjnej (mailingowej) WYSTAWY (może ktoś jeszcze tą listę pamięta, lata 2001/2002 :))... W tym roku zrezygnowałam tylko i wyłącznie z powodu braków w wynikach z wystaw.

Punktacja ta była opracowywana dość dawno, imprezy wystawowe i stopień zaangażowania wystawców rozwinął się niesamowicie, wyjazdy zagraniczne już nie są egzotyką jak kiedyś, stąd nie przeczę, że tabelka stała się tworem mocno skostniałym i wymaga zmian. To nie jest awykonalne przecież.


- kiedy CAC nie przyznawany jest najlepszemu psu, ale pierwszemu, który w kolejności ustawienia przez sędziego może ten CAC przyjąć (Łotwa, Estonia itp.).

[quote]co z wystawami, na których nie ma czegoś takiego, jak res. CAC?[/quote]Nic. Mozna potraktowac res.CAC po prostu jako "dodatkowa" nagrode otrzymywana na niektorych wystawach. Podobnie jak tytul NJwR - w Polsce funkcjonuje, i sa to dodatkowe punkty, ale w Czechach juz tego tytulu nie ma, wiec ciezko punktowac cos czego nie ma :)

[quote]o zrobić z CAC na wystawie championów? O ile pamiętam, kiedyś był. Czy jest nadal?[/quote]wg aktualnego regulaminu wystaw championow moze byc przyznawany. Ma wartość "dużego" CWC, (zapewne gest w stronę Mł.Ch. biorących udział w wystawie)


[quote]jak rozwiązać sytuację finałów na wystawie championów, skoro nie ma lokat na grupie, a jedynie finałowa "trójka"[/quote]traktowac to jako I BOG i przyjac usredniona ilosc punktow.
Typowy Best of Group to nie jest, ale jednak ranga wystawy wysoka (a to, ze co roku niska frekwencja, nie jest niczyja wina :-))

Link to comment
Share on other sites

ja bym jednak zroznicowala punkty za BOG i BIS na wystawach roznej rangi.
Wiadomo, loteria, nieporownywane w rasie itd, ale jednak jesli bierzemy w ogole pod uwage te tytuly to jest roznica miedzy BOG/BIS na krajowce (600 zgloszen) a miedzynarodowce (3500 zgloszen).

Mniejsze roznice w punktach, ale moze niech beda...:
|||||1BOG 2BOG 3BOG BIS 2BIS 3BIS
CAC 30 | 20 | 10 | 50 | 30 | 20
CACIB 40 | 30 | 15 | 60 | 40 | 30
CH ---------- 30 ----------- 65 | 45 | 35
CL - naj.nordycki ? 45? --- 70 | 50 | 40
EU/WW 50 | 40 | 25 | 80 | 60 | 50


* punkty za NwR na klubowej i krajowej/miedzynarodowej powinny byc inne. NwR na klubowej to = Zw.Klubu

Link to comment
Share on other sites

[quote name='efra-husky']Poddała bym tylko jeszcze pod dyskusję ilość punktów dla Najlepszego Nordyckiego Psa, czyli punkty za miejsca na BOG na klubówce; bo chyba ten tytuł i miejsca powinny być wyżej punktowane niż Zw. Pl. czy innych krajów ;)[/quote]

W sumie racja, ale nie do końca, Gabrysiu...
Bo przeto mamy tylko cztery rasy w Sekcji, z czego Grenlandów niemal nigdy na finałach nie ma, więc takie nieco sztuczne "pudło" nam się robi- Husky, który wygrywa rasę na Klubówce od razu dostawałby bonusa w postaci punktów za grupę.
Nie wiem, czy to nie za duża rozpusta by była :lol:

[quote name='Miśka']W 2005 spróbowałam oddtworzyć pomysł na swojej stronie, ale już z zupełnie inną punktacją - opartą na rankingach Internetowej Listy dyskusyjnej (mailingowej) WYSTAWY (może ktoś jeszcze tą listę pamięta, lata 2001/2002 :))...[/quote]

Ja pamiętam, choć bardziej czytałam niż się udzielałam :p

[quote name='Miśka']- kiedy CAC nie przyznawany jest najlepszemu psu, ale pierwszemu, który w kolejności ustawienia przez sędziego może ten CAC przyjąć (Łotwa, Estonia itp.).[/quote]

Przy tym punkcie się upieram, żeby go przedyskutować, bo to może namieszać w wynikach :roll:
Łotwa i np. Estonia tak mają, że wygrywa dajmy na to pies, który jest championem Łotwy, więc zwyczajnie nie może otrzymać CAC'a- musi odmówić. Wtedy sędzia pyta się drugiego w kolejności psa itp itd.
W tym momencie, zwycięzca niby zasługuje na CAC (bo sędzia chciał mu go przyznać), ale de facto go nie otrzymuje (bo nie może przyjąć).
Trochę to zaburza logikę punktacji....

[quote name='Miśka']traktowac to jako I BOG i przyjac usredniona ilosc punktow. [/quote]

A może po prostu, pies który wszedł do finału na wystawie championów dostaje 10 (20?) pkt?

[quote name='Miśka']Typowy Best of Group to nie jest, ale jednak ranga wystawy wysoka (a to, ze co roku niska frekwencja, nie jest niczyja wina :-))[/quote]

Z tą rangą bym nie przesadzała, o czym świadczyć może choćby coroczna frekwencja....
Największa jaką pamiętam to w sumie 12 Husky, z czego 9 psów - 1997 rok :lol:

[quote name='Miśka']ja bym jednak zroznicowala punkty za BOG i BIS na wystawach roznej rangi.
Wiadomo, loteria, nieporownywane w rasie itd, ale jednak jesli bierzemy w ogole pod uwage te tytuly to jest roznica miedzy BOG/BIS na krajowce (600 zgloszen) a miedzynarodowce (3500 zgloszen).[/quote]

Przy tym się nie upieram ;)

[quote name='Miśka']* punkty za NwR na klubowej i krajowej/miedzynarodowej powinny byc inne. NwR na klubowej to = Zw.Klubu[/quote]

Mówię "nie" dla międzynarodówki, bo jak wcześniej wspominałam, NDPwR i NDSwR dostają już i tak bardzo wysoko punktowanego CACIB'a ;)
Co do Klubówki- racja. Chyba mi się palec omsknął :p
Proponuję 30 pkt za Zw. Klubu- tak, jak jest w przypadku młodzieży.

Link to comment
Share on other sites

[quote]Przy tym punkcie się upieram, żeby go przedyskutować, bo to może namieszać w wynikach :roll:
Łotwa i np. Estonia tak mają, że wygrywa dajmy na to pies, który jest championem Łotwy, więc zwyczajnie nie może otrzymać CAC'a- musi odmówić.[/quote]

pardon, zapomniałam o tym napisać. Przychodzą mi do głowy dwie możliwości:
a) punktować za CAC w takim przypadku i championa i tego, który dostał faktycznie wniosek
b) punktować za CAC tylko tego psa, który go otrzymał.

Wystawy zagraniczne (czy raczej po prostu wyjątki od polskich reguł) mocno komplikują sprawę punktacji. Pytanie czy punktacje można podciągać pod takie wyjątki - trochę się obawiam, że co roku może pojawiać się podobny problem - ktoś wybierze się do Kazachstanu, Chin itd. gdzie może obowiązują jeszcze inne zasady i trzeba będzie modyfikować tabelkę. Może traktujmy konkretne tytuły jako tytuły, nie różnicując ich wartości zależnie od zasad na jakich są przyznawane. Jeśli CAC dostaje II pies bo może, to jest to jego nagroda; jeśli ktoś dostaje resCAC bo może to również dostaje punkty, mimo, że na innych wystawach takiego tytuły nie ma. Pewnie to pójście na łatwiznę, ale grunt to się nie zapędzić w komplikowaniu zasad punktacji.

[quote]A może po prostu, pies który wszedł do finału na wystawie championów dostaje 10 (20?) pkt?[/quote]
Tak, właśnie o to mi chodziło. Wejście do finału potraktować jako best of group.

[quote]Z tą rangą bym nie przesadzała, o czym świadczyć może choćby coroczna frekwencja....[/quote]
Wiem wiem, ale tak naprawdę to już nie wina wystawców, że konkurencja nie chce walczyć... :) co w przypadku (choć wątpliwym, wiem :)) gdy pojawi się więcej psów, teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie. Na klubówkach w klasach młodzieży też bywało różnie, od kilku do ponad 20 psów, ale to nie powód, żeby wachlować punktacją. Podobnie wybory BOG, mniej lub bardziej obstawione przedstawicielami ras z 5 grupy. Na to nie mamy już wpływu.

[quote]Mówię "nie" dla międzynarodówki, bo jak wcześniej wspominałam, NDPwR i NDSwR dostają już i tak bardzo wysoko punktowanego CACIB'a ;-)
Co do Klubówki- racja. Chyba mi się palec omsknął[/quote]

tak, chodziło mi tylko o klubówkę. Przejęzyczyłam się pisząc "krajowej/międzynarodowej"...

Link to comment
Share on other sites

OK. Znalazłam chwilkę, żeby się nad tym pochylić....
Zebrałam wszystko do kupy i wyszło takie coś:

[URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img26.imageshack.us/img26/7569/ranking1ih8.png[/IMG][/URL]
[url=http://g.imageshack.us/img26/ranking1ih8.png/1/][IMG]http://img26.imageshack.us/img26/ranking1ih8.png/1/w721.png[/IMG][/

[URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img230.imageshack.us/img230/642/ranking2ko0.png[/IMG][/URL]
[URL="http://g.imageshack.us/img230/ranking2ko0.png/1/"][IMG]http://img230.imageshack.us/img230/ranking2ko0.png/1/w649.png[/IMG][/URL]

Zerknijcie, proszę, czy ma to ręce i nogi i czy o czymś nie zapomnieliśmy.
Dodatkowe informacje:

+20 pkt. za championat zdobyty jednym CAC
+50 pkt. za championat uzbierany z kilku CAC/CACIB
+10 pkt. za tytuł Zwycięzcy lub Młodzieżowego Zwycięzcy kraju
- punkty za CAC przyznawany pierwszemu psu, który może go przyjąć, otrzymuje zarówno zwycięzca, jak i pies, który ostatecznie tego CAC otrzymał (czy nie powinny otrzymać go wszystkie psy wyżej uplasowane od faktycznego zw. CAC?)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Cyraneczka']Za jeden CACIB jak jest połączony z CACem oczywiście, jeśli pies jest już championem innego kraju, a wygrywa na wystawie Europejskiej, albo Światowej, albo takiej, która sobie tak w regulaminie napisze.[/quote]

Jesteście pewne?
CACIB podlega wyłącznie FCI i tylko ta organizacja może decydować o zmianach w przyznawaniu Intera (w tej chwili już C.I.B.).
Organizacje krajowe nic w tej kwestii zrobić nie mogą- mogą "żonglować" jedynie tytułami zatwierdzanymi przez nie same (np. championat krajowy).

BTW, w większości krajów (w tym i w Polsce) otrzymując CACIB, pies otrzymuje CWC(CAC) automatycznie.

Link to comment
Share on other sites

oczywiście że istnieje;)
za jeden CACIB otrzymuje się np. championat Rumuni. Raz w roku na OPEN Romania za CACIB otrzymany na tej wystawie, pies i suczka otrzymują championat, bezwzględu na to czy sa championami innego kraju czy też nie. Moja Viva w ten sposób uzyskała Championat Rumuni :loveu:. Z tego co sie orientuje jest więcej takich krajów, np.Serbia również ma taki wariant zdobycia ich championatu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nordic blue']oczywiście że istnieje;)
za jeden CACIB otrzymuje się np. championat Rumuni.[/quote]

Aaaaaa....
Ty Wy o championacie krajowym, a nie o Interze mówicie?! :razz:
No, to inna bajka- w to wierzę.
Ale jakby nie patrzeć, championat zdobyty jednym zwycięstwem, pozostaje championatem zdobytym jednym zwycięstwem.
Nie rozróżniałabym tego.
Na Łotwie, CAC przyznawany jest jak CACIB- tylko jeden na płeć, więc też trzeba się nagimnastykować, żeby go zdobyć ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...