Jump to content
Dogomania

Młodzieńcze zapalenie kości


uncanny

Recommended Posts

Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenie w leczeniu młodzieńczego zapalenia kości? Moja sunia ma 8 miesięcy i stwierdzono u niej początek zapalenia. Co może być jego przyczyną?

Może wiecie jakie są najlepsze sposoby leczenia???
Bardzo proszę o radę.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Młodzieńcze zapalenie kości zostało rozpoznane u dwóch moich suczek gdy miały 7 miesięcy. Jak powiedział mi wet - z czasem z tego wyrosną... i przepisał niesterydowy lek przeciwzapalny, który podaję gdy jest nawrót.
Należy pamiętać, że choroby tej nie wywołuje wirus więc antybiotyki nie skutkują.
Jedna z suczek już chyba z choróbska wyrosła (nie było ataku od 5 miesięcy!), za to druga - Aza ma nawroty choroby co jakiś czas.
Co mogę poradzić? - tylko cierpliwość... i obserwacja psiaka.
Aza ma różne nawroty: niekiedy choróbsko przechodzi samo po 2-3 dniach, jak nie przejdzie to podaję tabelki przez kilka dni (czas bólu łapek + 3 dni). Choroba objęła trzy łapki, a w zależności od nawrotu boli jedna lub dwie.
I ciągle cierpliwie czekam aż sunia przestanie rosnąć...

Link to comment
Share on other sites

Przyczyną młodzieńczego zapalenia jest niedobór Ca i nadmiar P we krwi.
Radzę zrobić to podstawowe badanie i będzie wtedy odpowiedź, czy to na pewno to.
U mnie młodzieńcze zapalenie zdarzyło się u starszego psa w wieku 9 miesięcy. Dostał miesięczną tanią kurację: alugastrin (skutkiem ubocznym stosowania tego leku jest wiązanie fosforu we krwi - wapń nie jest wypłukiwany) oraz vigantoletten w tabletkach (niestety z tego co wiem, teraz jest tylko w kroplach - wspomaga wchłanianie wapnia), do tego obowiązkowo Calcium vitrum, ale nie za dużo.
Mogę poszparać w notatkach (jak wrócę do domu po pracy) i zobaczę jakie dokładnie było dawkowanie. Podejrzewam, że u Ciebie będzie potrzebna połowa dawki - ja jestem szczęśliwą posiadaczką dogów niemieckich. ;)
Pozdrawiam,
Ewelina.

Link to comment
Share on other sites

Ze strony weterynarz.com.pl[B]
Enostoza[/B] zwana potocznie [B]młodzieńczym zapaleniem kości jest chorobą [/B]prawdopodobnie [B]o podłożu genetycznym [/B]występującą przede wszystkim u psów ras dużych i olbrzymich.
[B]Rozpoznanie schorzenia[/B] stawia się na podstawie badania klinicznego. Dla potwierdzenia diagnozy [B]wykonuje się badanie RTG[/B].
Leczenie polega na stosowaniu w miarę potrzeby środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Poprawa następuje szybko. Nawroty mogą występować do ukończenia przez psa 2 roku życia.

Więcej informacji np na stronie [URL]http://www.vetserwis.pl/enostoza.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aziza']Ze strony weterynarz.com.pl
[B]Enostoza[/B] zwana potocznie [B]młodzieńczym zapaleniem kości jest chorobą [/B]prawdopodobnie [B]o podłożu genetycznym [/B]występującą przede wszystkim u psów ras dużych i olbrzymich.
[B]Rozpoznanie schorzenia[/B] stawia się na podstawie badania klinicznego. Dla potwierdzenia diagnozy [B]wykonuje się badanie RTG[/B].
Leczenie polega na stosowaniu w miarę potrzeby środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Poprawa następuje szybko. Nawroty mogą występować do ukończenia przez psa 2 roku życia.

Więcej informacji np na stronie [URL]http://www.vetserwis.pl/enostoza.html[/URL][/quote]

Wszystko się zgadza, tylko pozwoliłam sobie na zrobienie kroku naprzód. Mój wet z doświadczenia jako główną przyczynę wskazuje "wady przemiany materii", a dokładniej zaburzenia gospodarki wapnia i fosforu. Charakterystyczne dla ras dużych, prawdopodobnie będące predyspozycją genetyczną. Na tym tle mogą powstawać stany zapalne, ale zamiast podawać psu dość obciążające moim zdaniem leki, można spróbować zbadać krew i po ustaleniu w/w przyczyny leczyć mniej inwazyjnie.
U mojego doga było kilka nawrotów zanim zastosowałam wczesniej opisane leczenie - leki p.zapalne i p.bólowe działały tylko w momencie podania, potem następował nawrót.
Poza tym nikogo nie zmuszę do zrobienia tego rodzaju badań. Podpowiadam tylko, że mojego psa udało się w ten prosty sposób wyleczyć i więcej nie kulał i nie cierpiał.
E.

Link to comment
Share on other sites

Dziewczyny dzięki wielkie za odpowiedzi ;)

Pytanie zadałam już dość dawno temu, w międzyczasie zdążyliśmy już wyprowadzić sunię na prostą :-)
[FONT=Verdana][SIZE=2]U nas wyglądało to tak: na początku było RTG i diagnoza - zapalenia kości. Dostaliśmy tabletki [/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2]GeulincxPET- Multiflex[/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2] [url]http://www.karusek.com[/url][/SIZE][/FONT].pl/produkt.php?prod_id=5993&action=prod które niestety nie pomagały a psina kulała coraz bardziej. U nas problem dotyczył tylko jednej łapki - przedniej prawej.
Następna wizyta u weta zakończyła się przepisaniem Aspicamu - miała dostawać pół tabletki dziennie, dopóki kulawizna nie ustąpi. Przeszło na tydzień czy półtora, a później wróciło :roll:
Znowu był aspicam przez 7 dni, znowu przeszło i znowu wróciło...
Odstawiliśmy go i zaczęlimy podawać [FONT=Verdana][SIZE=2]FOSFORAN WAPNIA[/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2] MIKITA- MEGAVIT[/SIZE][/FONT] [url]http://www.karusek.com.pl/produkt.php?prod_id=6028&action=prod[/url]
Myśleliśmy jednak, że to też nic nie da i byliśmy już umówieni na wizytę do dra Siembiedy. Po 2 dniach podawania fosforanu wapnia i na dzień przed umówioną wizytą pies przestał kuleć (jakieś 3 tygodnie temu) i tak jest do dziś.
Na następny tydzień jesteśmy umówieni na badanie krwi.

Pozdrawiam, Ania

Link to comment
Share on other sites

Irish zaczęła kuleć około 4 miesiąca życia i kulawizna powraca do dzisiaj (ma teraz 20 miesięcy). Ponieważ nie od razu zdiagnozowano młodzieńcze zapalenie kości, ale wykluczono dysplazję, odwiedziałyśmy bardzo wielu weterynarzy

Irish zgodnie z wieloma pomysłami na diagnozę dostawała dużo zastrzyków przeciwzapalnych, przeciwbólowych.
Ze wszystkiego co zaproponowano najbardziej pomaga jej traumeel s. Po kuracji w któreh dostała 5 opakowań zastrzyków, pzrestała kuleć na wiele tygodni. Ostatnio zaczęła lekko utykać, ale inny jeszcze wet miał pomysł żeby spróbować przez 3 dni podawać aspirynę i to pomogło. Tu jest temat o próbach diagnozy i leczeniu jej kulawizny, która jak się okazało jest wywołana młodzieńczym zapaleniem kości [URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=78483[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...