Jump to content
Dogomania

Fotografia II


dog_master

Recommended Posts

  • Replies 15k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hej, mam pytanie, o co chodzi z tą czułością ISO i jaką ustawić, żeby zrobić zdjęcia psa z choinką, jeżeli się ma tylko cyfrówkę - Nikon Coolpix S4000 (12 megapikseli). W ustawieniach mam takie opcje:
- Balans bieli
- Czułość ISO
- Tryb AV / pół AV
- Tryb obrazu

Aparat robi super zdjęcia, ale tylko z lampą... Bez wszystkie nieostre i brzydkie. Wiem, że to tylko cyfrówka, ale może da się ją tak ustawić, żeby robiła w miarę porządne zdjęcia ?

Link to comment
Share on other sites

Owszem, jest napisane :) Wystarczy pobrać zdjęcie i sprawdzić szczegóły na komputerze ;)
Swoją drogą ja od 2 dni bawię się nikkorem 35mm 1,8 i jestem zakochana. Pożyczony na zasadzie "trzymaj go sobie ile tam chcesz, bo ja go nie lubie".
[IMG]http://img252.imageshack.us/img252/1403/dsc4490a.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ola164']Owszem, jest napisane :) Wystarczy pobrać zdjęcie i sprawdzić szczegóły na komputerze ;)[/QUOTE]

W operze bez ściągania wystarczy dać prawym klawiszem, wybrać właściwości obrazka i mamy:
Orientacja obrazka: 1
Data i czas modyfikacji pliku: 2011:12:26 11:42:26
Wykonano za pomocą urządzenia: NIKON CORPORATION
Model urządzenia: NIKON D80
Oprogramowanie: Adobe Photoshop CS5 Windows
Czas ekspozycji: 0,04
Wartość przysłony: 1,8
Program ekspozycji: 3
Czułość ISO: 800
Czas otwarcia migawki: 4,64386
Przysłona: 1,69599
Korekta ekspozycji: 0
Jasność obiektywu: 1,6
Odległość obiektu: 0,42
Tryb pomiaru: 5
Źródło światła: 3
Lampa błyskowa: 0
Ogniskowa: 35
Metoda wykrywania: 2
Parametry użytkownika: 0
Tryb ekspozycji: 0
Balans bieli: 1
Powiększenie cyfrowe: 1
Odpowiednik ogniskowej dla filmu 35 mm: 52
Typ ujęcia: 0
Sterowanie wzmocnieniem: 1
Kontrast: 2
Nasycenie: 2
Ostrość: 2
Zakres odległości obiektu: 0 :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ola164']Ja mam mozille i chyba sie nie da... Tzn ja nigdzie nie znalazłam. Ale jak sciągne zdjęcie to wszystko mam ładnie wypisane ;)[/QUOTE]

Co się nie da :)
W Mozilli też tak można ale musisz zainstalować wtyczkę [url]https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/fxif/[/url] po instalacji i restarcie też dajesz prawym klawiszem i powinno być na samym dole w oknie "pokaż dane EXIF"

Link to comment
Share on other sites

Meeega strasznie. Myślałam, że to coś z komputerem ale reszta stron działa normalnie...
Ehmhm... może jeszcze raz zapytam ? :oops:

Hej, mam pytanie, o co chodzi z tą czułością ISO i jaką ustawić, żeby zrobić zdjęcia psa z choinką, jeżeli się ma tylko cyfrówkę - Nikon Coolpix S4000 (12 megapikseli). W ustawieniach mam takie opcje:
- Balans bieli
- Czułość ISO
- Tryb AV / pół AV
- Tryb obrazu

Aparat robi super zdjęcia, ale tylko z lampą... Bez wszystkie nieostre i brzydkie. Wiem, że to tylko cyfrówka, ale może da się ją tak ustawić, żeby robiła w miarę porządne zdjęcia ?

Link to comment
Share on other sites

Justa jeśli mogę, wg mnie lepiej wstrzymaj się na razie z kupnem nowego obiektywu. Sprzęt, jak to sprzęt z czasem się zużywa. Na razie dociskaj kita ile możesz, staraj się wyciągnąć z niego co się da, a jak zacznie Ci wychodzić na tym, i nie będzie Ci to wystarczało wtedy myśl o kolejnym. Kupując nowy obiektyw nie zaczniesz robić nagle lepszych zdjęć, więc po co zużywać do nauki dwa obiektywy na raz. Przy okazji sama zobaczysz czego najbardziej Ci brakuje, czy światła, czy zooma, czy np. obiektywu do makro. A i kitem na prawdę fajne zdjęcia się da robić. Oczywiście to tylko rada, zrobisz jak chcesz ;)

Wikikoniki- ISO ustawiasz najniższe możliwe. Generalnie im wyższe ISO tym jaśniejsze zdjęcie i tym większe szumy. Jeśli robisz zdjęcie w dobreych warunkach oświetleniowych- dajesz jedno z najniższych, jeśli robisz tam gdzie jest ciemno- zwiększasz wartość, ale na tyle na ile pozwalają szumy. Sama musisz wyczuć do jakiej wielkości szumy są znośne, a w którym już po prostu psują zdjęcie.
Balans bieli ustawiasz też na podstawie tego, przy jakim świetle zdjęcie robisz, nie wiem jakie u Ciebie tryby są do wyboru.
Tryb AV to będzie coś z ostrością, ale na czym to konkretnie u Ciebie polega nie wiem, więc nie pomogę. Tryb obrazu- musiałabyś napisać co tam masz do wyboru, bo nie wiem co się pod tą nazwą kryje.
A przysłonę i czas migawki masz gdzieś do ustawiania?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vectra']podrzućcie mi jakąś propozycję oświetlenia do fot ? może być tanie :diabloti:[/QUOTE]
O jakie pytasz? Stałe czy błyskowe ?

[B]Ad. ISO [/B]- Wikikoniki, im większa wartość ISO, tym słabszy masz kontrast oraz wyrazistość kolorów. Kolory są sprane.
Tenedencja do ustawiania jak najmniejszych wartości ISO.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vectra']stałe , jakiś halogen ? :niewiem:

oglądam na allegro jakies takie , ale czy to warte ? [URL]http://allegro.pl/zestaw-swiatlo-ciagle-150w-5400k-klosz-statyw-i2008290243.html[/URL][/QUOTE]

A co chcesz głównie cykać ?
Ten zestaw jest do fotografii np przedmiotów, do fotek bezcieniowych w namiocie bezcieniowym.
Żarówka jest dość słaba - 150W
Czasza - może się przydać
Ale statyw jest zdecydowanie bardzo ograniczający, ponieważ jest bardzo niski.

Np. taki [URL]http://e-trade.com.pl/sklep/zestaw-oswietleniowy/1305-zestaw-oswietleniowy-z067.html[/URL]
Żarówka 600W (również temp.światła dziennego)
wysoki statyw
oprawka

są też zestawy dodatkowo:
z parasolem dyfuzyjnym [URL]http://e-trade.com.pl/sklep/search.php?orderby=position&orderway=desc&search_query=z075[/URL]
z parasolem srebrnym [URL]http://e-trade.com.pl/sklep/search.php?orderby=position&orderway=desc&search_query=z083[/URL]

Czy warte są te zestawy ? Nie próbowałam.
Ale na pewno warto spróbować - są niedrogie i mają temp. światła dziennego.
Właśnie zamierzam wypróbować.

Żarówki są różnej mocy: 325,400,600,800W

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Avaloth']Justa jeśli mogę, wg mnie lepiej wstrzymaj się na razie z kupnem nowego obiektywu. Sprzęt, jak to sprzęt z czasem się zużywa. Na razie dociskaj kita ile możesz, staraj się wyciągnąć z niego co się da, a jak zacznie Ci wychodzić na tym, i nie będzie Ci to wystarczało wtedy myśl o kolejnym. Kupując nowy obiektyw nie zaczniesz robić nagle lepszych zdjęć, więc po co zużywać do nauki dwa obiektywy na raz. Przy okazji sama zobaczysz czego najbardziej Ci brakuje, czy światła, czy zooma, czy np. obiektywu do makro. A i kitem na prawdę fajne zdjęcia się da robić. Oczywiście to tylko rada, zrobisz jak chcesz ;)[/QUOTE]
Jasne że tak;) i myślę że i tak na razie bede "cisnąć" tego kita. W sumie racja na razie się wstrzymam :)
Takie rady sa potrzebne :p

Jesuu wy to chyba macie profesjonalne studio :P ja chciałabym jakies ładne tło do zabawy w portretowanie :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...