Jump to content
Dogomania

Jak nauczyć psa posłuszeństwa.


Skibka

Recommended Posts

Witam.
Mam 5msc yorkę (którą można zobaczyć w moim podpisie:lol:).
Zawsze chciałam mieć psa, którego podczas spuszczenia ze smyczy mogę do siebie zawołać i on przybiegnie:roll:. Mając poprzedniego yorka nigdy nie spuszczałam ze smyczy, ponieważ bałam się że ucieknie.:oops:
I tu powstało moje pytanie jak zacząć naukę?
Prosiłabym żebyście tłumaczyli mi to od samych podstaw bo nie mam w tym żadnego pojęcia (jak zacząć i jakie są kolejne etapy).
Czego powinnam nauczać psa przed zaczęciem nauki?
Wiem, że jest dużo tego typu tematów, ale postanowiłam założyć swój.:cool3:

Bardzo proszę o porady każda wskazówka jest na wagę złota.:)
Jestem gotowa zacząć naukę od zaraz.:p

Link to comment
Share on other sites

Na pewno najpierw musisz nagradzać psa gdy spojrzy na ciebie ( najpierw w domu ). Potem gdy będzie już często spoglądał na ciebie, w chwili patrzenia, mówisz imię psa, i od razu nagradzasz, by pies skojarzył sobie swoje imię z czymś przyjemnym. Potem możesz zacząć wołać psa ( najpierw oczywiście w domu ), ale tylko do rzeczy przyjemnych np. gdy chcesz dać psu jeść, wyjść na spacer. Stoponiowo wprowadzasz utrudnienia: wołasz, gdy w domu dzieje się coś interesującego, z większej odległości, na dobrze znanym psu podwórku i tak dalej. Najważniejsze jest by nie powtarzać komendy kilkanaście razy, bo pies zacznie ją ignorować. Dlatego trzeba tak powoli wprowadzać utrudnienia, by zawsze mięc prawie 100% pewność, że przyjdzie. Po przyjściu oczywiście nagroda. Aha, i gdy zaczniesz psa wołać na spacerze, nie wołaj go tylko, gdy chcesz zacząć wracać, bo pies skojarzy sobie: przywołanie - powrót. No i oczywiście nigdy nie karz psa, gdy przyjdzie, nawet gdy mu to zajmie dużo czasu ;)

Link to comment
Share on other sites

Moja labradorka ma tez 5 miesiecy i mam ten sam problem. Zapisalysmy sie wiec do szkoly, zeby popracowac nad nia, bo przedtem mialam male pieski, wiec problemy byly nieco inne. Spytalam trenerki jak to robic i poradzila, zeby kupic 20 m sznurka=linki (i karabinek) i dowiazac ja do smyczy do biegania (tej sprezynujacej, nie tej normalnej), wiesz o co mi chodzi? Zrobimy to wiec i bedziemy probowac, bo ja napewno nie bede chciala byc cale zycie :) ciagana przez duzego psa :) a przeciez i ona sie meczy, bo chcialaby pobiegac.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 weeks later...

Na początek musisz nauczyć ją reagowania na twoje zawołanie, najlepiej za każdym razem jak do ciebie podbiegnie dawać jej smakołyk. Potem żeby nauczyć jakiejkolwiek innej komendy musi zwracać na ciebie uwagę, najlepiej jak będzie na ciebie patrzeć. Za szkolenie takie domowe najlepiej zabierz się już teraz, bo im młodszy pies tym szybciej się wszystkiego nauczy. I dodam do tego jeszcze to, że lekcje nie mogą być za długie bo już po kilku minutach pies się zmęczy i nic się nie nauczy. Jak na początek najlepszy czas na lekcję to 3-4 minuty. Tylko pamiętaj musisz być bardzo CIERPLIWA.
Powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...