Jump to content
Dogomania

Troche o strefach.


PATIszon

Recommended Posts

[quote name='BeataG']LALUNA, mocno się dziwię, że nie znasz podstawowych dla szkolenia określeń. Pies ODSTAWIA zad, czyli idzie krzywo, pies DOSTAWIA zad, czyli idzie równolegle. Ot i cała filozofia, aczkolwiek nie ma to nic wspólnego ze strefami.:cool3:[/quote]
Łaał no popatrz. Pewnie dlatego ze nie ma tego pojecia w opisie cwiczeń i prawidłowej pozycji. Jak to nie ma nic wpsólnego? A swiadomosc ciała nie było do stref? To jakos tutaj wypłyneło przy strefach, to dostawianie do zadu, swiadomosc ogona i głowy. Tylko nie wiem co miał wspołnego ten ogon ze strefami.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Wielu pojęć nie ma w opisie ćwiczeń, co nie znaczy, że nie używa się ich potocznie, w żargonie szkoleniowym. :evil_lol: Konia z rzędem temu, kto będąc laikiem szkoleniowym, z samego regulaminowego opisu ćwiczeń będzie w stanie stwierdzić, czy jego pies je wykonuje prawidłowo. :cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']Wielu pojęć nie ma w opisie ćwiczeń, co nie znaczy, że nie używa się ich potocznie, w żargonie szkoleniowym. :evil_lol: [/quote]

W zargonie czyli takim co sobie sam wymysli na placu. Wiesz ja wole sie trzymac zargonu regulaminowego, bo jak dostajesz opis karty od sedziego, a wczesniej jeszcze omawia Twój wystep to uzywa słownictwa regulaminowego i wtedy łatwiej zrozumiec o co mu chodzi.

[QUOTE]Konia z rzędem temu, kto będąc laikiem szkoleniowym, z samego regulaminowego opisu ćwiczeń będzie w stanie stwierdzić, czy jego pies je wykonuje prawidłowo. :cool3:[/QUOTE]
A z tym sie w pełni zgadzam. :lol: JAk kto nie rozumie regulaminu to zostaje mu wierzyc na słowo ze ma odjete punkty słusznie za nieprawidłowe wykonanie cwiczenia ;)

No dobra. Ale było o strefkach.
Kto wyjasni Asti na czym polega Metoda Iana
I juz na powaznie. Czy ktos nauczył juz psa jego metoda? Było pare miesiecy czasu i byc moze kogos zaintersowała ta metoda. Jestem ciekawa czy ktos moze sie podzielac swoimi spostrzezeniami i czy wyszło mu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']No dobra. Ale było o strefkach.
Kto wyjasni Asti na czym polega Metoda Iana
I juz na powaznie. Czy ktos nauczył juz psa jego metoda? Było pare miesiecy czasu i byc moze kogos zaintersowała ta metoda. Jestem ciekawa czy ktos moze sie podzielac swoimi spostrzezeniami i czy wyszło mu.[/quote]

Przepraszam, ale co ty uważasz za metode Iana? Strefy 2/2 ???

Link to comment
Share on other sites

[quote name='NNL-BC']

Swoja droga fajnie jej wychodzi osmieszanie nas ... tak ... na odwrot :diabloti:

Pozdrawiam
Ewa[/quote]

NNL nie pisz w liczbie mnogiej skoro to Ty dałas takie okreslenie.

[QUOTE]Przepraszam, ale co ty uważasz za metode Iana? Strefy 2/2 ??? [/QUOTE]
To co ja uwazam to ja wiem, bo byłam na seminarium i przez ostatnie miesiace wprowadziłam ja w życie.

Dlatego sie pytam czy ktos jeszcze stosował te metode.
Ale jezeli chcesz cos o niej opowiedziec to chetnie posłucham :lol:
Uczyłas któregos psa tą metoda? I moze najpierw napisz czym jest dla Ciebie metoda Iana

Link to comment
Share on other sites

[quote name='I-w-o-n-a']Przepraszam, ale co ty uważasz za metode Iana? Strefy 2/2 ???[/quote]

podejrzewam, iż pytanie o sposób uczenia który stosuje Ian (i który to sposób był zresztą pierwotną przyczyną tej dyskusji, jak jeszcze temat nazywał się strefy metodą Iana...)...

My mamy nienaprawialną porażkę na koncie co do metody Iana, bo niestety bull jest na tyle już daleko w szkoleniu i na tyle nakręcony na zabawkę, że 'głupieje' na jej widok i niemożliwym jest nauczenie go zatrzymania bez komendy czy ustanie w miejscu przy nodze, jak rzucam zabawkę... ale jak będę miała kurdupla kiedyś, to tak będę go uczyć, wtedy powiem, czy łatwo było:evil_lol:

na razie pracujemy (bardzo początkowy etap) nad targetowaniem, które w efekcie końcowym daje właściwie identyczne rezultaty jak metoday Iana, ale przynajmniej jest wyuczalne dla bulla najarańca:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']To co ja uwazam to ja wiem, bo byłam na seminarium i przez ostatnie miesiace wprowadziłam ja w życie.[/quote]

'Im ktoś mniej wie, tym ważniejsze mu się wydaje to, co wie' ;)

[quote name='LALUNA'] Dlatego sie pytam czy ktos jeszcze stosował te metode.
Ale jezeli chcesz cos o niej opowiedziec to chetnie posłucham :lol:
Uczyłas któregos psa tą metoda? I moze najpierw napisz czym jest dla Ciebie metoda Iana[/quote]

Cytat ze strony Iana:

"[FONT=Arial]For contacts, that means run quickly to the end point and pause until released. No matter where you are."

[/FONT]Czy nauczylam psa rozumienia pozycji 2/2? Czy pies robi to niezaleznie ode mnie, bez dodatkowej komendy? Tak.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']
Gubis pomyliło Ci sie ze skretem w lewo. [/quote]

nie, nie, chodzi mi o skręt w prawo.

[quote]To tam pies pracuje mocno zadem;)[/quote]
uwazam, że aby pies [I]idealnie [/I]szedł przy nodze, przy wprowadzeniu kazdej zmiennej powinien pracować ciałem.

dt:
2on2off poleciłabym dla szybkiego psa, wtedy, dobrze zrobiona, wygląda naprawdę fajnie. przy wolniejszym często uzyskuje się 'dyrdanie'.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]My mamy nienaprawialną porażkę na koncie co do metody Iana, bo niestety bull jest na tyle już daleko w szkoleniu i na tyle nakręcony na zabawkę, że 'głupieje' na jej widok i niemożliwym jest nauczenie go zatrzymania bez komendy czy ustanie w miejscu przy nodze, jak rzucam zabawkę... ale jak będę miała kurdupla kiedyś, to tak będę go uczyć, wtedy powiem, czy łatwo było:evil_lol:

na razie pracujemy (bardzo początkowy etap) nad targetowaniem, które w efekcie końcowym daje właściwie identyczne rezultaty jak metoday Iana, ale przynajmniej jest wyuczalne dla bulla najarańca:evil_lol:[/QUOTE]

Czyli nie pracowałas jeszcze na torze ta metoda, a poza torem chciałas przygotowac do tego psa? CZy moze cos na torze tez robiłas?

Link to comment
Share on other sites

Według metody Iana i w moim rozumieniu, najpierw próbowałam nauczyć drania, w skrócie pisząc, zostawania jak rzucam zabawkę i biegania po nią dopiero na 'go'. I niestety jest to nierobialne, bo na widok zabawki bulla ogarnia pomroczność jasna i po ptakach, nic się nie przebija do tego ptasiego móżdżku:evil_lol: więc generalnie nie mielismy co na tor przekładać, bo próby korekty na samym torze skończyły się skokami bulla z samej góry palisady i kładki. Także w obawie o jego stawy zaprzestałam prób, a zmieniłam na targetowane strefy, które na razie na płaskiej desce dobrze nam idą, więc widzę w tym szansę.

Ale przy kolejnym szczeniaku na pewno będę chciała uczyć metodą Iana, bo ona mi bardziej odpowiada niż targetowanie, choć efekt w zamierzeniu powinien być identyczny (pies na pełnej prędkości do strefy).

A jak Wam idzie? Ćwiczycie tak jak Ian opowiadał?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sajko']

A jak Wam idzie? Ćwiczycie tak jak Ian opowiadał?[/quote]


Ja zaczelam z Kenia, jakis miesiac temu. Jaknam idzie....widzialas w Łącku....:evil_lol:
Ale uwazam, ze ta metoda trafia do Kenii. Osiagnelam juz polowiczny sukces, mianowicie przyspieszylam psa na kladce i to znacznie.
Niestety do tego trzeba czasu. Ja go mam ino pogoda slaba. Staram sie cwiczyc kilka razy w tygodniu, ale najlepiej by bylo jakbym postawila sobie kladke pod blokiem....:roll:

mam gdzies film z pierwszych treningow.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Czy ktoś mógł by spróbować mi jeszcze raz wyjaśnić na czym polega metoda Iana - ale tak łopatologicznie krok po kroku :oops:. Za opisy innych metod również byłabym wdzięczna.
Palisady bedziemy się uczyć na następnych zajęciach i chciałabym wiedzieć jakie są metody i na czy dokładnie polegaja, żeby wybrać tą która najbardziej nam pasuje. Czy jeżeli pies zna komendę stój mogę ją stosować na strefie (chociaż tak logicznie rzecz biorąc, jeżeli zawsze będzie stój to pies mi zacznie dużo wcześniej zwalniać - to chyba żle).

Czy jest możliwość, że stosowanie jej na agility zepsuje nam komendę w obedience?

Opis Sajko jak rozumiem służyć ma do tego żeby pies biegł natychmiast po zwolnieniu ze strefy, ale znowu nie wiem czy nie namiesza nam to w obi. Pies musi wytrzymać tylko rzut koziołka, piłka jest nagrodą i nie chcę żeby pies się zastanawiał czy już może za nią biec czy jeszcze nie bo boję się że motywacją mu spadnie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='***']Kundelek - podobny do belga tylko dużo mniejszy.

Mój stworek:
[URL]http://scinos.republika.pl/[/URL][/quote]
Śliczny.

Nie stosuj komend tych samych co do obedience.
W metodzie Iana pies ma bez komendy zatrzymac się na strefie i dopiero komenda "go" lub inna zwalnia go z tej strefy.
Na treningu napedza psa czesto krzyczac cały czas go, go go i wtedy pies ma przebiec przez cała kładke. Jednak na zawodach nigdy pies nie jest napedzany ta komenda i ma się zatrzymac.
Jest wiele metod uczenia stref. Sa strefy zbiegane, zatrzymywane 2 na 2, a niektórzy ucza zawarowywania za strefa. To wszystko nalezy dobrac do wykroku danego psa i do tego w jakiej jest niezawodny.
Jezeli chciałabyś cos wiecej to koniec sierpinia planowane sa warsztaty we Wroclawiu i bedzie mozna podpatrzeć prace 5 instruktorów.
Wtedy bedziesz miała przekrój róznych metod.;)
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=106776[/URL]

Link to comment
Share on other sites

To może ja wkleję nasze początki zbiegane(wiem początek filmiku :diabloti:)
Normalnie tzn na leżącej jest duuuuużo szybszy.
Proszę wziąc poprawkę na dwie rzeczy pierwszy raz prawie pełna wysokość,
i dwa totalne wiosenne rozkojarzenie psów na tym treningu.Kolejne kładki były szybkie ale z nich nie mam filmiku:placz::placz:

[url]http://pl.youtube.com/watch?v=ZpbWDQPiXBM[/url]

Link to comment
Share on other sites

Mudik jeszcze na tym etapie trudno coś powiedzieć o tych strefach, bo dopiero uczycie się.
Dla mnie można coś powiedzieć o strefie zbieganej kiedy pies porusza sie przez całą przeszkodę galopem.
Dopóki idzie cały czas kłusem, nie ma problemu aby zachowywał strefę, kiedy zacznie isc galopem wtedy zaczynaja sie problemy.

Ja mam strefy uczone dosć wygodny system: zatrzymywane i zbiegane.;) I dopóki nie uzyskam zbieganych 100% nie włączę ich na zawody.
Palisadę mamy 100% zbieganą
[URL]http://www.zippyvideos.com/9387183557326926/6/[/URL]

Kladka cwiczona jest zmodulowana Metoda Iana
Mamy zbiegana
[URL]http://www.zippyvideos.com/5781948037326896/2/[/URL]
[URL]http://www.zippyvideos.com/9015886947326906/16/[/URL]
zatrzymywana
[URL]http://www.zippyvideos.com/1573437667326916/19/[/URL]

To wszystko ten sam pies.

Link to comment
Share on other sites

My biegamy kładkę,każde kolejne wejście było szybsze,pełnym galopem biegał jak kładka była płasko,ale jak się naumiemy i będziemy mieć filmik to wkleimy.
Moim ideałem jest czarna mudi Pletyka
[URL]http://pl.youtube.com/watch?v=uOtfLGI9vrg[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...