Jump to content
Dogomania

Dziedziczenie umaszczenia


ofca

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Mam bardzo konkretne pytanie: jak to jest z umaszczeniem i jego dziedziczeniem? Czy jeżeli pokryje wilczastego malamuta brązowym to...no właśnie jekie są możliwości umaszczenia potomstwa? W Polsce to się nie zdarzyło pewnie bo brązowych alaskanów jak na lekarstwo. Ale np. husky: czy krzyżuje się umaszczenia: czyli czy np: kryje się brążową suczkę czarno białym psem? I co by z tego wyszło? Bo ja się nie znam jeszcze na tym za bardzo i chciałabym wiedzieć czy łaciate dzieci nie wyjdą? Chodzi o to żeby dzieciaki dostały rodowód!

DZIEKUJE ZA ODP

ps. zadałam to pyt również na hodowli, ale to powtarzam ponieważ chodzi mi przecież o AM, wiec moze ktoś z was...

Link to comment
Share on other sites

jak to jest z umaszczeniem i jego dziedziczeniem? Czy jeżeli pokryje wilczastego malamuta brązowym to...no właśnie jekie są możliwości umaszczenia potomstwa?

na stronie Husky Colors - geneticjest wiele informacji dot. kolorow i dziedziczenia, ale dot.husky.. jesli chodzi o malamuty i o brazowy kolor, to wiem, ze bedzie ciezko, bo za brazowym kolorem stoi gen recesywny takze prawdopodobienstwo bedzie bardzo male.

. Ale np. husky: czy krzyżuje się umaszczenia: czyli czy np: kryje się brążową suczkę czarno białym psem? I co by z tego wyszło? Bo ja się nie znam jeszcze na tym za bardzo i chciałabym wiedzieć czy łaciate dzieci nie wyjdą? Chodzi o to żeby dzieciaki dostały rodowód!

Przeicez wydanie rodowodu nie zalezy od umaszcenia... tak poza tym to nie jest tak, ze krzyzujesz np. czarny x brazowy i wychodza laciate ;) Laciatosc z tego co wiem, to takze cecha zapisana w genach, i dzieci takie urodza sie tylko po laciatych rodzicach (nazywa sie to umaszczenie pinto/piebald). Z tego co pamietam z lekcji biologii ;) to najsilniejsze geny sa co 3 pokolenie, czyli np. dzieci beda mialy wiecej cech dziadkow niz rodzicow.

PS.poszperaj po forum, bo mam wrazenie, ze temat o kolorach (chyba i rudym malamucie) byl juz poruszany..

pozdrawiamy :D

Link to comment
Share on other sites

Nat napisała: Przeicez wydanie rodowodu nie zalezy od umaszcenia...

A jednak w przypadku malamutów tak. Preferowane sa jedynie psy z biała przedziałka na karku. Malamutki nie moga być łaciate, tylko dwukolorowe, ewentualnie białe.

U haszczaków istnieje tzw. gen rudy albo brak genu rudego. Jesli reproduktor nie posiada genu rudego, to znaczy, że bez względu na kolor suki, którą pokryje, szczenięta wyjdą albo szare, wilczaste, albo czarne :) .

Link to comment
Share on other sites

Preferowane sa jedynie psy z biała przedziałka na karku.

Może nie tyle preferowane, co dopuszczalne :wink: . A co do znaczeń i kolorów dopuszczalnych u AM, to odsyłam do:

http://www.texalmal.com/alasmal/malguide.html

Co zaś się tyczy rudych AM, to z tego, co się orientuję, to rzeczywiscie cecha recesywna, no a poza tym z racji tego, ze nie był to nigdy kolor "modny" u AM, nikt tez i nie zadał sobie trudu, aby poprowadzić konkretnie taką linię. Skutkiem tego "rudzielce" są przypadkowe i ze względu na rodzaj sierści i budowę (bo to też niestety idzie w parze z kolorem), nie zadawalają oczekiwań potencjalnych właścicieli :wink: .

W ubieglym roku urodziła się u p.Joli Sołek ruda sunia. Link do niej jest w linkowni, moznaby sprawdzic , jak ta sunia wygląda obecnie.

Link to comment
Share on other sites

No był kiedyśtopik o genetyce - ale nic tam w zasadzie nie ma, choć odsyła do paru źródeł... 8)

... jak widać we wspomnainym topiku,też się o dziedziczenie kolorów dopytywałam dogomaniaków, wierząc w ich wiedzę :)

A propos brązowych Malamutów, koło mnie mieszka taki: i jest całkiem Malamuci,a właścicielka jest nim zachwycona. Nie sądziłam, że takie umaszczenie jest rzadkie. Muszę mu cyknąć fotkę. :P

Link to comment
Share on other sites

W ubieglym roku urodziła się u p.Joli Sołek ruda sunia. Link do niej jest w linkowni, moznaby sprawdzic , jak ta sunia wygląda obecnie.

Zrobiłam jej zdjęcie niedawno na zawodach - w Cisnej. Poszukam i wrzucę tutaj. :D
Link to comment
Share on other sites

A to nie jest pies? Bo rudego psa u Joli widzilam, ale suki nie.....

Ja się przyznam, ze pojęcia bladego nie mam, czy to pies, czy suka... :roll: :lol:

Kadziumia napisała, że sunia, to grzecznie posłuchałam i przemianowałam plik... :D To co to w końcu jest ? Bo na pewno Sołkowej, na jej stake-oucie było...

Link to comment
Share on other sites

Już spieszę z wyjaśnieniami dotyczacymi zdjęcia wklejonego przez MANU:

pies na zdjęciu to 8-letni import Joli Sołek z Czech i nazywa się: ICE BROWN KING Z RONTU ARU.

Jest on ojcem LAFI LEGENDA PÓŁNOCY, suni 4-letniej, czarno-bialej, która kryta OSHUNEM LEGENDA PÓŁNOCY (pies masci wilczastej)oszczeniła się w ubieglym (chyba w okolicach września) roku dając jedną sunię rudą.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...