Jump to content
Dogomania

Promowanie swoich piesków (oferty krycia)


Wiza

Recommended Posts

Kojarzenie psów HD A zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia się zdrowych szczeniąt, ale nie wyklucza go całkowicie. Najlepiej aby parę pokoleń wstecz było przebadanych z wykluczeniem dysplazji.
Zdarza się jednak, że mimo HD A u rodziców - niektóre szczenięta w miocie moga mieć dysplazję.
Warto też pamiętać, że dysplazja to nie tylko choroba genetyczna, ale też nabyta.



[quote name='s.bourignon']Ups, faktycznie, przyznaję się do błędu. Choć wydawało mi się, że po 2007, ale komunikat rozwiał wszelkie wątpliwości.[/quote]

Link to comment
Share on other sites

A jeżeli tak pilnujemy badan - to dlaczego można dopuszczać suki z dysplazją C?
U owczarków niemieckich jest to np. niedopuszczalne.


[quote name='apade']Kojarzenie psów HD A zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia się zdrowych szczeniąt, ale nie wyklucza go całkowicie. Najlepiej aby parę pokoleń wstecz było przebadanych z wykluczeniem dysplazji.
Zdarza się jednak, że mimo HD A u rodziców - niektóre szczenięta w miocie moga mieć dysplazję.
Warto też pamiętać, że dysplazja to nie tylko choroba genetyczna, ale też nabyta.[/quote]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='apade']A jeżeli tak pilnujemy badan - to dlaczego można dopuszczać suki z dysplazją C?
U owczarków niemieckich jest to np. niedopuszczalne.[/quote]

też mnie to zastanawia...na zdrowy rozum jest to zbędne bo i tak większość szanujących się hodowców których suczki mają C nie będzie ich rozmnażać.
Zastanawiam się jak jest z właścicielami psów. Zgodzilibyście się aby Wasz pies pokrył sukę z dysplazją C?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='s.bourignon']Czyli idąc tym tokiem myślenia, badać nie trzeba, bo i tak nie ma 100% pewności, że szczenięta się urodzą zdrowe?
Gdyby każdy hodowca tak myślał, to co drugi golden byłby dysplatykiem podejrzewam...

[/quote]

lub odwrotnie, gdyby każdy hodowca MYŚLAŁ mogłoby w ogóle nie być szczeniąt - poza tymi których przodkowie od pokoleń mają A, aby maksymalnie zminimalizować prawdopodobieństwo choroby

Link to comment
Share on other sites

Jest chorobą genetyczną, ale może być również nabyta. Pomijając jednak tą nabytą - dlaczego w takim razie u zdrowych rodziców rodzą się szczenięta z dysplazja, a suczka z HD C lub pies kryjacy HD B dają zdrowych potomków?
Dysplazja to temat rzeka i tak naprawdę nigdy się nie skończy. Sa różne opinie znawców tego tematu. Jak dla mnie najbezpieczniej dla przyszłych szczeniąt kojarzyć psy z HD A i zwracać uwagę na przodków (tak postępujemy u naszych Onków) - dysplazja się nie pojawiła, ale 100 % pewności nie można mieć nigdy. Można jedynie w pewien sposób zapobiegać.


[quote name='Agata_Emi']Dysplazja jest chorobą zdeterminowaną genetycznie, skłonność do dysplazji jest dziedziczna !!!
Warto poczytać: [URL]http://www.vetserwis.pl/dysplazja.html[/URL][/quote]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='apade']Pomijając jednak tą nabytą - dlaczego w takim razie u zdrowych rodziców rodzą się szczenięta z dysplazja, a suczka z HD C lub pies kryjacy HD B dają zdrowych potomków?[/quote]
dlatego, że mechanizm dziedziczenia dysplazji nie jest tak prosty jak np. dziedziczenia PRA.
Za budowę stawu odpowiedzialnych jest wiele genów, które w różnych pokoleniach, w różnych kombinacjach, dają różne "efekty".

Link to comment
Share on other sites

[quote]Kojarzenie psów HD A zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia się zdrowych szczeniąt, ale nie wyklucza go całkowicie. Najlepiej aby parę pokoleń wstecz było przebadanych z wykluczeniem dysplazji.
Zdarza się jednak, że mimo HD A u rodziców - niektóre szczenięta w miocie moga mieć dysplazję.
Warto też pamiętać, że dysplazja to nie tylko choroba genetyczna, ale też nabyta.[/quote]
Wiem o tym i zgadzam się. :)

Jak dla mnie to po prostu warto badać, by wiedzieć CO hodujemy. Ale prócz wyników badań, należy mieć odpowiednią wiedzę na temat przypuszczalnego dziedziczenia (bo jeśli ktoś jest zadufany we własnym psie, który ma A, lecz daje potomstwo chore i dopuszcza psa do dalszej hodowli, to za wiele nie wniesie, wręcz przeciwnie. A bywa, że psy z C dają w większości zdrowe potomstwo nie przekazujące tej wady dalej, dlatego pewnie też dopuszcza się psy z C do rozrodu). Wg mnie oczywiście.

Link to comment
Share on other sites

z Waszych wypowiedzi wynika, że w tym temacie wszystko względne. Psy z C dają zdrowe potomstwo , po psach z A może występować dysplazja, może wyjść w 10 pokoleniu przez połączenie jakichś genów... strach kupować goldena (?)

No ale jeśli po C B szczeniaki mają A-odziedziczyły geny po przodkach to z kolei ich dzieci i wnuczki mogą być obciążone tym problemem.
Więc nie jet to dla mnie logiczne czemu dopuszcza się u goldenów C a u onków nie.

Link to comment
Share on other sites

Populacja On-ków jest duża, dlatego też ze wzgledu na występowanie dysplazji zaostrzono kwalifikowanie do hodowli psów i suczek z HD A i HD B. Z obserwacji hodowli On-ków i informacji od mojego męża (bo to on zajmuje się i hoduje On-ki :lol:, mnie wystarczy jeden goldek:lol:) - hodowcy coraz rzadziej kryją nawet psami z HD - B. Przyszli nabywcy szczeniąt zwracaja coraz większą uwagę na badania i dlatego hodowcy starają się kojarzyć psy HD A.
Osobiście nie użyłabym w hodowli psa/suczki z HD C, ale wiem ze np. u molosów dysplazja występuje bardzo często nawet u pięknych reproduktorów i suczek które są używane w hodowli.
Co rasa to inaczej :lol:.
Jeżeli przyszły właściciel kupuje szczenię po rodzicach obciążonch dysplazją i jest tego świadomy to jego wybór :lol:



[quote name='osiem']z Waszych wypowiedzi wynika, że w tym temacie wszystko względne. Psy z C dają zdrowe potomstwo , po psach z A może występować dysplazja, może wyjść w 10 pokoleniu przez połączenie jakichś genów... strach kupować goldena (?)

No ale jeśli po C B szczeniaki mają A-odziedziczyły geny po przodkach to z kolei ich dzieci i wnuczki mogą być obciążone tym problemem.
Więc nie jet to dla mnie logiczne czemu dopuszcza się u goldenów C a u onków nie.[/quote]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dorota_Fiszer']Jak do tej pory krzyzowanie tylko A z A nie wyeliminowalo dysplazji w zadnej rasie i zadnym kraju.

Ale krzyżowanie psów HD A i zwracanie uwagi na dysplazję u przodków daje większe prawdopodobieństwo urodzenia szczeniąt nie obciążonych genetycznie, niż kojarzenie psów obciążonych.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='apade']Ale krzyżowanie psów HD A i zwracanie uwagi na dysplazję u przodków daje większe prawdopodobieństwo urodzenia szczeniąt nie obciążonych genetycznie, niż kojarzenie psów obciążonych.[/quote]

Czysto teoretycznie,bo procent dysplazji w goldenach jest mniej wiecej taki sam w Szwecji (A,B i C,ale z C nikt praktycznie nie uzywa) czy w Norwegii (A i B),jak w Anglii (tam rozmnaza sie wszystko,nawet E).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gola']Goran ma HD A i przebadane serce i uważam ,że każdy ma prawo pokazać się jak chce to że my mamy stronki na ,których opisujemy nasze sunie to dla kogoś też może być rodzaj "promocji"[/quote]

Ale wysylanie takiej reklamy osobom z zagranicy to juz dla mnie przesada i nie zostalo to najlepiej odebrane.Podobnie zreszta podchodza polscy hodowcy otwierajac koperte z reklama psa.
Prawda jest taka,ze pies powinien obronic sie sam,bez nachalnej reklamy.

Link to comment
Share on other sites

wiem i rozumie ale nie wydaje mi się ,że właścicielka Gorana nie do końca jest świadoma,że robi coś "niefajnego".Ja bym tak nie postąpiła i większość z nas ale każdy jest inny. Ja na to troche patrze z przymrużeniem oka, poprostu kasuje takiego maila choć nie ukrywam ,że z tą zagranicą to już faktycznie lekka przesada-tego nawet nie wiedziałam. Pani B ma już swoje lata trochę zaleciałości wiem ,że to nie tłłumaczy ale...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dorota_Fiszer']Jak do tej pory krzyzowanie tylko A z A nie wyeliminowalo dysplazji w zadnej rasie i zadnym kraju.
I nawiazujac do pytania wczesniej ja swoim psem pokrylabym suke z C,podobnie majac suke uzylabym w hodowli psa z C.[/quote]


Pewnie, ze tak ! Jednakze trzeba dodac zastrzezenie- nie kazda suke :loveu:. Ale, jednoczesnie nie kazda suke z A nalezy w hodowli uzywac :razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gola']Goran ma HD A i przebadane serce i uważam ,że każdy ma prawo pokazać się jak chce to że my mamy stronki na ,których opisujemy nasze sunie to dla kogoś też może być rodzaj "promocji"[/quote]


Widzisz, tylko np. ja nie wysylam do obcych ludzi listow i maili, zeby kupili ode mnie szczeniaka ;-). A od wlascicieli tego psiuta dostalam, chyba z rok temu, 1 list ( pocztowy ) oraz 3 albo 4 maile. Brak w nich bylo podstawowych informacji ( chocby o przydomku psa ), ale za to byly bledy ortograficzne. Calosc niechlujna i nieprofesjonalna.
Chca reklamowac psa ? OK, niech mu zrobia strone, dadza reklame w katalogu, czy jakims portalu internetowym. Beda chciala - poczytam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gola']Goran ma HD A i przebadane serce i uważam ,że każdy ma prawo pokazać się jak chce to że my mamy stronki na ,których opisujemy nasze sunie to dla kogoś też może być rodzaj "promocji"[/quote]

Moze sobie zrobic stronke a nie wysylac maili do ludzi. Mysmy tez dostaly :mad: O gustach sie nie dyskutuje i jak ktos bedzie chcial nim pokryc to pokryje ,wg mnie zadna reklama wyslana listem badz mailem nie sprawi,ze szanujacy sie hodowca wybierze akurat tego reproduktora (wydaje mi sie,ze reproduktora szuka sie w troche inny sposob :cool3: ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...