Jump to content
Dogomania

Mój pies goni koty!


Nikki

Recommended Posts

Baton (mix jamnika, 11 miesięcy) lubi ganiać koty, co jest naprawdę uciążliwe. Gdy zostaje sam na podwórku, i mój kot też tam jest to Batonik nic nie robi. Ale gdy ja, lub ktoś z rodziny wyjdzie na podwórko, to pies zaraz zaczyna gonić kotka. Nie daj Boże, że przyjdzie do nas jakiś obcy kot. Baton jest gotowy go zagryźć (dobrze, że jeszcze żadnego nie dogonił). Gdy był mały starałam się go dobrze zsocjalizować. Pokazywałam mu koty, nie pozwalałam mu ich gonić.
Jak go tego oduczyć albo przynajmniej załagodzić takie sytuacje. Pomocy

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że za gonienie obcych kotów będzie trzeba psa po prostu karcić :roll: Z tym że nie wrzaski ani nic podobnego, a korekta na długiej lince czy zdezorientowanie go jakimś nagłym dźwiękiem. Poszukaj na dogo na temat dysków Fishera, może to pomoże. Ale od razu mówię, że będzie ciężko - to zachowanie samonagradzające się, a pies w typie jamnika jest niejako instynktownie predysponowany do takich myśliwskich zachowań.

Co do domowego kota karcenia bym nie polecała - może to wyrobić złe skojarzenia. Proponowałabym zacząć trzymać psa w domu na długiej lince, by lepiej kontrolować jego zachowanie i w razie potrzeby móc go łatwiej skarcić lub nagrodzić. W obecności kota można psa próbować czymś zająć - zabawa, szkolenie - i nagradzać za brak reakcji na kota.
Zaczynać lepiej gdy kot będzie np. w pomieszczeniu obok (ale pies będzie wiedział że on tam się znajduje), i stopniowo zmniejszać odległość.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...