Jump to content
Dogomania

Samotrawienie trzustki


klaragniezno

Recommended Posts

Boksery to cudowne psy (to tak w skrócie, bo pisać o czworonożnych przyjacielach można długo), ale mają jedną wadę - żyją za krótko.

Mój przyjaciel wkrótce skończy 10,5 roku. Cały czas było OK (można by rzec), nielicząc nadziąślaka, który na szczęście nie naprzykrzał się. Przy rutynowych badaniach wyszło, że psiak ma dwa nowotwory i chorą trzustkę. Od tego momentu wszystko potoczyo się szybko, nawet nadziąślak się rozrósł. Zaczęliśmy od ratowania trzustki i na początku nawet troszkę wyniki poprawiły się. Niestety po kolejnej dawce antybiotyków wyniki są dużo gorsze, niż na początku leczenia, a nowotwory rozrosły się. Wczoraj stanęłam na rozdrożu, wylałam tony łez, przeczytałam sporo materiałów, długo rozmawiałam z mężem, weterynarzem i przyjaciółmi. Do wieczora musimy podjąć decyzję.

 

Trzustka nie reaguje na leki. Nowotwory (jeden jest w okolicy śledziony, drugi w jądrach) nie da się leczyć sterydami, bo pies nie dożyje końca kuracji. Operacja jest ogromnym ryzykiem, pomimo zastosowania narkozy wziewnej. Sama operacja jest wielką niewiadomą, bo nie wiemy co lekarz zastanie w środku. Jest szansa, że operacja się powiedzie, a pies przeżyje jeszcze kilka miesięcy w zdrowiu. Jednak może być też i tak, że w środku są zrosty, albo, że trzustka już jest w bardzo złym stanie i to nie przez sąsiadujący nowotwór (wtedy jego ostatnie dni będą pełne bólu i strachu).

Boję się, że pies zejdzie podczas operacji. Boję się, jak zareaguje na to, że zostanie przed zabiegiem i tuż po, sam. Boję się, że w środku jest tak źle, że ostatnie swoje dni, spędzi leżąc i robiąc pod siebie. Boję się, że nie wykorzystam szansy, którą być może ma przed sobą. Chciałabym wiedzieć co robić, co będzie dla niego najlepsze i dla nas. Może lepiej spędzić te ostatnie tygodnie z nim tak jak co dzień, bawiąc się i spacerując jak zawsze.

Życie w nim gaśnie, a mi serce pęka. Zegar tyka.

 

Buziaki dla Waszych Bokserów i wszelkich innych zwierzęcych przyjaciół. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...