Jump to content
Dogomania

Pij mleko - będziesz wielki... psie!


Recommended Posts

Lekarz weterynarii Dorota Sumińska, znana publicystka i autorka książek o psach, prowadząca m.in. audycję Wierzę w zwierzę na antenie Tok FM, odpowiadając na pytanie, czy pies może pić mleko, powiedziała:
 

Mleko jest pierwszym pokarmem każdego ssaka, a więc i psa, i kota. Szczeniaki piją psie mleko, kociaki kocie, dzieci ludzkie, a cielaki krowie. Krowie mleko ma trochę inny skład niż psie, kocie czy ludzkie. Krowie mleko zawiera dużo laktozy i nie każdy reprezentant innego niż krowa gatunku umie sobie z tym poradzić i może mieć biegunkę. Są ludzie, psy i koty nie radzący sobie z trawieniem krowiego mleka. Ci nie powinni go pić. Natomiast jeśli po mleku krowim nie ma perturbacji żołądkowych, to czyś człowiek, kot czy pies: pij mleko – będziesz wielki.


Tak, bo w mleku jest prawie wszystko, co psu do szczęścia, zdrowia i pomyślności jest potrzebne. Ma się rozumieć, że dorosły pies nie samym mlekiem żyje, ale mleko jako naturalny pokarm - zbilansowany przez naturę - powinien na stałe zagościć w menu naszych psów. Oczywiście - tylko tych psów, które nie mają problemów z enzymem laktazy. Bo tu jest, nomen omen, pies pogrzebany.

Jednym ze składników mleka jest laktoza - złożony cukier mleczny, węglowodan, w swej postaci złożonej nieprzyswajalny przez psa. W kontakcie z enzymem laktaza, następuje jednak rozpad laktozy na składowe cukry proste – glukozę i galaktozę, które są już bez problemu przez psa trawione. Laktaza wydzielana jest w jelicie cienkim, z pełną mocą u szczeniąt. Później, po oddzieleniu od matki, wydzielanie tego enzymu u szczeniaka stopniowo ulega zmniejszeniu, aż do całkowitego zaniku produkcji tego enzymu w wieku dorosłym. Ale nie u wszystkich psów! Część psów zachowuje zdolności produkcyjne laktazy i właśnie te psy mogą przez całe swe psie życie delektować się białym nektarem. Obserwuje się, że szczenięta, którym zaczęto podawać mleko krowie tuż po zaprzestaniu karmienia ich przez sukę, zdecydowanie częściej tolerowały krowie mleko później. Tak jakby kontynuowanie mlecznej diety poza okres szczenięcy, stymulowało psi organizm do dalszej produkcji laktazy. A przyzwyczajenie jest drugą naturą...

Sumując: po pierwsze, jeśli masz szczeniaka - zacznij mu podawać w małych ilościach mleko i obserwuj: gdy pojawią zdecydowane sensacje żołądkowe (kolokwialnie mówiąc - sraczka), to daj spokój - nie dla psa kiełbasa, znaczy mleko. Ale jeśli szczeniak chłepce mleko bez tych sensacji, to się ciesz - Twój pies będzie wielki, nawet jeśli to tylko york. Po drugie, jeśli masz już dorosłego psa, zacznij z mlekiem podobnie jak u szczeniaka - małe porcje i obserwacja: jest sraczka - adios mleko, nie ma sraczki - hura! Twój pies będzie jeszcze większy, nawet gdy to jest dog germański.
 
Mam siedmioletniego psa. Od szczeniaka pije mleko i bardzo je sobie chwali. Nawet aż za bardzo, ze szkodą dla wody, która potrafi stać całymi dniami nie ruszona w misce, bo psu za wodę potrafi służyć mleko. Dostaje je po każdym posiłku, czyli dwa razy dziennie, ale często i między posiłkami mu kapnę, gdy zaczyna szurać "mleczną" miską.

 

                                                                                                          Zatem, jak w tytule:                                                        

                                                                                   Pij mleko - będziesz wielki... psie!

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Żeby nie było, iż tylko wetka Dorota Sumińska dobrze mówi o mleku dla psów, przytoczę tu fragment książki dr Evy Marii Bartenschlager pt. Zdrowe żywienie psów:
 

Produkty mleczarskie zawierają tłuszcz, białko, węglowodany, witaminy i sole mineralne, a większość psów chętnie je zjada. Samo mleko należy podawać bardzo ostrożnie, ponieważ u wielu psów wywołuje ono biegunkę. Zwłaszcza starsze psy nie trawią już laktozy. Lepiej więc sprawdzić na małej dawce mleka, czy pies dobrze je przyswaja. Lepsze dla psa są twaróg, kwaśne mleko i jogurt. Pokarmy te są nie tylko dietetyczne, ale także sprzyjają rozwojowi właściwych mikroorganizmów w jelitach, co jest warunkiem dobrego trawienia.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Medii, to spróbuj podawać psu kwaśne mleko (w handlu pod nazwą zsiadłe). Ponieważ laktoza jest już w nim rozłożona, to nie powinno być kłopotów z biegunką, a wszystko inne co jest w mleku słodkim, w kwaśnym mleku pozostaje. Problemem może być tylko przekonanie psa do tego mleka - bo jednak kwaśne, ale drobnymi kroczkami da się.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Announcements

×
×
  • Create New...