Jump to content
Dogomania

Nowy piesek w domu - niejasne zachowanie domowej suczki


Ceith

Recommended Posts

Witam,

jakiś czas temu przygarnęłam suczkę (ok. 1roczna, wielkość jak chiuaua) do domu, w którym mieszka już piesek (ok.4 letni, wykastrowany, trochę większy niż "nowa") i suczka (3 letnia, niewysterylizowana, wielkość jak labrador). Nowa zamieszkała w osobnym pokoju, chcieliśmy zapoznać ją z obecnymi psami po kolei, po pewnym czasie (najpierw trzeba było ją zaszczepić, odkarmić - typowa znajdka).
Nowa suczka z piesek zaprzyjaźniły się całkiem szybko. Mała na początku była dość nieufna, na przyjazne gesty pieska reagowała warczeniem, ale bez wzajemności. W końcu spasowała i teraz bawią się w najlepsze.
Z dużą suczką sprawy idą trochę gorzej. Mała przede wszystkim bardzo boi się dużej suczki (chowa się za nas, kładzie się) ale niestety w odpowiedzi na jakikolwiek kontakt fizyczny dużej suczki warczy (czasem naprawdę mocno, wystawia kły itd). Duża natomiast na początkowych spacerach też wykazywała wrogość, szybko jednak to przeszło w obojętność i można z nimi spacerować całkiem sprawnie.
Rzecz się zmienia w domu - mała zachowuje się jak opisała wyżej, duża robi się dość nachalna - koniecznie (i często) stara się ją wąchać pod ogonem, czasem tak zawzięcie, że aż podnosi cały tyłek małej nosem do góry ;) Obserwuje jej każdy krok. Nie wykazuje agresji, ale jest bardzo nachalna. Siada blisko małej i spogląda na nią co chwilę. Kiedy nowa suczka na nią wrogo warczy, podnosi uszy, macha lekko ogonem, a po chwili zaczyna do małej piszczeć.
Nie wiem jak teraz dalej postępować - niby duża nie wykazuje agresji, ale podejrzewam, że jak mała ją ugryzie, to ta może się odgryźć i będzie nieszczęście (zwłaszcza, że duża miała kiedyś epizod ze starciem z inną suką (starszą i zmęczoną nachalnością mojej suczki - odganiała moją sporo młodszą wtedy sunię warczeniem i skończyło się walką z pogryzieniem - nie wiem jednak kto wtedy zaczął :shake: )
Teraz natomiast odnoszę wrażenie, może błędne, że duża suczka może wykazywać jakieś instynkty macierzyńskie wobec nowej - zwłaszcza, że ostatnimi czasy zaczęła bardzo pilnować swoich zabawek, zanosi je na posłanie i kładzie na nich łapę lub pysk, czasem warczy na pieska, kiedy ten podchodzi blisko tych zabawek.

Proszę o rady, przede wszystkim czy i jak korygować wrogość małej do dużej suczki i jak podczas takiego warczenia zachowywać się wobec dużej - czy uspokajać, czy zostawić w spokoju i pozwolić im załatwić sprawy między sobą. Boję się przede wszystkim, że mała w końcu ugryzie dużą i zaczną się gryźć. Niestety różnica wielkości nie pozostawia wiele wątpliwości jak takie coś może się skończyć :/

Link to comment
Share on other sites

Z tego co zrozumiałam, może się mylę. Duża sunia pokazuje nowej, że ona dominuje w tym domu. Wąchanie, dumna postawa, pilnowanie swoich zabawek - typowa dominacja. Kto pierwszy wącha ten jest górą ;p Mała raczej nie ugryzie dużej, wydaje mi się powinnaś dać im czas, one ustawiają nowy układ w stadzie. Czy, któraś z suk miała młode? Tzn podejrzewam, że nie wiesz czy mała miała... w każdym razie w stadzie jest tak, że ta która miała młode/ kopulowała stoi wyżej w stadzie.

Najważniejsze są spacery, wychodź z nimi jak najczęściej- one łączą psy w stado. Można powiedzieć, że taka terapia :P
I jeśli widzisz warczenie, to zastopuj to, powiedz "Fe, Nie, Nie wolno" tego czego zazwyczaj używasz, żeby zakończyć złe zachowanie.
Nie toleruj agresji, ale wąchanie jest spoko :)
Mała odwraca pysk, liże nos, kładzie się jak widzi dużą?

Edited by malorie66
bład
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź.

Nie jestem pewna, czy zachowanie dużej to dominacja - ale nie mam zbyt wiele wiedzy na ten temat. Duża zaczęła intensywnie pilnować zabawki jeszcze przed przybyciem małej. Teraz to się nasiliło + przy każdej okazji wącha co chwilę małą, próbuje wylizywać pod ogonem, a na warczenie małej reaguje piszczeniem i lekkim machaniem ogona.

Duża młodych nie miała, mała wg. weterynarza, który ją oglądał też nie (jak ją znaleźliśmy miała cieczkę, wet stwierdził, że to prawdopodobnie była jej pierwsza).
Mała stara się nie patrzeć na dużą, odwraca pyszczek, zerka nieśmiało tylko wtedy gdy duża nie patrzy na nią ;) Przede wszystkim widać, że się boi, chowa się za nas i kładzie. Można by powiedzieć, że pokazuje uległość ALE jak tylko duża zacznie ją wąchać, to mała zaczyna warczeć i zdarzyło się że próbowała dużą w złości chapnąć. Właśnie dlatego boję się, że duża się wkurzy i się odgryzie :/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...