Jump to content
Dogomania

Bokser - Gronkowiec Staphylococcus intermedius czy coś innego?


magda8621

Recommended Posts

Witam
U mojej 4letniej bokserki stwierdzono gronkowca.

We wrześniu była sterylizowana, wszystko przebiegło dobrze, rana się błyskawicznie zagoiła i pies wrócił do formy. Pod koniec listopada zauważyłam na jej uchu (sama końcówka ucha, od wewnętrznej strony) okrągłą rankę o średnicy około 5mm. Wyglądało to jak strupek dlatego nie przejęłam się tym,ale strupek zaczął się powiększać - w grudniu był wielkości 1groszkówki więc zaniepokojona pojechałam do naszego weterynarza. Lekarz stwierdził, że nie wie co to jest i może obciąć kawałek ucha ze zmianą żeby wysłać to do badania - przyznał że nie widział czegoś takiego i sam chętnie się dowie co to. Nie spodobało mi się jego podejście do tematu, więc pojechałam skonsultować zmianę na uchu z innym weterynarzem. Została pobrana zeskrobina i wysłana na badania. Wynik pokazał gronkowca Staphylococcus intermedius. Zmiany zaczęły się rozmnażać, dwie następne wyskoczyły na zewnętrznej stronie ucha).
Lekarka przepisała antybiotyk Cipropol, jakiś preparat do rozpuszczenia w wodzie (do przemywania ucha dwa razy dziennie), jakąś maść do nakładania na zmiany (po której zmiany zaczęły strasznie krwawić) i brązowo-żółtą maść do smarowania na sam koniec zabiegów. Niestety nazw maści nie znam, ponieważ lekarka dała nam to w strzykawce, nie zapisując nigdzie co to jest.
W tej chwili mija miesiąc od rozpoczęcia kuracji, największa zmiana na końcówce ucha jest już olbrzymia i wisi na końcu ucha jak owrzodziały guz. Natomiast pozostałe zmiany, wyłysiały, wprawdzie nie krwawią i nie ropieją ale nadal są podrażnione i wypukłe. Myśleliśmy, że leczenie przynosi efekty, niestety kolejna zmiana wyskoczyła koło ogona i na uchu blisko czubka głowy. W tej chwili ma kilka ognisk na uchu i podobnie zaczynąją wychodzi ponownie od strony wewnętrznej (wygląda jakby przebijało się na obie strony ucha). Nie wiem już sama czy to na pewno gronkowiec, załączam zdjęcia może ktoś miał podobny problem? Psu te zmiany w ogóle nie przeszkadzają, nie drapie się po uchu, jest spokojny i jakby w ogóle nie wiedział o ich istnieniu. Martwię się, że to nie gronkowiec a jakieś nowotworowe zmiany :([attachment=3120:11172.attach]

Link to comment
Share on other sites

Pani weterynarza uznała, że to gronkowiec - nie wykonywała żadnych badań poza zeskrobiną z ucha i badań pod kątem grzybów. W poprzednich wątkach ktoś napisał, że gronkowiec sam w sobie jest chorobą tylko w 15% przypadków, w pozostałych jest następstwem jakiejś innej choroby. W piątek byliśmy na kolejnej wizycie - przepisali nam kolejne opakowanie Cipropolu i kazali przyjechać za 2 tygodnie. Końcówkę ucha trzeba amputować bo zmiana się już nie wchłonie - z tym się liczyłam, ale martwi mnie, że te zmiany idą coraz wyżej i rozmnażają się -nie jestem specjalistą ale jeśli mimo brania antybiotyku robią się kolejne ogniska to chyba antybiotyk nie działa? Sugerowałam to weterynarzowi ale twierdzi, że wszystko jest ok i trzeba dalej brać antybiotyk. Nie wiem, czy nie powinnam skonsultować się z innym weterynarzem i wspomnieć o tej biopsji, jeśli to coś poważnego to nie chcę tracić czasu na błędne leczenie.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym proponowała antybiogram, trzeba wziąć wymaz ze zmian. Potem można dobrać skuteczny antybiotyk. Nie wiem skąd jesteś Magda ale najlepiej by było gdybyś udała się do dermatologa, to by zaoszczędziło psu niepotrzebnych cierpień.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dziękuję za podpowiedzi, już jesteśmy po amputacji ucha. Zmieniliśmy weterynarza, wykonaliśmy biopsję i wykazała jakiś agresywny nowotwór okrągłokomórkowy. Szybkie badania, wykluczone przerzuty i od razu operacja. Psiak jest już 4 dni po zabiegu, pociesznie wygląda bez jednego ucha ale mamy ogromną nadzieję, że zdążyliśmy w ostatnim momencie zapobiec tragedii. Pozdrawiam serdecznie :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...