Jump to content
Dogomania

Martwica główki kości udowej.


myszol88

Recommended Posts

Witam!
Mój znajomy ma małego pieska, kundelka, w wieku ok.10 miesięcy. Niedawno wykryto u niego martwicę główki kości udowej. Piesek nosi cały czas łapkę w powietrzu i rzadko kiedy się nią podpiera. Kiedy ktoś go choć lekko dotknie w tą łapkę od razu piszczy. Mimo to kiedy się bawi potrafi nawet biegać, jakby zapominał o chorej nóżce.

Kolega był u jednego weta i wykonane zostały badania i zdjęcie rentgenowskie. Chciałam, żeby kolega pokazał mi to zdjęcie, ale okazało się, że zostało ono u lekarza :razz: (nie powinien dostać go do domu?-nie wiem, nie znam się...).
Kolega poprosił mnie, żebym to ja (heh ciekawe czemu) poszła do drugiego weta i zapytała, ile kosztuje operacja tego schorzenia. Dziś wybieram się do tej lecznicy, aby zapytać o cenę, ale obawiam się, że będzie ona wyższa od ceny z tamtej lecznicy co zaważy pewnie na wyborze lekarza i miejsca operacji. A przynajmniej z opinii wiem, że lepszą renomę ma owa "droższa" lecznica.

Kolega zastanawia się, czy decydować się w ogóle na ten zabieg, trochę szkoda mu, żeby psiak do końca życia miał chorą łapę, tym bardziej, że może dojść do zaniku mięśni w tej nóżce.

Ja osobiście uważam, że należałoby "skusić" się na tę operację, bo jest szansa, że psiak będzie normalnie się poruszał. Czy ktoś z was ma jakieś doświadczenia z takim zabiegiem? Jak przebiega powrót do zdrowia i okres rekonwalescencji?
pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem zabieg operacyjny polegający na amputacji głowki kosci udowej jest jedyną formą leczenia w przypadku aseptycznej martwicy kosci udowej.Piesek bedzie po okresie rekonwalescencji mogł normalnie biegac ,bawic sie bez bólu.Zabieg jest bardzo wskazany ,gdyz w przypadku jego braku piesek wraz z wiekiem bedzie coraz mniej uzywał chorej konczyny a za jakis czas bedzie sie poruszał wyłącznie na 3 łapkach.
Zabieg sam w sobie nie jest bardzo skomplikowany ,w czasie kilku dni piesek powinien chodzic ,a po kilku tygodniach wroci do pełnej sprawnosci i radosci z zycia bez bolu.

Link to comment
Share on other sites

psiak naprawdę szybko dojdzie do siebie po resekcji główki kości udowej, trzeba tylko ćwiczeniami zmusić go do tego, żeby zaczął z łapki korzystać zanim zanikną mięśnie - bo wtedy to już długa rehabilitacja. Tu sytuacja jest szczególnie dobra - pies mały i młody.
Co do wyboru lecznicy - namawiałabym jednak na wybór lepszej, nie tańszej. Oszczędność może się okazać pozorna, jeśli operacja zostanie spartaczona i konieczna będzie korekta (czyli kolejna operacja).

Link to comment
Share on other sites

Hejka!
Byłam wczoraj w lecznicy i lekarz bardzo dokładnie udzielił mi różnych informacji dotyczących zabiegu. Cena nie okazała się wyższa.
Rozmawiałam z kolegą i po kilku minutach pojechał do tamtego weta po zdjęcie rentgenowskie.
Jeszcze wczoraj udał się do drugiego weta (tego, u którego byłam) i zaniósł mu zdjęcie i umówił się na wizytę z pieskiem :p. Czyli wybrana została lepsza lecznica. W tej samej moja Danuśka za miesiąc będzie miała sterylkę :lol:
pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Kolega zastanawia się, czy decydować się w ogóle na ten zabieg, trochę szkoda mu, żeby psiak do końca życia miał chorą łapę, tym bardziej, że może dojść do zaniku mięśni w tej nóżce.[/QUOTE]
Dawno temu miałam pekińczyka. Miał martwice główki udowej. Zrobiono amputacje główki i pies po operacji normalnie chodził i biegał.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za wsparcie. Psiak będzie miał we wtorek robione badanie, zdjęcie, bo lekarz chce zobaczyć, czy od poprzedniego zdjęcia choroba się bardzo posunęła. Po zrobieniu zdjęcia psiak będzie miał operację.
Na pewno wszystko się uda :p
pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...