Jump to content
Dogomania

Obedience - jakie warunki trzeba spełniać?


Karolinkka

Recommended Posts

Witam. :)
Mam 5 letnią labradorkę (mniej więcej, bo rodowodu nie ma, a i eksterierem lekko odbiega od wzorca). Ostatnio byłam na wystawie psów w Sopocie i równolegle odbywały się tam bodajże mistrzostwa Polski w posłuszeństwie. Zafascynowało mnie to na tyle, że zaczęłam trenować moją sukę pod tym kątem i właściwie całkiem dobrze nam idzie. Pytanie tylko, czy mogę trenować ją na własną rękę czy musimy iść na jakiś kurs? Zastanawiam się, czy dopuszczą mnie do zawodów bez świstków ukończenia takich kursów. Niestety regulamin nie był dla mnie w 100% zrozumiały, dlatego zwracam się do ekspertów :)
Jeszcze jedno, był ktoś z Was na takich zawodach z psem? Jak było za pierwszym razem?

Link to comment
Share on other sites

Watek bardziej pasuje w dziale obi... Na plus dla Ciebie, że zaczęłaś pracować z psem. Oczywiście możesz wystartować na zawodach bez skończenia szkółki, kursów. Lepiej jednak spotkać się z jakimś zawodnikiem, szkoleniowcem sportowym, który przybliży Ci regulamin, wyszlifuje was, da rady itp. Obi to piękny sport, pozwala nam bardziej poznać swojego psa, zacieśniać z nim więź i przede wszystkim dobrze się bawić.

Link to comment
Share on other sites

Wszystko zależy od Ciebie i Twojego psa. Czasem pierwszy start wychodzi super, czasem jest problem jeśli nie ćwiczy się z psem w róznych miejscach, wtedy obecność innych psów może twojego rozstroić. No i wszystko zależy, czy Twoje zdenerwowanie udzieli się psu. Zarejestruj się na psach sportowych lub forum obi, warto od czasu do czasu pojechać na seminarium z obi lub latem na obóz prowadzony przez kogoś kto startuje, na pewno skróci to czas przygotowań do zawodów i pozwoli uniknąć błędów. Na youtube jest pełno filmików z zawodów obi warto je oglądać oprócz czytania regulaminu także warto. jeśli ćwiczysz sama nagrywac się na kamerę lub aparat fotograficzny, nawet krótki filmik da ci bardzo dużo.
Ćwiczymy rozdzielając dane ćwiczenia na fragmenty, aby pies był cały czas fajnie pobudzony do ćwiczeń, kończymy jak jeszcze pies chce ćwiczyć. To ważne, aby z psa biła radość z wspólnej zabawy, bo niestety w polskim wykonaniu obi często przypomina PT robione na kolcach.
Aha i musisz być członkiem ZKwP, zapłacic składke, to juz w przyszłym roku w tym raczej na zawody nie pojedziesz i wyrobić ksiączeczkę pracy. Pies powinien być zaczipowany, bo jako nierasowy nie ma tatuażu.

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki za odpowiedzi, na pewno skorzystam z Waszych rad ;) w przyszłym roku planuję zrobić studium treserskie więc powinno mi to w jakiś sposób pomóc, nie mniej jednak chętnie wzięłabym udział w takim seminarium. Póki co popracujemy same bo jeszcze dłuuuuuuga droga przed nami, w tej chwili staram się nauczyć ją obserwować czujnie co robię i pozostać skupioną do końca ćwiczenia, bo z tym jest najsłabiej.



*przepraszam, że zły dział ale nie znalazłam niczego bardziej pasującego, następnym razem będę szukać uważniej ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...