Jump to content
Dogomania

Pchły - po jakim czasie opanowują mieszkanie?


perruche

Recommended Posts

Dziś o 8 rano w moim domu pojawił się nowy członek rodziny :) Jamnik, Luszyn, ma 8 tygodni. Niestety jak się okazało jest cały [SIZE=5][COLOR=#ff0000][B]zapchlony[/B][/COLOR][/SIZE] i wszędzie ma czarne kuleczki (odchody pcheł). Pierwszą rzeczą jaka zrobiłam było wykąpanie szczeniaka, umyłam go dwa razy płynem na pasożyty. Ale pchły zostały. Nastepnie założyłam mu obrożę biologiczną odstraszającą pchły i kleszcze z firmy Pees (czy Pess). Ale było jeszcze gorzej. Drapał się w miejscu obroży a pchły przemieszczały się na pyszczek i na "tyły".
Postanowiłam ,że jutro o 8 rano wybiorę się do weta na zakropienie.

Ale mam pytanie, po zaaplikowaniu specyfiku pchły zginą czy po prostu zejdą?
Po jakim czasie po zakropieniu karku pchły znikną z psa?
Czy te 24 godziny w domu, wystarczą pchłom aby opanować całe mieszkanie? Czy będę musiała jutro wszystko zdezynfekować i wyczyścić (oprócz lęgowiska i rzeczy psa bo to wiadome)?


AmiAmi

Link to comment
Share on other sites

jeśli zaraz [po kapieli zaaplikujesz prep typu spot on czy to w oprysku to po tygodniu koniecznie musisz powtórzyć.gdy myjesz psa szamponem zmywasz także warstwę ochronna skóry w której poniekad rozchodzi i utrzymuje sie każdy prep. na pasożyty zewn.preparaty działają na pchły szybko-juz do 24 h pchły gina na psie,ale wazne-musisz co 2 dobrze odkurzać powierzcnie gdzie przebywał pies(dywany,chodniki,szpary miedzy deskami i td)no chyba że mieszka na dworze.spokojnie pchły nie sa takimi zwierzetami które kochaja gryżc ludzi.
obroże pess ściagnij z psa.nie jest zbyt dobra.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Pchły to koszmar. Wydawać się mogło, że psy z hodowli nie powinny mieć takich problemów, a niestety mój buldożek był strasznie zapchlony. Na szczęście mieszkanie nie zostało zaatakowane przez pchły, ale i tak szkoda, że zwierzak tak się męczył. :(

Link to comment
Share on other sites

[LIST]
[*]
[*]
[/LIST]

Samica pchły w czasie swojego życia składa wielokrotnie po 4-8 jaj (w sumie około 500 sztuk) na skórze zwierzęcia-gospodarza lub w jego otoczeniu. Przed każdym składaniem musi napić się krwi. Po upływie od 3 do 20 dni (w zależności od temperatury) z jaj wylęgają się robakowate larwy, niepodobne do dorosłych pcheł.Larwa pchły oraz postać dorosła
Odżywiają się one resztkami organicznymi. Preferują miejsca ciemne i zaciszne - szczeliny w podłodze, wykładziny dywanowe, maty, poduszki i narzuty, tapicerowane meble, legowiska dla zwierząt.Szczególnie dywany są najlepszym i najbardziej odpowiednim środowiskiem dla larw w naszych domach, gdyż pomiędzy ich włosem kumulowana jest wystarczająca ilość pożywienia niezbędna młodym larwą do osiągnięcia stadium imago. Szczególnie dywany tworzą odpowiednie dla larw środowisko poprzez wysoką temperaturę, brak dostępu światła słonecznego, wilgotność oraz dodatkowo stanowią mechaniczne zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Co ważne, rutynowe odkurzanie dywanu usuwa tylko od 15% do 27% larw. Dzieje się tak, gdyż larwy usytuowują się u podnóża włókien, a na drażnienie mechaniczne i bodźce mechaniczne reagują wzmożoną aktywnością ruchową zwijając ciało wkoło włosa dywanu. Takie zachowanie jest skutecznym mechanizmem obronnym zabezpieczającym larwy przed odpadnięciem i narażeniem na śmierć.

Pod koniec okresu rozwoju larwa buduje kokon, w którym przeobraża się w poczwarkę i później w owada dojrzałego. W ciepłym klimacie oraz w ogrzewanych pomieszczeniach minimalna długość cyklu rozwojowego wynosi 2 tygodnie; w rejonach chłodniejszych lub podczas zimy rozwój trwa dłużej - nawet do roku.

Wskazane jest profilaktyczne poddanie dezynsekcji posłania psa przy pomocy preparatów owadobójczych w aerozolu lub zasypce.
W przypadku niewielkich psów wystarczające może być zastosowanie obroży owadobójczej.
W przypadku zaawansowanej inwazji pcheł zwalczanie pcheł jest długo trwałe i wymaga kontroli w trakcie oraz cierpliwości. Psa należy poddać działaniu preparatu owadobójczego w zasypce (wskazane) lub aerozolu (niestety wiele psów nie toleruje odgłosu nanoszonego aerozolu). Po kilku godzinach (min 4-6 godz.) kąpiemy psa przy użyciu szamponu owadobójczego o sprawdzonej skuteczności. Niezbędne jest przeprowadzenie starannej dezynsekcji wszystkich miejsc przebywania psa, jak kojce ,ulubione kanapy ,fotele, i inne. Najwygodniejsze jest zastosowanie preparatów owadobójczych w aerozolu ew. w formie zasypki. Nie należy obawiać się skutków stosowania tych preparatów gdyż użyte w nich substancje czynne są w stężeniach całkowicie bezpiecznych dla ludzi i zwierząt. Nie wykonanie dezynsekcji (lub wykonanie niestaranne i pobieżne) spowoduje stały nawrót inwazji pcheł. Po wykąpaniu psa u psów małych i średnich ras (szczególnie krótkowłosych) wystarczającym sposobem zabezpieczenia przed nawrotem inwazji pcheł jest zastosowanie obroży owadobójczej. Dla psów większych ras a szczególnie długowłosych zastosowanie wyłącznie obroży owadobójczej najczęściej jest niewystarczające i należy dodatkowo nanieść na sierść psa środek owadobójczy w postaci zasypki ,aerozolu lub preparatu typu „spot-on”.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...