Jump to content
Dogomania

Mieszanki i zaprzęgi


KaRa_

Recommended Posts

Czy zauważyliście że jest mało zaprzęgów w których są mieszanki husky bądz wilczurki, przecież te psy też się nadają zauważyłam że ludzie stydzą się takimi kundelkami brać udział w zawodach :( widziałam 2 zaprzęgi w których były mieszanki husky z innymi rasami bądz zwykłymi kundlami i co mnie zdziwiło te psy były szybsze i bardziej wytrzymałe od rasowych psów takich jak np.husky. Sama planuje z moimi mieszankami stworzyć zaprzęg nadają sie do tego bardzo dobrze ( umieją ciągnąć człowieka na rowerze i na sankach prz długi,długi i długi dystans i nawet często wogule nie są zmęczone) tylko niestety w Wielkopolsce nigdzie nie mogę znaleść sklepu z akcesorią do uprawiania tego sportu :( Jeżeli wiecie gdzie mogę w Wlkp znalesc taki sklep to powiadomcie mnie :D Znając świat będziecie się wszyscy śmieli że chcę startować z mieszankami husky i będziecie mówić że jestem głupia z tego powodu. Lecz nie widaomo może i moje miesanki husky będą lepsze od waszych spaniałych rasowców które są naprawde wspaniałe :)

Link to comment
Share on other sites

Czekajcie, dodam coś, bo nie wiem, czy coś się "Karze" :D (KaRa TC) nie myli....?

Te mieszanki, co widziałaś, to według wszelkiego prawdopodobieństwa nie były "zwykłe mieszanki". Widziałaś pewnie alaskan husky. :D A to bynajmniej nie są "zwykłe mieszanki"... :D To rasa (choć nie uznana przez FCI) specjalnie stworzona do biegów sprinterskich. I są oczywiście lepsze od huskich syberyjskich (najszybszych z zaprzęgowców w końcu), pod warunkiem, że chodzi o krótkie dystanse, na ogół :roll: , bo i na długich się trafiają.

W stosunku do huskich różnią się przede wszystkim większą prędkością i większym zapałem do biegania (wręcz bez instynktu samozachowawczego, sa w stanie zabiec się nawet na śmierć), a mniejszą odpornością (też psychiczną) i wytrzymałością.

A, i jest jeszcze taka ciekawa rasa, greystery, szybkie jak diabli, też jest to specjalnie wyhodowana mieszanka huskich z jakąś rasą, nie pamiętam, jaką.

Inne mieszanki, czyli mam na myśli przypadkowe krzyżówki huskich z owczarkami, czy innymi rasami, prawdopodobnie będą gorzej biegać od huskich, czy innych zaprzęgowców. Statystycznie rzecz biorąc, bo przeciez jednostkowo rzecz biorąc może jeden taki mieszaniec biec lepiej niż jakiś husky. No i nie chodzi tu tylko o samą szybkość...

Uważnie obserwuj swoje psiaki i stopniowo je przyzwyczajaj do wysiłku, bo musisz pamiętać, że nie mają idealnej budowy do tego typu sportu. Więc bądź ostrożna, aby nie dopuścić do jakichś kontuzji, zwyrodnień stawów u młodych, czy innych rzeczy, o które na ogół własciciel psa zaprzęgowego nie musi się martwić.

To tylko tak gwoli informacji, bo jak najbardziej mi się podoba taka decyzja. Próbuj. :D

Co do sklepów, to bardzo rzadko trafia się sklep z akcesoriami potrzebnymi do tego sportu. A już na pewno nie z wszystkimi. My kupujemy rzeczy albo przez Internet, albo po prostu na zawodach.

Link to comment
Share on other sites

No też, też, Panie Kolego, dobrze prawisz. :D

Niemmniej, jak napisałam, stopniowo i uważnie, co by krzywdy psom nie zrobić...

P.S. Drogi Kolego, nie trenuje się psów dzień przed zawodami tak, czy inaczej. 8) Przynajmniej nie powinno się...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...