Jump to content
Dogomania

szczenięta bez metryk po rodowodowych rodzicach w Krakowie


aga1215

Recommended Posts

Tekst jak w temacie znalazłam wczoraj w ogłoszeniach w lutowym numerze "Pies przyjaciel" w ramce z nowofundlandami. Hodowca bez żadnych oporów podaje swój numer telefonu stacjonarnego - jest z Krakowa. Czy możliwa jest taka sytuacja, bo z wszystkich dyskusji o rodowodach na Dogomanii wynika, że nie! To może związek mógłby wkroczyć w takim momencie, bo to chyba powtórny miot w jednym roku i nikt im tych psiaków nie zarejestruje (chyba się nie mylę?) Przecież taki hodowca powinien ponieść konsekwencje!!!

Link to comment
Share on other sites

Nie czytałam tego ogłoszenia,ale jeśli rodzice mają rodowody a szczeniaki nie mają metryk to Związkowi Kynologicznemu nic do tego.

Poprostu psy te nie były wystawiane i dlatego nie mają metryk.

No chyba że ta hodowla sprzedaje szczeniaki z metrykami i bez. Wtedy to co innego.

Link to comment
Share on other sites

No tak, ale ja ten temat specjalnie na ZKwPL umieściłam bo ciekawi mnie postawa ZK. Czy oni nie powinni jakoś kontrolować rozrodów?

No i druga sprawa, nie tak dawno była dyskusja "rasowy=rodowodowy". Stwierzono tam, że psy niewystawiane nie mają rodowodu. No więc jak to jest? Skąd te nowofunlandy z Krakowa mają rodowód, skoro przypuszczacie, że nie były wystawiane?

Link to comment
Share on other sites

No tak, ale ja ten temat specjalnie na ZKwPL umieściłam bo ciekawi mnie postawa ZK. Czy oni nie powinni jakoś kontrolować rozrodów?

No i druga sprawa, nie tak dawno była dyskusja "rasowy=rodowodowy". Stwierzono tam, że psy niewystawiane nie mają rodowodu. No więc jak to jest? Skąd te nowofunlandy z Krakowa mają rodowód, skoro przypuszczacie, że nie były wystawiane?

Nowofunlandy mają rodowody po rodzicach, którzy wystawiani byli.

Stąd oba mają rodowód. Jeśli jest tak jak myślę,to ci ludzie którzy szczeniaki sprzedają nie są członkami Zk i Związek nic im zrobić nie może.

Link to comment
Share on other sites

No tak, ale ja ten temat specjalnie na ZKwPL umieściłam bo ciekawi mnie postawa ZK. Czy oni nie powinni jakoś kontrolować rozrodów?

No i druga sprawa, nie tak dawno była dyskusja "rasowy=rodowodowy". Stwierzono tam, że psy niewystawiane nie mają rodowodu. No więc jak to jest? Skąd te nowofunlandy z Krakowa mają rodowód, skoro przypuszczacie, że nie były wystawiane?

Nowofunlandy mają rodowody po rodzicach, którzy wystawiani byli.

Stąd oba mają rodowód. Jeśli jest tak jak myślę,to ci ludzie którzy szczeniaki sprzedają nie są członkami Zk i Związek nic im zrobić nie może.

W forum "Wszystko o psach" w przyklejonych jest temat Rasowy= rodowodowy". Wynika z niego, że po rodzicach to psy nie mają rodowodu ale tylko metryki! Rodowody mogą mieć tylko wystawiane psy! No więc jak to jest???

Link to comment
Share on other sites

aga,

Chyba wszystko Ci sie pomieszalo ;)

Jesli rodzice maja uprawnienia to szczenieta beda mialy metryki, ktore uprawniaja do zamiany ich na rodowody.

Jesli rodzice szczeniat nie maja uprawnien hodowlanych, to nie ma metryk, czyli nie ma tez rodowodow :-)

pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

Oj ludzie, ludzie.

Ciemno widzę wasze rozeznanie w tych tematach. Niby coś tam czytacie ale tego nie rozumiecie.

Rodowód może miec pies który nie jest wystawiany. Natomiast skoro ma on papiery to na pewno jego rodzice byli wystawiani i mają uprawnienia hodowlane.

Przyjęło się już mówić że szczeniaki są rodowodowe (oczywiście po parze z uprawnieniami hodowlanymi), ale tak naprawdę to one nie mają jeszcze rodowodu tylko metryki. Metrykę dostaje od hodowcy właściciel pieska i składa ją do ZK. Na tej podstawie odbiera rodowód. No i w ten sposób ktoś ma psa z rodowodem. Przypuśćmy że nie chodzi ze swoim pieskiem na wystawy. Rozmnaża swojego psa(dopuszczając do innego psa też posiadającego rodowód). W ten sposób rodzą się szczeniaki które nie mają metryk(rodowodu), ale są po rodowodowych rodzicach.

Proste no nie? :lol:

Link to comment
Share on other sites

aga, Chyba wszystko Ci sie pomieszalo ;)

Jesli rodzice maja uprawnienia to szczenieta beda mialy metryki, ktore uprawniaja do zamiany ich na rodowody.

Jesli rodzice szczeniat nie maja uprawnien hodowlanych, to nie ma metryk, czyli nie ma tez rodowodow :-)

pozdrawiam,

Może i mi się pokręciło :( . Powodem była bardzo długa dyskusja "Rasowy=rodowodowy" - teraz przyklejony (niestety część postów z wypowiedziami została wycięta). No i tam jedna z weteranek dogomanii twierdziła, że rodowód to dostaje pies dopiero po wystawach, a wcześniej szczeniak z hodowli ma tylko metrykę. Myślę, że w tym ogłoszeniu chodziło o brak metryki. Czyżby rodzice szczeniąt mieli tylko metryki a nie rodowody? Albo to był nadliczbowy miot w roku? Dlaczego w takim razie nie rozróżnia się wyraźnie rodowodu od metryki? To chyba rozwiązałoby wiele niepotrzebnych problemów? Czy teraz dobrze zrozumiałam, czy nadal jestem głąbem? :cry: :wink: Dzięki za cierpliwość...

Link to comment
Share on other sites

Aga,

No to jeszcze raz tylko powolutku :-)

Jezeli zarowno pies jak i suka maja uprawnienia hodowlane (czyli mieli rodowody i zaliczyli trzy wystawy z oczekiwanym rezultatem) to ich szczeniaki dostana metryki.

Metryka wraz ze szczeniakiem trafia do nowego wlasciciela, i jest podstawa do ubiegania sie o rodowod w ZK. Rodowod nic nie ma wspolnego z wystawami, tylko tyle, ze gdy go nie masz nie mozesz brac udzialu w wystawach. Pies moze miec rodowod i moze jednoczesnie nigdy nie brac udzialu w wystawach. Oznacza to, ze jest rodowodowy, ale nie ma uprawnien hodowlanych, czyli szczeniaki po nim nie beda mialy metryk i nie moga miec rodowodow.

W punktach wyglada to tak:

1. Metryka dla szczeniaka

2. Metryka trafia do ZK i na jej podstawie wydawany jest rodowod.

3. Wystawa, gdzie podstawa uczestnictwa jest rodowod.

4. Uprawnienia hodowlane dla suki/psa po zaliczeniu 3 wystaw z okreslonym rezultatem.

czy juz jasne ??? :-)

pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

Aga,

No to jeszcze raz tylko powolutku :-)

Jezeli zarowno pies jak i suka maja uprawnienia hodowlane (czyli mieli rodowody i zaliczyli trzy wystawy z oczekiwanym rezultatem) to ich szczeniaki dostana metryki.

Metryka wraz ze szczeniakiem trafia do nowego wlasciciela, i jest podstawa do ubiegania sie o rodowod w ZK. Rodowod nic nie ma wspolnego z wystawami, tylko tyle, ze gdy go nie masz nie mozesz brac udzialu w wystawach. Pies moze miec rodowod i moze jednoczesnie nigdy nie brac udzialu w wystawach. Oznacza to, ze jest rodowodowy, ale nie ma uprawnien hodowlanych, czyli szczeniaki po nim nie beda mialy metryk i nie moga miec rodowodow.

W punktach wyglada to tak:

1. Metryka dla szczeniaka

2. Metryka trafia do ZK i na jej podstawie wydawany jest rodowod.

3. Wystawa, gdzie podstawa uczestnictwa jest rodowod.

4. Uprawnienia hodowlane dla suki/psa po zaliczeniu 3 wystaw z okreslonym rezultatem.

czy juz jasne ??? :-)

pozdrawiam,

Dzięki Wind już wszystko wiem :P , dobrze, że niektórzy mają cierpliwość ... pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...