Jump to content
Dogomania

Usuwanie kamienia nazębnego podczas innego zbiegu


Grenouille

Recommended Posts

Chciałabym poddać moją suczkę zabiegowi sterylizacji. W najbliższym czasie konieczny będzie również zabieg usunięcia kamienia nazębnego ( mam na myśli metodę ultradźwiękową). Chciałabym się dowiedzieć czy oba te zabiegi można wykonać za jednym razem, podczas jednej narkozy? Nie chcę niepotrzebnie narażać suczki. Od lekarza weterynarii dowiedziałam się, że technicznie jest to oczywiście możliwe, natomiast z lekarskiego punktu widzenia jest niewskazane.Po ultradźwiękowym usuwaniu kamienia na sali unosi się aerozol bakteryjny i może dojść do powikłań w postaci infekcji rany pooperacyjnej.
o o tym sądzicie?
Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Dobrze wet prawi;)
Usuwanie kamienia to tzw. "brudny" zabieg. I nie tylko o ten aerozol w powietrzu chodzi. Przy czyszczeniu może łatwo dojść do skaleczeń dziąsła i nadkażenia ( nie tylko miejscowego bo dziąsła sa b. dobrze ukrwione) paskudnymi bakteriami chorobotwórczymi ( a takowe w kamieniu siedzą na bank i to w dużej ilości).
Dlatego ne powinno sie bez bardzo wyraźnych wskazań łączyć tego ze sterylizacją- niepotrzebnie podnosi to ryzyko wystąpienia pooperacyjnych zakażeń

Link to comment
Share on other sites

Niestety kamienia jest sporo, inaczej się go nie pozbędziemy. Czyli mimo wszystko bezpieczniej jest poddać suczkę narkozie dwukrotnie w stosownych odstępach czasu i oba zabiegi przeprowadzić oddzielnie? Suczka ma 5 lat, już raz była poddawana narkozie zniosła to bardzo dobrze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...