Jump to content
Dogomania

test TLI


animar72

Recommended Posts

Witam serdecznie. mam pytanie do Was jestem jeszcze laikiem w tym zakresie. Proszę powiedzcie co moze oznaczac wynik testu TLi ponad norme czyli wyszlo >50, natomiast reszta wyników czyli amylaza, lipaza , parametry nerkowe jak i watrobowe w normie. jedynie te nieszczęsne TLi jak i wit. B12 ponad norme. Diagnoza ZNT ale ja jestem niedowiarkiem. Objawy: powtarzające sie sporadyczne wymioty, mlaskanie czasami, mam wrażenie, że czasami ją boli "brzuch", apetyt dobry, niechudnie, biegunke trzustkowa miała właściwie tylko raz jak była młodsza ( w tej chwili cztery lata, sznaucer miniaturowy). pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[url]https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:N7s4ZwbSHKoJ:www.idexx.pl/animalhealth/education/vmi/1107.pdf+test+tli&hl=pl&gl=pl&pid=bl&srcid=ADGEESjUDgP-b0unQ5fjQjWJV7c-xdSlx3V9DscLbVlh5AA1cjsQkFdj0_R13p91tsKL64k0wZn-aD7gxCGqPUZ-Rw-V6mW9AG48_CqMYE6ABS-UyodfKVmT-tUlLCIMkMP9VMOsa_26&sig=AHIEtbTuE2qaN9pzEkTaIrTMitpQjC-YEA[/url]
[url]http://www.vetopedia.pl/odpowiedz10369-Wyniki_tli_u_psa.html[/url]

poczytaj sobie.pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

ZNT (zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki) byłaby gdyby wyniki były poniżej normy, czyli 2,5 ug/l.
Wynik powyżej normy może świadczyć o zapaleniu trzustki (to bardzo boli), tutaj byłby dobry test cPL.
Jeden wynik sam w sobie o niczym nie świadczy.

Interpretacja wyniku (normy) na poziom trypsyny z Laboklinu (warto zwrócić uwagę na nerki, zaburzenia ich pracy dają błędny odczyt TLI)
Interpretation
TLI values < 2.5µg/l are indicative for exocrine pancreas
insufficiency (EPI).
With values of > 5.0 µg/l a EPI is most unlikely. 2.5 to 5.0 µg/l
is considered to be a questionable; a control measurement should be
considered after 2-3 months time according to the clinical sings.
Reasons for questionable values are:
- acute phase of chronic pancreatitis
- sampling time within 12 hours post feeding
TLI values > 35 µg/l are indicative for pancreatitis. Renal
insufficiency can result in retention of TLI and thus falsely
elevated TLI resp.
TSI levels falsely resting within the normal
range.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dziękuję za odpowiedzi. test cPl wyszedł jej poniżej 200 ( 179) także rozkładam ręce:( wyniki nerek i watroby tak jak pisałam w normie. w tej chwili samopoczucie mojej suni dobre( bawi sie, ma apetyt az za duzy), jedynie co mnie nie pokoi to budzi sie w nocy , mlaszcze i liże sie po brzuchu może ja faktycznie boli:( ale w ciągu dnia jest weosła. pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Witam, mam takie pytanko, czy zdarzyło się komuś z Was, a dokładnie Waszym psiakom, że kontrolny test TLI (w naszym przypadku po roku) wyszedł niższy niż poprzedni? Bo za bardzo nie wiem co to oznacza... Czy zmiany degeneracyjne postępują? Jeśli tak to może ktoś z Was wie jak temu zapobiec?
Pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
Dnia 6.06.2012 o 12:22, animar72 napisał:

Dziękuję za odpowiedzi. test cPl wyszedł jej poniżej 200 ( 179) także rozkładam ręce:( wyniki nerek i watroby tak jak pisałam w normie. w tej chwili samopoczucie mojej suni dobre( bawi sie, ma apetyt az za duzy), jedynie co mnie nie pokoi to budzi sie w nocy , mlaszcze i liże sie po brzuchu może ja faktycznie boli:( ale w ciągu dnia jest weosła. pozdrawiam

Post bardzo stary, ale może ktoś odczyta. Czy @animar72 udało się zdiagnozować poprawnie psiaka? Moj ma podobne wyniki i zachowania (mlaskanie itp) i wet już nie wie co diagnozować…

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...