Jump to content
Dogomania

vallhund

Members
 • Content Count

  93
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

12 Good

1 Follower

About vallhund

 • Rank
  Advanced Member

Contact Methods

 • Website URL
  http://www.bernenczyki.net

Converted

 • Location
  Mazańcowice (okolice B-B)
 • Interests
  rehabilitacja zwierząt
 • Occupation
  zoofizjoterapeuta

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Masz opis od lekarza z zaleceniem usunięcia główki kości udowej, co wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Nie bardzo wiem jakie chrząstki i więzadła można by wzmacniać w tym zniszczonym stawie. Zdjecie RTG jest wykonane bez zwiotczenia, więc nie jest do 100% oceny, ale już teraz widać, że ta kończyna jest krótsza (powodem tego jest oderwana główka, na której znajdują się chrząstki wzrostowe). Najprawdopodobniej będzie jeszcze większa różnica w długości obu kończyn zanim zakończy się proces wzrostu. Możesz skonsultować to zdjęcie jeszcze u innego lekarza, żeby się upewnić. Podawanie żadnych preparatów tego stawu nie uratuje.
 2. Pracuję z psami po tego typu operacjach na co dzień. Nie jest dla mnie zrozumiałe, jak można operować psa bez wykonania podstawowej w takim przypadku diagnostyki, a tą jest mielografia lub MRI. Nie można na "zwykłym" zdjęciu RTG uwidocznić jąder miażdżystych, nooo jak są zwapniałe, to można to zobaczyć. Jednakże to, że na RTG widać zmiany zwyrodnieniowe na kręgach, czy tez zwapnienia na krążkach, nie oznacza, że w tych miejscach jest ucisk na rdzeń kręgowy (a to jest tak naprawdę największym problemem). Bardzo często ten ucisk występuje w trochę innej lokalizacji niz sugeruje RTG, a to ma przecież ogromne znaczenie. Po tego typu operacjach ( ta, o której piszesz, to metoda ventral slot) pies częst przestaje chodzić na wszystkie kończyny, musi mieć kontrolowany ruch, powinien być rehabilitowany. York, operowany po porażeniu 4-kończynowym https://www.youtube.com/watch?v=Q-TgUtlk4Ng sunia beagle, operowana po raz 2-gi w odcinku szyjnym kręgosłupa, miała "tylko" dolegliwości bólowe   https://www.youtube.com/watch?v=SUUytzpvCWE
 3. W piątek 20.03 konsultacje w Krakowie (w Zakopiańskiej-wet) będzie miał ortopeda Martin Novak, może warto jeszcze u niego skonsultować psiaka. Znam nowofunlanda, który ma zerwane więzadło w wieku 6 m-cy, u niego zabieg będzie wykonany dopiero po zamknięciu stref wzrostu. Do tego czasu ograniczeniu ruchu i czekanie.
 4. Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Znasz jakieś statystyki? To jest metoda operacyjna stosowana od niedawna, "odpryski" są opisywane 'od zawsze" więc dlaczego takie powikłanie miałoby być charakterystyczne przy laparoskopii. Ja mam sunię sterylizowaną tą metodą ponad rok temu. Widzę same zalety, mniejsza rana, mniejszy ból, w zasadzie okres pooperacyjny trwał 1 dzień. Przy okazji sterylizacji zostały zauważone zmiany na wątrobie i laparoskopowo zostały pobrane wycinki do badania histopatologicznego. Metoda była bezkrwawa, bo zastosowano LigaSure http://www.abvet.cz/pl/novinky/161-ligasure-profesjonalne-narzedzie-elektrochirurgiczne/. Tutaj można zobaczyć zabieg sterylizacji w rzeczywistym czasie http://www.abvet.cz/pl/novinky/154-laparoskopowa-ovariectomia-sterylizacja/.
 5. W Klinice ABvet (www.abvet.cz) obok TTA clasic i Rapid wykonywane jest TTA Porus http://www.abvet.cz/pl/novinky/226-porus-tta-artroskopowa-rewizja-kolana/ Każdy pacjent w trakcie zabiegu ma kontrolowany staw kolanowy metodą artroskopową (torebka stawowa nie jest otwierana) - jest to standardowo wykonywana procedura, nie podnosząca kosztów zabiegu. Trochę o zerwanym więzadle krzyżowym w kolanie http://roch-vet.pl/zerwanie-wiezadla-krzyzowego-przedniego/. 
 6. Serdecznie zapraszam 21.02.2015 na Dzień Otwarty w naszym gabinecie. Psiaki będą mogły bezpłatnie skorzystać z zabiegu na suchej bieżni i uzyskać poradę fizjoterapeuty. Więcej informacji na stronie http://roch-vet.pl/dni-otwarte-21-02-2015/i na Facebooku. Zapraszam!
 7. Uszkodzenie na wysokości L4-L5 z brakiem czucia głębokiego daje niepomyślne rokowanie (w sensie powrotu funkcji w kończynach tylnych). W rezonansie jest opisana kompresja w tym miejscu, więc może warto wiedzieć czy można to jeszcze odbarczyć chirurgicznie, ale to już jest ponad miesiąc, więc ….Spróbujcie rzeczywiście skonsultować jeszcze szczeniaka w ABvecie, współpracuję z dr Novakiem i jeśli można coś jeszcze zrobić, to tam operacje neurochirurgiczne są wykonywane „na co dzień”, więc warto spróbować. Dodatkowo jest opisywany przykurcz na mięśniu czworogłowym (contractura m.quadriceps), a to znaczy że psiak nie będzie zginał nogi w kolanie, żeby temu zapobiec, to musicie włączyć rehabilitację już, teraz, o ile już nie jest za późno. W rehabilitacji, jeśli taką drogę obierzecie można stosować wszelkie zabiegi – także elektrostymulację, bieżnię, ćwiczenia, masaże... Pamiętając, że nie ma czucia głębokiego bólu, co znaczy że rdzeń kręgowy jest martwy. To Bruno, pacjent dr Novaka z ABvet, niestety również trafił zbyt późno do kliniki, żeby wykonać stabilizację kręgów, a taki uraz musi! być ustabilizowany. http://roch-vet.pl/bruno-zlamany-kregoslup/ Złamanie nastąpiło w innym odcinku, niż u Was, „lepszym”,bo niżej, na wysokości L7-S1, co dawało nadzieję na powrót funkcji w kończynach, pies ma problemy z trzymaniem moczu i stolca, ale po 3 miesiącach intensywnej fizjoterapii chodzi. Gdybym mogła w czymś pomóc to proszę pisać. Marzena Matyja
 8. Rehabilitacja zwierząt w Bielsku-Białej http://roch-vet.pl/- gabinet wyposażony w bieżnię wodną. Współpracujemy z Kliniką MVDr Martina Nováka -  ABvet z Bohumina (ortopedia, neurochirurgia, artroskopia, laparoskopia). Zapraszam Marzena Matyja
 9. Jeśli test szufladowy jest pozytywny, to kolano należy ustabilizować. Jeśli dodatkowo w stawie kolanowym trzeszczy (klika), to może być uszkodzona łąkotka, a to robi psu duży ból. Jak widzę jest to berneńczyk, więc operacja metodą zewnątrztorebkową (tańszą) może okazać się nieskuteczna, i wywoła kolejne komplikacje. Sensowne w przypadku cięższego psa, jest wykonanie operacji metodą TTA (Clasic, Porus lub Rapid), albo TPLO. Inne metody leczenia prowadzą do większych i szybszych zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym, a co za tym idzie bólu w późniejszym okresie życia psa.
 10. Dr Martin Novak z Bohumina (zaraz przy granicy w Chałupkach), świetny specjalista http://www.abvet.cz/pl/o-nas/ Ma również cykliczne konsultacje w Krakowie.
 11. Na stronie Polskiego Związku Zoofizjoterapeutów są podane namiary na 2 osoby zajmujące się fizjoterapią w Białymstoku http://zoofizjoterapeuci.pl/czlonkowie/podlaskie/
 12. W piątek 29.08 kolejne konsultacje ortopedyczne i neurologiczne dr Novaka z kliniki ABvet w Krakowie ([url]http://www.abvet.cz/pl/o-nas/[/url]). Konsultacje odbywają się cyklicznie - zazwyczaj co 2 tygodnie.
 13. Rehabilitację zaczyna się od razu, to musi się goić w ruchu. Po takiej operacji musi się wytworzyć więzozrost, który musi być elastyczny. Jeśli to się zagoi w przykurczu, to pies będzie miał problemy z poruszaniem. Kilka razy dziennie, wykonujesz proste ruchy stawu biodrowego - po 10-20 powtórzeń: zgięcie, wyprost - do komfortowej granicy dla psa (bez bólu). Ruch tylko na smyczy, chodzisz po okręgu (operowana kończyna wewnątrz okręgu), to stymuluje psa do obciążania kończyny. Jeśli to pies, to podchodzisz do drzewa, na siku, tak żeby podnosił zdrową łapę, a opierał się na chorej. I tyle można napisać przez internet, reszta wymaga pokazania.
 14. [quote name='złośnica93']gryf, vallhund dziękuję Wam za zainteresowanie. Jakbyś zechciał mi pomóc tą konsultacją u doktora Novaka, bardzo proszę.[/QUOTE] Przepraszam, nie zauważyłam Twojego posta. Mój mail [email][email protected][/email] - Marzena Matyja Prześlij mi zdjęcia, skonsultuję je u dr. Novaka, ale dopiero po weekendzie, bo teraz jest na seminarium. W Krakowie jeszcze taki kontakt [url]http://modernveterinarymedicine.pl/o-nas[/url] Do Jaggy lepiej zadzwonić, niż mailować. Każda konsultacja wykonana drogą mailową może być traktowana tylko jako "wstępna ocena", musisz liczyć się z tym, że każdy lekarz, aby móc postawić poważną diagnozę musi psa zbadać osobiście - u pacjentów neurologicznych jest to niezbędne, podstawowe informacje, to badanie kliniczne pacjenta.
×
×
 • Create New...