Jump to content
Dogomania

szczepienie szczeniaka po NIESZCZEPIONEJ matce ?


monana

Recommended Posts

Witajcie,

u sąsiadki kilka dni temu młoda suczka oszczeniła się- 2 pieski. W skrócie: Matka nigdy nie była szczepiona na nic, nawet na wściekliznę.. jedyne co to kropelki na grzbiet na pchły.. (paranoja). Szczeniaki trzymane w nocy są w garażu a suka w domu. Dzisiaj podeszłam tam porozmawiać i na widok tego wszystkiego zdeklarowałam się zabrać do siebie jednego szczeniaka (na drugiego nie mam warunków).
Na forum ktoś poradził mi aby w takiej sytuacji zabrać szczeniaka jak najszybciej (4tyg).. o ile do tego czasu przeżyje.

Mam mnóstwo obaw czy z takim maleństwem sobie poradzę, ale do rzeczy..
[B]Jakie szczepienia itd powinien taki szczeniak przejść ( i w jakim terminie ) wiedząc, że matka nie była szczepiona ?[/B] Bo już na starcie ma mniejsze szanse.

Z góry dziękuję za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Zapewne matka szczeniaków nie była chora na wściekliznę. Psy szczepione są po to by w razie jakiegoś wypadku - pogryzienia przez chore zwierze, nie zachorował również pogryziony pies. Musisz udać się do weta, ale wydaje mi się, że najpierw dostanie środek na odrobaczenie (w płynie) Natomiast po tygodniu od pierwszego odrobaczenia, będziesz musiała zaszczepić psa na Nosówkę itd. Wszystko powie Ci wet , ale chyba do ósmego - dziewiątego tygodnia życia, szczepić nie będzie tego maleństwa.

Link to comment
Share on other sites

Brak szczepień u matki, to chyba najmniejszy problem. Najbardziej niepokojące jest to, że szczeniaki są oddzielone na noc od matki :(
Nie możesz nic z tym zrobić? Pomóc sąsiadce, wytłumaczyć jej? Może, jak nie potrafi się porządnie zająć swoją suczką i jej dziećmi, to znaleźć im nowy dom, albo chociaż tymczasowy?

edit: zabieranie 4 tygodniowego szczenięcia też nie jest najlepszym pomysłem, chyba, że jest w bardzo złym stanie-wychudzony, ale trzeba też zadbać o drugiego szczeniaka. Oba powinno się odrobaczyć nawet kilka razy (min.2 tygodnie przerwy między kolejnymi odrobaczeniami) a o szczepieniach myśli się później, weterynarz powie kiedy najlepiej zaszczepić. A, takie maleństwa potrzebują pokarmu zastępczego, jeśli oba zostaną zabrane.

Edited by Bobryna
Link to comment
Share on other sites

nobivac puppy ma w ulotce że nawet 4 tyg.szczeniaka mozna zaszczepić,ale najwazniejsze to porządnie odrobaczyć .szczepienia wykonuje się w odst. 3 tyg.(2 razy to min.)przewaznie zaczyna sie od 8 tyg-zakładając że szczenię juz odrobaczone 2 krotnie-przez 3 dni po2 tygodniach powtórka przez 3 dni,odrobacza się już 3 tyg zwierzaki.wscieklizny nie powinnosie szczepic wczesniej niz w 12 tyg życia

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję Wam bardzo za pomoc.

Pod koniec przyszłego tygodnia poproszę weterynarza o wizytę domową i wtedy zajmie się maleństwami. Myślę, że z odrobaczaniem nie będzie problemu. Bardziej martwię się o stan ogólny maluchów. Jutro podejdę do sąsiadki i wytłumaczę, że suka musi być przy młodych i to całą dobę, może coś wskóram.
O szczepienia będę się martwić później, póki co poczytam to i owo na temat dokarmiania szczeniaczków.

Link to comment
Share on other sites

Suka MUSI być z maluchami!!! Po pierwsze, tak małe psiaki jedzą bardzo często, nawet przy sztucznym odchowaniu minimum co 4 godziny. Po drugie- i to jest groźniejsze, maluszki nie mają jeszcze rozwiniętego mechanizmu termoregulacji, czyli nie są w stanie utrzymac same ciepła..... a wyziębione szczenięta mogą po prostu umrzeć, albo bardzo łatwo złapać pierwsze lepsze choróbsko. Nawet drobne przeziębienie w takic warunakch szybko grozi zapaleniem płuc i śmiercią.

Link to comment
Share on other sites

Mam do Was jeszcze pytanie.

Czy w sytuacji gdy matka nie była nigdy odrobaczana i zwierzęta wolnobiegające w okolicy również... to czy mogę odrobaczanie odłożyć w czasie ( na okres około 5-6 tygodnia, kiedy będę mogła zabrać młode do siebie ), aby miało ono jakiś sens ?
Odrobaczając je (sukę + 2 szczeniaki i swojego psa profilaktycznie) pod koniec przyszłego tygodnia, matka nadal ma kontakt z innymi nieodrobaczonymi psami kontakt.. później idzie do szczeniąt i młode znowu zarażone..
No chyba, że ten mechanizm wygląda inaczej ?

Link to comment
Share on other sites

szczenieta odrobacza się dosc czesto co 2-3 tyg.az opuszcza matkę.jest to zwiazne z przenikaniem glist psich do mleka matki.mozna odrobaczyć same szczenięta bedące przy matce,suki jesli nie chcesz w nia inwestowac -nie musisz odrobaczać.zacznij odrobaczać od 3 tyg życia szczeniąt-robale zabieraja wszystko to co niezbedne do wzrostu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...