Jump to content
Dogomania

nowe materiały do zespoleń kostnych


kiwiadams

Recommended Posts

Za onetem i deutshe welle

[SIZE=2]"[/SIZE] [B] Już niedługo bolesne operacje i noszenie gipsu może stać się wspomnieniem. Naukowcy pracują nad nowatorskimi implantami, które z czasem rozpuszczają się w organizmie. [/B]
Do tej pory do łączenia złamanych kości stosowało się specjalne śruby, bądź metalowe płytki, a nawet gwoździe. Ten tradycyjny sposób leczenia urazów ma jedną wadę - wszystkie metalowe elementy, po półrocznym okresie gojenia, trzeba usuwać operacyjnie. W przeciwnym wypadku nowo narastająca tkanka wchłonęłaby także śruby i płytki. Ponadto stal szlachetna, z której zrobionych jest większość metalowych elementów stosowanych w chirurgii, zawiera nikiel, który u niektórych pacjentów może wywołać alergię.
[B]Samorozpuszczalna alternatywa [/B]
Alternatywą do tradycyjnych metod leczenia urazów kości są implanty magnezowe. Ten lekki metal ma jedną ważną właściwość - po dłuższym czasie sam rozpuszcza się w organiźmie. - Naszym celem jest uniknięcie operacyjnego usuwania tradycyjnych implantów - twierdzi Frank Witte, kierownik laboratorium biochemicznego Akademii Medycznej w Hanowerze. Podobne, samorozpuszczalne materiały są wykorzystywane już od dawna w medycynie - na przykład nici chirurgiczne.
[B]Obiecujące eksperymenty[/B]
Podczas badań wykonanych na zwierzętach okazało się, że nowatorskie implanty z magnezu wykazują się dużą stabilnością. Z czasem ulegają również rozkładowi. Tureckim naukowcom udało się skręcić magnezowymi śrubami kręgosłup owcy. Zauważono, że magnez wykazuje dodatkową właściwość. - Podczas badań laboratoryjnych udało nam się wykazać, że magnez przyśpiesza zrost kości - relacjonuje Frank Witte. Wynik badań brzmi przekonywująco, ponieważ magnez jest blisko spokrewniony z wapniem, które jest jednym z mineralnych składników kości.
[B]Skutki uboczne[/B]
Wadą magnezu jest natomiast uwalnianie się wodoru w procesie rozkładu metalu. Jeśli metal lekki będzie rozpadać się zbyt szybko, mogą powstawać cysty wypełnione gazem, które są często bolesne. Naukowcom z Hanoweru udało się jednak zwolnić proces korozji magnezu, by zminimalizować ilość ulatniającego się wodoru. Zamiarem naukowców jest mieszanie magnezu z innymi metalami. - Badaliśmy różne stopy metali lekkich, które zawierają pierwiastki metali ziem rzadkich - wyjaśnia Frank Witte. - W ten sposób udało się nam znaleźć stop magnezu o dobrych właściwościach mechanicznych i tym samym kontrolować proces korozji - dodaje.
[B]Ratunek dla żył[/B]
Nowatorskie implanty mogą być także stosowane jako stenty, którymi wzmacnia się osłabione naczynia krwionośne. Do tej pory w tym celu używa się stentów ze stali szlachetnej. Są one wszczepiane pacjentom z zaawansowaną arteriosklerozą w zwężone żyły i arterie, aby stent zabezpieczył ściany naczyń krwionośnych przed zapadnięciem się. Także w przypadku tradycyjnych stentów istnieje ryzyko, że mogą się na nich zaczepić skrzepy i tym samym zmniejszyć przepływ krwi. Natomiast implant magnezowy po pewnym czasie rozpuszcza się i pozostaje tylko poszerzone naczynie.
Magnezowe implanty nie są jednak jeszcze wystarczająco zbadane. Naukowcy są dopiero w trakcie testowania produktu. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, w jaki sposób organizm zareaguje na produkty powstałe w procesie korozji metali lekkich. Dotychczasowe eksperymenty na zwierzętach wykazały, że magnez jest wydalany z moczem, lub wykorzystywany przez organizm do budowy mięśni i kości."
[SIZE=2][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...