Jump to content
Dogomania

Starsza sunia, skomplikowany poród, proszę o kilka porad...


Mała Nika

Recommended Posts

Witam. Dopiero co zarejestrowałam się na forum. Wiem, że za to do czego dopuściłam zostanę zlinczowana, ale nie dziwię się, sama jestem na siebie zła jak diabli:angryy:. Ale pomimo wszystko proszę p kilka porad, dla dobra psów.

Otóż moja sunia w typie ONka , niespełna 8-mio letnia, została pokryta przez jakiegoś mieszańca. Szczerze pomimo tego że barzo przybrała na wadze nie spodziewałam sie ciąży, bo na zimę zawsze wygląda jak beka.
Pierwszego szczeniaka urodziła dwa dni temu nad ranem, drugiego po praktycznie 10h (niestety nie przeżył, zaraz po narodzeniu stracił oddech, reanimowałam go i zdołał przeżyć tylko noc
[*]). Niestety z pochwy suni wydobywał się dziwny zielonkamy i nieprzyjemnie pachnący płyn, podejrzewałam, że musi mieć w sobie inne szczeniaki, więc do weta, dostaje zastrzyk, a po 3h widać łapkę. Pęcherzyk pękniety więc domyśliłam się że to martwy płód. Musiałam go z niej wyciągnąć, bo skurczy brak. To co zobaczyłam- nie da się tego opisać... Po 5h kolejny szczeniak- żywy, ale bardzo zalany. Na całe szczęście udało mi się go odessać i teraz cały czas wisi na brzusiu. Sunia juz spokojna, ładnie je i pije, dzieciaki ssą.
I teraz kilka pytań. Sunia była karmiona gotowanym jedzeniem z suplementami, ale teraz je tylko suchą karmę i chciałabym podać jej dobra jakościowo karmę. Tylko pytanie Jaką? Niestety ze względu na ostatnie problemy finansowe zależało by mi aby nie była super droga.
Kolejne pytanie- pierwszy szczeniak miał problemy z dossaniem się do sutka, gdyż suka była bardzo niespokojna. Teraz już je ładnie, ale czy mam mu coś dodatkowo podawać? Glukozę? Sztuczne mleko?
Dodam jeszcze że sunia dostaje preparat wapniowo-fosforanowy.
Z góry dziękuję za odpowiedzi. A wszelkie inne dodatkowe porady mile widziane.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli suczka karmi tylko dwa maluchy, to gdy nie ma problemu z pobieraniem pokarmu - nie dopajałabym sztucznie. Wyjątkowo robi się to przy problemach z pokarmem, zbyt dużą ilością szczeniąt lub problemach z odruchem ssania. Lepszej klasy karma to np Brit Care dla szczeniąt (ale małych lub średnich ras) lub performance (dla psów sportowych). Może też być Bosch (rodzaje j.w.)

Link to comment
Share on other sites

Pazurki, to tak za tydzień sądzę, że trzeba będzie podciąć. Na początku będą bardzo często jadły. Jeżeli brzuszki są pełne i różowe, to jest ok. Gdyby dużo piszczały, kręciły się w kólko, brzuchy były zapadnięte - to trzeba wkroczyć z dokarmianiem, ale ostrożnie żeby matka nie ograniczyła lub straciła mleka. Czy maluchy są dogrzewane (lampa, poduszka elektryczna)?

Link to comment
Share on other sites

Brzuszki różowe, pełne- przynajmniej tak sie wydaje i mi i rodzinie :) A piskaja tylko wtedy gdy mama wychodzi załatwić swoje potrzeby.
Nie są dogrzewane, są w ciepłym pomieszczeniu, cały czas przy matce. Staram się kontrolować ich temperaturę i są ciepłe. Ale poduszkę elektryczną mam przyszykowaną na wszelki wypadek.
Jeszcze raz bardzo dziękuję!

Link to comment
Share on other sites

Nie wykonano USG. Ale po ostatnim szczeniaku z pochwy wydobywała się ciemna krew- nie pamiętam fachowej nazwy. I teraz sie uspokoiła, a wcześniej była bardzo niespokojna.
Wiem, że warto byłoby te USG wykonać, ale to równało by się z ponad półtora godzinną przerwą (sama podróż w tę i z powrotem godzina), taki są uroki mieszkania na wsi... I bołabym sie zostawić na tak długo szczeniaki bez matki...

Link to comment
Share on other sites

może wet mógłby przyjechac do suki.nie musi mieć usg,wystarczyłoby namacalnie stwierdzic czy coś jest przez powłoki brzuszne(myślę że wet wprawiony).możesz karmic tym co zazwyczaj i dodawać prep.wapniowy dla zwierząt(pisałaś że podajesz ale nie napisałaś jaki a to ma znaczenie).dobry jest pet calcium mikity.tani i bardzo dobrze przyswajalny

Link to comment
Share on other sites

Sunia dostaje Megavit. Jeżeli okaże się nie za dobry to zmienię.
A podawać suni dodatkowo twaróg? Wiem że nie którzy podają, ale nie wiem jak często i w jakich ilościach.
Do mojego weta mogę podjechać, żeby ja wymacał. Mamy praktycznie pod nosem, niestety jest to mała przychodnia i nie posiada fachowego sprzętu.
I czy to normalne, że po drzemce szczeniaki mają bardziej blady brzuszek? Bo co do nich zaglądam to raz mają fajny różowiutki, a raz taki blady.
Z góry przepraszam za głupie pytania, ale mam okropny mętlik w głowie.

Link to comment
Share on other sites

megavit to właśnie"odmiana"tego co napisałam wyżej tylko dla dużych psów(masz megavit multivit canis czy megavit petcalcium)jest ok.biały ser oczywiście można podawać jak na psa dużego do kostki wystarczy.na kolorze brzuchów na odległośc ci nic nie podpowiem bo nie widziałam ich wcześniej ;),ale jesli sa ciepłe nie piszczą,ssą matke i wydalaja to znaczy że jest ok

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję:p
Szczeniaki ładnie ssą i śpią na zmianę- no a przynajmniej tak mi się zdaje że śpią :) Widać w oczach że rosną, niestety nie mam wagi, ale powoli coraz bardziej czuć ten słodki ciężarek:loveu:
Jeżeli będę miała jeszcze jakieś wątpliwości, a będą na pewno, chociażby terminy szczepień, to dam znać.
Jeszcze raz bardzo dziękuję!

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj rano za TM odszedł starszy szczeniak... Został przygnieciony przez matkę. Sprawdzałam jak się mają co godzinę, ale nie zdążyłam... Czuję się okropnie...
Teraz ostatni szczeniaczek bardzo opadł z sił... Prawdopodobnie zachłystowe zapalenie płuc- tak podejrzewam... Niestety wet nie przyjmuje... Czuję się okropnie...

Link to comment
Share on other sites

Można poszukać w większych sklepach zoo (np w centrach handlowych), lecznicach. Awaryjnie można kupić w aptece strzykawkę 20 ml i udojić trochę mleka z sutków (najlepiej tych od tyłu) i podawać do pysia po kropelce. Szczeniaka trzeba położyć na poduszce el. owiniętej w ręcznik, na 2 st.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...