Jump to content
Dogomania

Jak pokonać lęk przed obcymi ?


KroplaRosyy

Recommended Posts

[FONT="Fixedsys"]


Witam wszystkich,

Od ponad roku jestem posiadaczką cudownego Owczarka niemieckiego który trafił do mnie z ‘’pseudo’’ hodowli od samego początku były problemy z lękiem szczeniaka przed obcymi ludźmi jako kilku miesięczny pies potrafił na spacerze zacząć skomleć i sikać gdy ktoś obcy chciał go dotknąć czy podejść. Z czasem troszeczkę się poprawiło poszerzył się krąg osób zaufanych. Ale nadal pozostał problem ze spacerami a mianowicie ze tym iż idąc z psem który jest na smyczy do momentu w którym nikt nas nie mija pies idzie grzecznie przy nodze natomiast w momencie gdy ktoś nas mija Kora wpada w panikę przyspiesza kroku nerwowo spogląda na mnie. Może ktoś miał ma podobny problem i mógłby udzielić mi kilku porad dzięki którym mogłabym pomóc pokonać mojej suni owy lęk bądź trochę go zminimalizować. Zaznaczam że pies odkąd był u mnie nie został nigdy uderzony nikt nie podnosił na niego głosu , jest bardzo pojętym mądrym psem tylko ten mały lęk. . .
[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]gdy ktoś obcy chciał go dotknąć czy podejść[/QUOTE]

Z jakiej racji była tutaj Twoja zgoda na to?

Ciesz się i dziękuj Bogu że pies patrzy się na Ciebie gdy się boi a nie atakuje na oślep i bierze sprawy w swoje ręce, ale nie potrwa to długo.
Pies się stresuje - zasłaniaj go sobą, nie pozwalaj podejść człowiekowi czy psu do niego.
Kontakty tylko ze spokojnymi psami.
Pozwolę sobie zacytować swój post z innego wątku - użyte tam jest imię innego psa, ale myślę, że rady te i tutaj są dobre ;)
[QUOTE]
Jeśli będą go cały czas napastować inne psy niż spokojne, w końcu każdy będzie mu się kojarzył z czymś nieprzyjemnym, nawet ten najspokojniejszy. To nic złego, że próbuje uciec od innych psów. Warto jest wówczas wziąć tego drugiego psa i trzymać go na smyczy, stopniowo zmniejszając między nimi odległość, a nie pozwalać na to, by jak torpeda wleciał na Maklera.
Lepiej, żeby uciekał, niż reagował agresją, a do tego niewiele trzeba. Musi wiedzieć, że ucieczka sprawi, że staniesz w jego obronie, a po pewnym czasie wystarczy Ci minimalna zmiana w jego ciele byś wyczuła, że należy się wycofać i to masz robić - za nic zachęcać do zabawy z innym psem. Ty go ochronisz przed napastliwym kolegą, Ty jesteś jego ostoją, Ty go uspokajasz, a nie wypychasz na potencjalne "niebezpieczeństwo". Nie wiem do końca, jak to tam u Was jest, ale stawiam że jego bardzo interesują inne pieski, ale się ich boi, wiec jeśli drugi pies okaże się cierpliwy, spokojny i ignorujący go, sam podejdzie ;-) może to trwać dwie minuty, tydzień lub miesiąc, ale każde takie spotkanie nie powinno być też maksymalnie wydłużane, a wręcz maksymalnie skracane. Nagradzać należy każdy sygnał uspokajający (oblizywanie się, odwracanie pyska/ciała bokiem, podnoszenie łapy, częste mruganie, ziewanie), każde zwrócenie się w Twoją stronę (nieważne co by się nie działo - Ty jesteś ta fajna i dobra), każdy ruch wykazujący, że Makler ma chęć kontaktu z drugim psem. A potem tylko czekać (i nagradzać!) na zaproszenia do zabawy ze strony Maklera ;-)
Zawsze wychodź przed Maklera jeśli podbiega do was inny pies, a Makler się boi. Makler nie chce, Makler nie musi, prosta zasada.
Pogłębiaj jego zaufanie nie tylko, gdy widzicie innego psa, tzn. dawaj smaki, baw się, bądź tą, do której on zawsze może się zwrócić, gdy się przestraszy, zwątpi - nigdy go nie wyśmiewaj ani nie odtrącaj. Tutaj jest jak z dzieckiem ;-)[/QUOTE]

I jeszcze raz - każde spojrzenie na siebie, nagradzaj! Dodajesz poczucia pewności siebie, pies czuje, że coś robi dobrze. Szczególnie taka rasa pracująca jak owczarek lubi być dumna i patrzeć na zadowolenie przewodnika ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...